Ознака: Оливер Вархеји
Македонија 28.03.21 | 13:45

Вархеји ја поздрави испораката на вакцини во Македонија и Црна Гора преку Ковакс

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска ја поздрави испораката на вакцини против Ковид-19 во Македонија и Црна Гора преку програмата Ковакс. ЕУ е меѓу...

Македонија 25.03.21 | 13:39

Вархеји: Се надевам на одржување на првата меѓувладина конференција со Македонија до јули

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во обраќањето пред европратениците на почетокот на дебатата за годишните извештаи за напредокот за земјите од Западниот...

Македонија 25.03.21 | 11:03

Вархеји најави вакцини за Албанија, БиХ и Црна Гора, но не и за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во обраќањето на Европскиот економски и социјален комитет повтори дека Европската комисија останува посветена на Западен...

Македонија 12.03.21 | 12:02

Вархеји: Важно е Македонија да го реши спорот со Бугарија и тоа брзо

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изутринава на Тиранскиот Форум изрази силна поддршка за отворањето на преговори со Албанија, со поумерен тон се осврна...

Економија 25.02.21 | 09:36

Бесими – Вархеји: Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот и ќе овозможи побрз економски раст

Планот за опоравување од кризата предизвикана од Ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален...

Вести 09.02.21 | 15:47

Вархеји се надева дека брзо ќе почнеме преговори

– Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји не сакаше да потврди дали поднел предлог за решавање на спорот помеѓу Скопје и Софија. Како што јави...

Македонија 09.02.21 | 15:46

Вархеји: Се надеваме дека преговорите со Македонија ќе се деблокираат што е можно побрзо

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји не сакаше да потврди дали поднел предлог за решавање на спорот помеѓу Скопје и Софија. Како што јави...

Македонија 19.01.21 | 18:39

Вархеји: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите членки на ЕУ кон партнерските...

Македонија 03.12.20 | 10:05

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за...

Македонија 02.12.20 | 21:33

Вархеји: Сѐ помали се шансите дека оваа година Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, во средата изјавил дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годината,...

Македонија 12.11.20 | 19:05

Вархеји до Маричиќ: Интензивно да се работи на случаите на организиран криминал и висока корупција

Министерот за правда Бојан Маричиќ попладнево преку видео врска оствари средба со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Како што соопштуваат од Министерството...

Балкан 22.10.20 | 12:31

За Вархеји Западниот Балкан е приоритет

Комесарот за проширување Оливер Вархеји, на денешната министерска конференција Европска Унија – Западен Балкан, потврди дека приоритет на Европската комисија се односите...

Свет 15.10.20 | 19:14

Вархеји е негативен на Ковид-19, излезе од карантин

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји доби и втор негативен тест на коронавирус, по што излезе од карантин, во кој се наоѓа по посетата на Западен Балкан. Не сум...

Свет 12.10.20 | 13:46

Еврокомесарот Вархеји во самоизолација поради Ковид-19

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји синоќа објави дека е во самоизолација откако дозна дека еден член однеговиот тим епозитивен...

Балкан 08.10.20 | 12:48

Хоти: Ако нема признавање со Србија, ќе останеме „соседни земји кои не се познаваат“

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, изјавил дека има напредок во дијалогот, но дека доколку не се случи меѓусебно...

Македонија 07.10.20 | 16:46

Мицкоски до Вархеји: ВМРО-ДПМНЕ има јасни и конкретни политики кои ќе ја изнесат Македонија на прав пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари...

Македонија 07.10.20 | 14:43

Пендаровски-Вархеји: Извештајот дава поттик за интензивирање на реформите

Претседателот Стево Пендаровски го прими Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји кој му го предаде Извештајот...

Македонија 07.10.20 | 13:39

Вархеји не е убеден дека Бугарија нема да стави вето

Комесарот за проширување Оливер Вархеји побара Македонија да продолжи со зајакнување на реформските резултати пред се на терен во борбата против корупцијата но и со...

Македонија 07.10.20 | 13:25

Не би драматизирал околу Бугарија, Заев и Борисов ми изгледаат спремни за договор

Во интерес е и на двете земји да најдат решение за прашањата кои предизвикуваат недоразбирања. Без да се разјаснат ќе биде многу тешко работите да се придвижат напред....

Македонија 07.10.20 | 13:05

Варјехи со порака: Треба да видиме резултати за да можеме и ние да ја презентираме вашата посветеност пред другите земји-членки на ЕУ

Еврокомесарот Оливер Вархеји на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев рече дека било многу важно да дојде во Скопје и да ги соопшти добрите вести. Ангажирани...