Ознака: онлајн
Балкан 18.05.22 | 10:20

Онлајн часови во 70 белградски училишта поради дојави за бомби

Во 49 основни и 21 средно училиште во Белград денеска ќе се организира онлајн настава поради дојави за поставени бомби, изјави помошник министерот за образование на Србија,...

Скопје 18.05.22 | 09:56

Брзо и едноставно онлајн плаќање на сметките за вода во 4 чекори

Јавното претпријатие Водовод и канализација-Скопје, за граѓаните воведе брзо, лесно и едноставно онлајн плаќање на сметките за вода, во 4 чекори, соопштуваат оттаму. Плаќањето...

Култура 18.03.22 | 08:50

„Кујна за критички рецепти и нови вкусови“ – предавање на Томас Хиршхорн на

Во рамките на работилницата „Кујна за критички рецепти и нови вкусови – Работилница на обединетите невештини и вештини“, на 18 март во 17 часот ќе се одржи онлајн предавање...

Македонија 01.02.22 | 10:53

Гимназијата и економското училиште во Битола наставата ја започнаа онлајн

Две битолски средни училишта второто полугодие го почнаа со онлајн настава, додека останатите средни и основни училишта наставниот процес го продолжуваат со физичко...

Филм 27.01.22 | 20:04

Берлинскиoт филмски фестивал ќе се одржи со публика, но со изменет програмски концепт

Берлински филмски фестивал ќе се одржи со присуство на публика, но со изменет програмски концепт, соопштија од раководството на „Берлинале“. Свесни сме за предизвиците...

Балкан 26.01.22 | 14:12

Онлајн настава за учениците и работа од дома за државните службеници и утре во Атина

Градинките, основните и средните училиштата во областа Атика, поширокиот регион на Атина и во следните два дена ќе останат затворени, учениците ќе следат онлајн настава,...

Балкан 04.01.22 | 12:05

Грците може да се разведат онлајн

Преку специјалната интернет платформа, односно преку дигиталниот портал на јавната администрација, меѓу останатите документи што Грците можат да ги вадат онлајн, веќе...

Култура 20.12.21 | 10:53

Италијанската писателка Роза Вентрела онлајн ќе го промовира македонското издание на романот „Градината на олеандрите“

Интернационалниот бестселер „Градината на олеандрите“ од италијанската писателка Роза Вентрела ќе биде промовиран вечерва (20 декември, понеделник), со почеток во...

Македонија 06.09.21 | 20:41

Не е само да одат во школо, а плачејќи да излегуваат од дома со страв повторно да не се заразат, реакција од групата „Поддршка за онлајн настава“

Мајка од Скопје во групата „Поддршка за онлајн настава“ сподели искуство за кое тврди дека е од нејзина пријателка, чие дете учи во средно училиште. Во статусот се осврнува...

Македонија 01.09.21 | 14:08

Редовно да се следат состојбите и ако треба брзо да се премине на онлајн настава, бара Омбудсманот

Народниот правобранител ги повикува надлежните институции редовно да ја мониторираат епидемиолошката состојба и во случај на нејзино влошување, Министерството за...

Македонија 31.08.21 | 20:38

И во Кичево и Струга учебната година ќе почне онлајн

Владата на денешната 103-та седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да започне онлајн во првите...

Македонија 31.08.21 | 11:50

Одложување на почетокот на учебната година и настава од далечина, побара Кризниот штаб од Кичево

Следејќи ја внимателно актуелната состојба со коронавирусот во градот Кичево и општината, Кризниот штаб одржа состанок и ги разгледа барањата на Советот на родители...

Македонија 31.08.21 | 07:50

Бројката се зголемува: Oпштина Струга бара одложување на учебната година, неколку училишта во Битола работа онлајн

Општина Струга до Влада, Министерство за образование и наука, Министерство за здравство и Комисија за заразни болести  поднесе барањеза пролонгирање на почетокот на...

Македонија 30.08.21 | 14:31

Стравот дека училниците може да станат жариште за трансмисија на вирусот, ја вжешти дебатата пред старт на учебната година

Два дена пред почетокот на учебната година со физичко просуство на основците и средношколците, родители и директори на средни училишта бараат попрецизни објаснувања...

Култура 08.04.21 | 09:38

Концертот „Камерна приказна“ наместо во Филхармонија ќе биде онлајн

Поради новите препораки на Комисијата за заразни болести, концертот „Камерна приказна” во четврток ќе може да се проследи онлајн на јутјуб каналот на Филхармонија,...

Калеидоскоп 11.02.21 | 15:25

Адвокат не знаел како да го исклучи филтерот за да не изгледа како мачка: Онлајн судско рочиште се претвори во комедија

Онлајн судско рочиште одржано во округот Пресидио во Тексас по пат на „Зум“, стана вистински хит на интернет откако еден од адвокатите, Род Понтон, не успеал да го исклучи...

Здравје 31.01.21 | 15:40

Коронавирусот донесе уште еден здравствен проблем: „Карантинска кратковидост“ покажаа истражувањата во Холандија и Кина

Карантинот донесе уште еден проблем, кој е најизразен кај децата – кратковидост. Истражувањата во Холандија и Кина покажаа дека за време на пандемијата на коронавирус,...

Македонија 16.11.20 | 20:00

Талат Џафери предложи онлајн Собрание

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска поднесе предлог за дополнувања на собранискиот Деловник, по скратена постапка. Имајќи ја во предвид новонастанатата...

Македонија 06.11.20 | 15:51

Меѓаши бара да се затворат градинките и онлајн настава за сите ученици

Првата детска амбасада во светот Меѓаши соопшти дека е загрижена од новите мерки на Владата и Министерството за здравство во врска со спречување на ширењето на коронавирусот....

Македонија 22.10.20 | 23:43

Владата одлучи учениците да се тестираат онлајн

На денешнат 14-та седница на Владата беа прифатени и дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...