Ознака: онлајн
Култура 08.04.21 | 09:38

Концертот „Камерна приказна“ наместо во Филхармонија ќе биде онлајн

Поради новите препораки на Комисијата за заразни болести, концертот „Камерна приказна” во четврток ќе може да се проследи онлајн на јутјуб каналот на Филхармонија,...

Калеидоскоп 11.02.21 | 15:25

Адвокат не знаел како да го исклучи филтерот за да не изгледа како мачка: Онлајн судско рочиште се претвори во комедија

Онлајн судско рочиште одржано во округот Пресидио во Тексас по пат на „Зум“, стана вистински хит на интернет откако еден од адвокатите, Род Понтон, не успеал да го исклучи...

Здравје 31.01.21 | 15:40

Коронавирусот донесе уште еден здравствен проблем: „Карантинска кратковидост“ покажаа истражувањата во Холандија и Кина

Карантинот донесе уште еден проблем, кој е најизразен кај децата – кратковидост. Истражувањата во Холандија и Кина покажаа дека за време на пандемијата на коронавирус,...

Македонија 16.11.20 | 20:00

Талат Џафери предложи онлајн Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска поднесе предлог за дополнувања на собранискиот Деловник, по скратена постапка. Имајќи ја во предвид новонастанатата...

Македонија 06.11.20 | 15:51

Меѓаши бара да се затворат градинките и онлајн настава за сите ученици

Првата детска амбасада во светот Меѓаши соопшти дека е загрижена од новите мерки на Владата и Министерството за здравство во врска со спречување на ширењето на коронавирусот....

Македонија 22.10.20 | 23:43

Владата одлучи учениците да се тестираат онлајн

На денешнат 14-та седница на Владата беа прифатени и дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...

Македонија 21.10.20 | 11:36

Царовска: За да не се загрева цела училница, можно е наставниците наместо во училиште, од дома да држат онлјан настава

За да не се загрева цела училница, можно е наставниците наместо во училиште, од дома да држат онлјан настава, изјави Мила Царовска, министарката за образование и наука...

Македонија 13.10.20 | 10:18

Милошоски: Од уставно-правен аспект Собранието не може да работи и одлучува онлајн

Од уставно-правен аспект Собранието не може да работи и одлучува преку online апликации, од едноставна причина што постои јасна уставна норма (чл.69) која налага присуство...

Македонија 11.10.20 | 16:15

Владата ќе работи онлајн, Заев очекува истото да го стори и Собранието

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува Парламентот да почне да работи онлајн, откако двајца пратеници излегоа позитивни на Ковид-19. Тој верува дека власта...

Калеидоскоп 07.10.20 | 18:53

Додека детето слуша онлајн настава, мајка му гола шета низ собата

Едно момче се најде во многу незгодна ситуација пред неговите соученици и учителката поради неговата мајка. Додека момчето следеше онлајн час пред својот компјутер...

Македонија 01.10.20 | 09:04

МОН: Нема посериозни пречки за одржување на онлајн наставата

Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина, преку онлајн...

Култура 07.09.20 | 20:14

Филмовите на „Македокс“ може да се гледаат и онлајн

По доделувањето на наградите на 26 август завршија проекциите на документарни филмови во Парк МКЦ и во летното кино на Кинотеката, но 11. Македокс продолжи онлајн со мото...

Македонија 04.09.20 | 14:15

Наставниците кои имаат хронична болест ќе може да држат онлајн настава од дома

Планот на Министерството за образование и наука предвидува решенија и за наставниците кои имаат хронички болести. Тие со одлука на Влада се ослободени од работа и ќе...

Македонија 04.09.20 | 13:31

Часовите за октомври и ноември се снимени и може да се закачат на националната платформа за онлајн учење

Часовите за октомври и ноември се снимени и веќе може да закачат на национлната платформа за учење од далечина, изјави денеска Петре Шилегов, градоначалник на Скопје,...

Македонија 03.09.20 | 23:21

Онлајн седници: Власта „за“, опозиција децидно „против“

Опозицијата е децидно против, за власта неопходно е собраниските седници да се одвиваат и онлајн. Според ВМРО-ДПМНЕ, предлогот на Џафери ја открива неспособноста за...

Вести 03.09.20 | 13:24

Синот на министерот Филипче ќе учи онлајн

Запрашан за тоа дали неговото дете ќе го пушти во училиште, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека засега тоа ќе следи онлајн настава. Сите ние го посакуваме...

Калеидоскоп 01.09.20 | 14:44

Закерберг вложува 300 милиони долари за да промовира „безбедно“ гласање

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан ќе донираат 300 милиони долари за поддршка за „безбедно и сигурно гласање во државите“...

Свет 27.08.20 | 15:37

Третина од децата во светот се без можност за онлајн учење

Фондот за деца при Обединетите Нации, УНИЦЕФ, соопшти дека најмалку една третина од децата во светот немале можност да учат на далечина во моментите кога поради Ковид-19...

Македонија 20.08.20 | 13:26

Средношколците најавуваат бојкот или протест против начинот на настава

Средношколците се мобилизираат против начинот на реализација на новата учебна година. Бараат комбиниран модел и тврдат дека не биле вклучени во носењето на одлуката....

Економија 16.06.20 | 13:11

Корона кризата ги натера граѓаните да купуваат онлајн

Близу 30 милиони евра потрошиле македонските граѓани на е-продавници во првите три месеци од годинава, а само во март 10,1 милион. Анализата на Асоцијацијата за е-трговија...