Ознака: олимписки игри
Останати спортови 06.08.21 | 16:02

Сензационална победа на Италијанците во штафетата на 4х100 метри

Машката штафета на Италија оствари сензационална победа во штафетата 4х100 метри со време на национален рекорд од 37.50. Најзаслужен за триумфт беше Филипо Торту, кој иако...

Останати спортови 06.08.21 | 15:48

Женската штафета на Јамајка на 4х100 метри златна во Токио

Женската штафета на Јамајка на 4х100 метри го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио. Јамајканската четврока составена од Бриана Вилијамс, Илејн Томсон-Хира,...

Останати спортови 06.08.21 | 14:26

Србија со драматичен пласман во олимпиското ватерполо финале

Српската ватерполо репрезентација, во олимпиското полуфинале, во драматичен натпревар, славеше против Шпанија со 10:9 и ќе го брани златниот олимписки медал освоен на...

Останати спортови 06.08.21 | 11:10

Грчките ватерполисти го обезбедија првиот олимписки медал во историјата

Грчката машка ватерполо репрезентација го постигна најголемиот успех на Олимписките игри, откако избори пласман во финалето со триумфот од 9-6 над актуелниот европски...

Останати спортови 06.08.21 | 09:47

Давид Томала е последен олимписки победник на 50 км брзо одење, пред да се укине оваа дисциплина

Полјакот Давид Томала ја освои олимписката титула во брзо одење на 50 километри во трката одржана во Сапоро, на островот Хокаидо. За 31-годипниот Томала ова беше само втора...

Кошарка Останати спортови 06.08.21 | 09:30

Двојна женска победа на САД против Србија: Две олимписки финалиња за Американките

Во дуел на актуелните олимписки и светски шампионки (САД) против најдобрата женска репрезентација во Европа (Србија), Американките ја оправдаа улогата на фаворит и славеа...

Останати спортови 05.08.21 | 14:14

Утре рано изутрина во Токио ќе настапи последниот македонски олимпиец

Последниот македонски претставник на ЛОИ во Токио, борачот Магомедгачи Нуров ќе го има својот настап утре рано изутрина. Нуров, кој ќе настапи во дисциплината борење...

Останати спортови 05.08.21 | 12:42

Карл Луис за американската штафета 4х100 метри: Целосен дебакл, изгледаа полошо од аматери

Освојувачот на девет олимписки медали во атлетика, Карл Луис, ги критикуваше американските тркачи откако САД не успеаја да се квалификуваат за машкото штафетно финале...

Останати спортови 05.08.21 | 10:21

Американските спринтери не се пласираа во финалето на штафетата 4х100 метри

Американската машка штафета на 4х100 метри не успеа да се пласира во финалната трка на Олимписките игри, откако заврши дури како шеста во својата полуфинална група. Иако...

Останати спортови 05.08.21 | 09:30

Парчмент ја „позлати“ Јамајка на 110 метри со пречки

Хансел Парчмент од Јамајка го освои златниот медал на трката на 110 метри со пречки на Олимписките игри во Токио. Јамајјанецот ја истрча патеката со најдбро време сезонава од...

Кошарка 05.08.21 | 08:59

„Дрим тимот“ избори пласман во олимпиското финале, го чекаат Дончиќ во борба за златото

Кошаркарите на САД се првите финалисти на Олимписките игри во Токио. Во првото полуфинале, Американците ја совладаа Австралија со 97:78. Кевин Дурант со 23 и Девин Букер...

Останати спортови 04.08.21 | 12:09

Одбојкарките на Србија ќе играат против САД во полуфиналето на Олимписките игри

Женската одбојкарска репрезентација на Србија ќе игра во полуфиналето на Олимписките игри во Токио. Србинките во четвртфиналето ја совладаа Италија со 3:0, по сетови...

Ракомет 04.08.21 | 09:55

Ракометарките на Русија и Норвешка ќе се борат за пласман во олимпиското финале во Токио

Руската женска ракометна репрезентација ќе игра против Норвешка во полуфиналето на Олимписките игри во Токио. Русија во полуфиналето ја совлада Црна Гора со 32:26, додека...

Кошарка 04.08.21 | 09:49

По Гасол доби место во Интернационалниот олимписки комитет

Кошаркарот на Шпанија, По Гасол стана еден од четворицата нови членови на Комисијата за спортисти на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Од олимписката организација...

Останати спортови 04.08.21 | 09:36

Две Американки побрзи од светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Американката Сидни Меклафлин победи во олимпиското финале на трката на 400 метри со пречки, со време 51.46, со што го собори сопствениот светски рекорд. Нејзината сонародничка...

Останати спортови 03.08.21 | 16:16

Илејн Томсон Хира дојде до историски двоен спринтерски успех и второ време во историјата на 200 метри

Јамајканката Илејн Томсон Хира го запиша своето име во историјата на Олимписките игри со тоа што стана првата атлетичарка којашто остварила двојна победа на 100 и на...

Фудбал 03.08.21 | 12:54

Фудбалерите на Бразил на пенали против Мексико се пласираа во финалето на олимписките игри

Фудбалската репрезентација на Бразил ќе игра во финалето на Олимписките игри во Токио. Во првото полуфинале „Кариоките“ славеа над Мексико со 4:1 по изведување на пенали. Резултатот...

Останати спортови 03.08.21 | 09:58

Бразил – Русија е првата полуфинална двојка на одбојкарскиот турнир на Олимпијадата во Токио

Одбојкарите на Бразил и на Русија ќе играат во полуфиналето на Олимписките игри во Токио. Во првото четврт-финале, Русија ја совлада Канада со максимални 3:0, по сетови...

Останати спортови 03.08.21 | 09:45

Норвежанецот Вoрхолм нов светски рекордер на 400 метри со пречки

Норвежанецот Карстен Вoрхолм го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки на Олимписките игри во Токио. Вoрхолм победи во финалната трка со време 45,94 секунди, со што...

Кошарка 03.08.21 | 09:31

Дрим-тимот ја победи Шпанија за влез во олимпиското полуфинале

Кошаркарска репрезентација на САД се пласираше во полуфиналето на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Токио. Во четврт-финалето, Американците ја совладаа Шпанија...