Ознака: Оливер Вархеј
Македонија 29.09.21 | 19:30

Вархеји се огласи преку Твитер: Со Заев разговаравме како да го придвижиме напред процесот на проширување 

Со нетрпение го очекуваме Самитот ЕУ-Западен Балкан идната седмица во Словенија. Западен Балкан е клучен приоритет за Европската комисија, иднината на регионот е во...

Македонија 29.09.21 | 18:26

Вархеји дојде и си замина, никој ни го виде ни го слушна

Премиерот Зоран Заев денеска во Скопје се сретна со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји. Заев за средбата објави на Твитер, а изјави нема. Отворено разговараме...

Балкан 20.04.21 | 12:08

Вархеј: ЕУ обезбеди 650.000 вакцини „Фајзер“ за здравствените работници на Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеј, изутринава најави дека од мај до август на Западен Балкан ќе пристигнат 651.000 дози од вакцината „Фајзер“, наменети за здравствените...

Свет 01.03.21 | 17:04

Вархеји: Албанија ги исполни условите за прва меѓувладина конференција со ЕУ

Во Брисел денеска се одржа единаесеттиот Совет за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Албанија,при што Европската Комисија оцени дека Тирана е подготвена за првата...

Македонија 15.06.20 | 18:29

Вархеји: Го поздравувам договорот за одржување на изборите на 15 јули

Го поздравувам договорот постигнат меѓу двете главни политички партии во Македонија за одржување на изборите на 15 јули, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување...