Ознака: Оливер Дерковски
Црна хроника 06.04.22 | 15:55

Кривична пријава против експретседателот на ДИК Оливер Дерковски за набавката на софтверите

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот...

Македонија 24.02.21 | 11:18

Деркоски: Не сум бил член на вибер групи поврзани со 27 април

Не сум бил член на вибер групи поврзани со 27 април нагласи Оливер Деркоски на денешното рочиште. Сум бил член на многу вибер групи но конкретно за настаните од 27 април...

Македонија 05.11.20 | 12:25

Деркоски: Сѐ е законски, нека ѝ е со среќа на државава со вакви постапки

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски кој е осомничен во новата истрага на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во...

Македонија 17.07.20 | 22:25

Деркоски стои зад објавените неофицијални резултати на изборите

Jас не отстапувам од тоа што вчера го соопштивме како конечни неофицијални резултати од изборите, рече претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски,...

Македонија 14.07.20 | 17:00

Деркоски до партиите: Oставете ги граѓаните да донесат одлука, доста ви беа 20 дена кампања

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски ги повика политичките партии да го почитуваат изборниот молк и да им остават простор на граѓаните да донесат...

Македонија 10.07.20 | 12:22

ДИК го подигна избирачкиот материјал: Граѓаните безбедно можат да гласаат

Во печатницата АД „Киро Дандаро“ – Битола изработени се 1.814.263 гласачки ливчиња со висок квалитет и со 20 форми на заштита без никава можност за фалсификат, потврди...

Македонија 07.07.20 | 15:10

Анкета има, нарачател нема: „Брима галуп“ демантира, но не знае што

Последната анкета на агенцијата „Брима Галуп“ крена голема прашина откако новинарот Горан Момироски објави дека такво истражување воопшто не било спроведено. Агенција...

Македонија 14.06.20 | 17:00

Деркоски нема да свикува седница без Џафери официјално да ги закаже изборите

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Деркоски смета дека нема причина за закажување на седница на ДИК заради фактот, што според него, за да продолжи...

Македонија 12.06.20 | 11:57

Деркоски: За 22 дена не е возможно да се организираат избори

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски во изјава за Инфомакс потенцираше дека за 22 дена не е возможно да се организираат предвремени парламентарни...

Македонија 11.06.20 | 12:02

Деркоски: Уредбата со законска сила трае додека трае и вонредната состојба

Државната изборна комисија (ДИК) ја очекува официјално Уредбата со законска сила донесена синоќа од техничката Влада, со која се продолжуваат изборните дејствија за...

Македонија 10.06.20 | 19:10

Дерковски: Не може да се зборува за петти јули или друг термин без прочистен избирачки список

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, за Алфа вели дека не може да се зборува за петти јули или друг термин без прочистен избирачки список и без највисокиот изборен...

Македонија 21.05.20 | 20:29

Деркоски: Се врши огромен притисок врз ДИК, сведок е целата македонска јавност

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски потенцираше дека во изминатиот период се врши голем притисок врз комисијата со цел дел од политичката...

Македонија 21.05.20 | 20:10

Дерковски: Невозможно е за 22 дена да се организираат избори

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски во своето гостување во телевизија Телма истакна дека е невозможно за 22 дена да се организираат избори...

Македонија 20.05.20 | 22:50

Дерковски: Незрело е за нас како држава да одиме со неажуриран список на избори кои се наш прозорец за отворање на преговорите со ЕУ

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски во емисијата „10 минути“ на ТВ21 посочи дека главна работа околу која треба да се фокусира вниманието е датумот за избори. Изборниот...

Македонија 15.05.20 | 23:02

Дерковски: На ДИК ќе му требаат околу 50 дена за сите изборни дејствија

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски во Телевизија Алфа вечерва, а во врска со изборите, ја објасни временската рамка за завршување на дејствијата...

Македонија 15.05.20 | 21:58

Дерковски: Пенкалата за избори што Заев рече дека чинат пет денари, ние ги набавуваме за 3.5

Првиот човек на Државната изборна комисија Оливер Дерковски објаснува дека има многу нејаснотии во организирањето на овие избори. Според него, треба да се обезбедат...

Македонија 07.05.20 | 21:06

Дерковски за „Сител“: Избори во јуни се невозможна мисија

Нема никакви шанси изборите да се одржат во јуни. Првиот човек на државната изборна Комисија за Сител вели дека без разлика на желбите на политичките партии, изборниот...

Македонија 30.04.20 | 19:43

Дерковски: На ДИК и требаат околу 60 дена за организирање на изборите по укинувањето на вонредната состојба

Претседателот на Државната изборната комисија, Оливер Дерковски во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за изборниот процес односно колку денови и се потребни...

Македонија 30.04.20 | 19:38

Дерковски: Не се можни избори во најкус рок, потребна е сериозна анализа

Уредбата која ја донесе владата за прекин на изборите е недоречена затоа што нашата изборна регулатива и Уставот не познава таква категорија запирање на изборните...

Македонија 27.04.20 | 23:46

Дерковски: Изборниот процес не може да продолжи каде што застана, ДИК не е надлежна да одреди датум за избори

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски смета дека не е возможно изборниот процес да продолжи од таму каде што е застанат. Едноставно не може да...