Ознака: онлајн седници
Македонија 08.03.21 | 12:12

Нема гласање по папучи: Повлечен законот за онлајн седници

Во Собранието на Република Македонија се очекува утре да се одржи продолжението на 34. седница, а нова седница ќе биде закажаа на 23 март. Ова е дел од договореното...

Македонија 01.12.20 | 22:17

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Премиерот Зоран Заев вечерва на Фејсбук оцени дека обидите да се блокира работата на Собранието во услови на светска пандемија е опасно, срамно и неодговорно однесување....

Македонија 01.12.20 | 14:23

Мицевски: Власта сака да протурка закони што немаат врска со ковид-кризата преку онлајн седниците

Јас очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владеачкото мнозинство, имајќи предвид дека Собранието е функционално, во парламентот...

Македонија 30.11.20 | 10:20

Онлајн седници на комисија па одат на гласање пред пратениците

Предлогот на претседателот на Собранието за дополнување на Деловникот за работа денеска е на дневен ред на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни...

Македонија 24.11.20 | 14:14

Сакаат онлајн собрание, зашто им е килава коалицијата

Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид-19 Парламентарните партии и денеска останаа на своите ставови во однос...

Македонија 23.11.20 | 18:06

И настинати пратеници ќе гласаат од кауч и по пижами

Иако поводот за измените на Деловникот што ги предлага претседателот на Собранието Талат Џафери се поттикнати од корона-кризата, сепак зборовите корона и ковид воопшто...

Македонија 18.11.20 | 15:07

Килавото владино мнозинство Заев го покрива со онлајн собраниски седници

Се поочигледно е дека власта нема стабилно мнозинство за редовно одржување на собраниските седници на кои треба да се носат закони во корист на граѓаните. Ова може да...

Македонија 08.11.20 | 16:29

Гаши за РСЕ: Кревкото мнозинство сакаат да го прикријат со онлајн-седници

Во неделното интервју на Радио Слободна Европа  претседателот на Алтернатива, Африм Гаши вели оти „двајца-тројца пратеници од мнозинството не доаѓаат никогаш, некои...

Македонија 22.10.20 | 09:42

Онлајн седниците носат правна несигурност и можност за злоупотреба, вели пратеникот Милошоски

Oнлајн седници не треба да има бидејќи како прво треба да се менува Деловникот на Собрание и Уставот, а второ може да дојде и до поларизација и тоа политичка, предупреди...

Македонија 19.10.20 | 21:04

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да поддржи онлајн седници во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи онлајн седници на Собранието. Тоа е спротивно на Уставот и ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи кршење на Уставот. Во случај кога имаме формирано Влада,...