Ознака: Оливер Вархеји
Македонија 19.05.20 | 22:35

Преговарачките рамки за Македонија и Албанија ќе се објават во јуни, потврди Вархеји

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, попладнево пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент потврди дека извештаите за реформскиот напредок...

Свет 19.05.20 | 14:46

Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно да подготват „отворање“ по пандемијата

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска оцени дека Западен Балкан и ЕУ треба да работат заедно за да се подготват за можно и постепено „отворање“...

Балкан 02.04.20 | 15:57

Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно ќе се борат против короната

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји изјави дека сите партнери на ЕУ од Западен Балкан го потврдиле нивното учество во Договорот за заеднички набавки кои се...

Македонија 25.03.20 | 20:54

Вархеји во писмо до Спасовски: Определивме првична финансиска помош и ги утврдуваме начините за ублажување на социо-економските последици од кризата со коронавирусот

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата, Оливер Спасовски дека...

Македонија 24.03.20 | 16:31

Македонија исклучок: Кога Србија, Црна Гора и Хрватска добиja датум за преговори, имаше и конкретен термин

Денешната одлука на министрите за европски работи на земјите членки на ЕУ за отворање на преговорите за полноправно членство со Македонија и Албанија на прв поглед...

Македонија 24.03.20 | 16:11

Вархеји: Преговорите одобрени, датумот ќе дојде „многу скоро”

Европската Унија одобрила отворање преговори со Македонија и Албанија, но датумот за тоа се уште не е утврден. Комесарот за проширување, унгарскиот член на Комисијата...

Македонија 24.03.20 | 14:35

Македонија доби датум без датум

Еврокомесарот за проширување на Унијата Оливер Вархеји преку Твитер соопшти дека земјите членки постигнале политичка согласност отворање преговори со Македонија...

Балкан 28.02.20 | 09:27

Вархеји потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

 Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за првпат отворено потврди дека поранешниот словачки министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, ќе биде назначен...

Македонија 27.02.20 | 19:40

Вархеји: ЕУ може да отвори преговори со Македонија за неколку недели

Европската Унија може да отвори преговори со Македонија и Албанија за неколку седмици, бидејќи двете држави направија напредок во нивните подготовки за членство, изјави...

Свет 25.02.20 | 08:58

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите...

Балкан 10.02.20 | 22:56

Вархеји во ЕП: Ако повторно се одложи датумот за Скопје и Тирана се ризикува стабилноста на регионот

Европската комисија очекува Скопје и Тирана да добијат датум за почеток на преговорите за пристапување во Европската унија пред состанокот во Загреб во мај, посветен...

Македонија 07.02.20 | 17:33

На избори ќе одиме без датум: Новиот еврокомесар за проширување ги урна надежите на власта за преговори во март

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархели од Подгорица каде што се наоѓа на западнобалканската турнеја најавува дека Македонија не треба да се надева на датум за...

Балкан 06.02.20 | 22:33

Вархеји го напуштил состанокот со српскиот врв: Дачиќ беше многу непријатен

На денешниот состанок на еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји со српската премиерка Ана Брнабиќ и министрите во Белград, дошло до непријатна...

Македонија 25.01.20 | 13:33

Еврокомесарот за проширување Вархеји го сподели интервјуто на Република со Николоски, вели дека ќе се обиде да ги исполни очекувањата

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји преку социјалните мрежи го сподели интервјуто на Република со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Николоски:...

Македонија 25.01.20 | 10:47

Николоски: Имаме голем пријател како еврокомесар за проширување

Европски вредности не се нарачување на пресуди и кривични пријави. Во ЕУ не се влегува со нула реформи во правосудството и непринципиелен брак помеѓу власта, судството...

Македонија 18.01.20 | 09:28

Османи: Охрабрувачки звучи тоа што го слушнавме за новата методологија на ЕУ

На хартија сè уште не сме ја виделе новата методологија за пристапни преговори со ЕУ која треба да се донесе, но според она што нашироко ни го образложи еврокомесарот...

Македонија 17.01.20 | 13:44

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спроведе реформите и во соработка со комесарот за проширување Вархеји и ќе обезбеди датум за преговори со ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вчерашното интервју во емисијата „Директно“ на ТВ Тера истакна дека се задоволни од средбата со комесарот...

Македонија 15.01.20 | 21:20

Мицкоски – Вархеји: ВМРО-ДПМНЕ има план како да ја стави државата на брзата трака за членство во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна...

Македонија 15.01.20 | 19:13

Џафери-Вархеји: На октомврискиот самит беше направена грешка и новата методологија е начин таа да биде исправена

Претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Оливер Вархеји. Нагласувајќи...

Македонија 15.01.20 | 18:24

Спасовски, техничкиот премиер: Иако доживеавме разочарување, прифативме дека стратегиската грешка бргу ќе биде поправена

По средбата со Вархеји, техничкиот премиер Оливер Спасовски орджа прес конференција на која меѓу другото истакна дека очекуваме одлука за почеток на преговорите со...