Ознака: онлајн собрание
Македонија 01.12.20 | 22:17

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Премиерот Зоран Заев вечерва на Фејсбук оцени дека обидите да се блокира работата на Собранието во услови на светска пандемија е опасно, срамно и неодговорно однесување....

Македонија 01.12.20 | 14:23

Мицевски: Власта сака да протурка закони што немаат врска со ковид-кризата преку онлајн седниците

Јас очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владеачкото мнозинство, имајќи предвид дека Собранието е функционално, во парламентот...

Македонија 24.11.20 | 14:14

Сакаат онлајн собрание, зашто им е килава коалицијата

Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид-19 Парламентарните партии и денеска останаа на своите ставови во однос...

Македонија 24.11.20 | 13:54

Џафери: Идејата не е Собранието целосно да работи онлајн, туку само зa пратениците во изолација

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека опозицијата навремено била запозната со идејата за предлогот за работа на далечина на пратениците во...

Македонија 23.11.20 | 18:06

И настинати пратеници ќе гласаат од кауч и по пижами

Иако поводот за измените на Деловникот што ги предлага претседателот на Собранието Талат Џафери се поттикнати од корона-кризата, сепак зборовите корона и ковид воопшто...

Македонија 18.11.20 | 13:25

Пратениците на АА и Алтернатива се против каква било форма на онлајн работа на Собранието

Пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива е против каква било форма на онлајн работа на Собранието, изјави денеска за МИА координаторот Скендер Реџепи...

Македонија 22.10.20 | 09:42

Онлајн седниците носат правна несигурност и можност за злоупотреба, вели пратеникот Милошоски

Oнлајн седници не треба да има бидејќи како прво треба да се менува Деловникот на Собрание и Уставот, а второ може да дојде и до поларизација и тоа политичка, предупреди...

Македонија 14.10.20 | 12:36

ДУИ со предлог за онлајн Собрание: Да се прецизира зборот „присуство“ на пратениците

Демократската унија за интеграција предлага седниците на Собранието да се одржуваат и онлајн. ДУИ смета дека Собранието треба да ја разгледа можноста за изменување...