Ознака: олимписки игри
Спорт 06.10.20 | 14:19

Организаторите на ОИ ги кратат трошоците, но не исфрлаат ниту еден олимписки спорт

Меѓународниот олимписки комитет и локалните организатори се обидуваат да ги поедностават Олимписките игри во Токио. Главна цел е да се заштедат пари во организацијата...

Спорт 22.09.20 | 15:09

Проблеми за организаторите на Олимписките игри во Токио да ги задржат спонзорите

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, уверен е дека игрите во Токио ќе се оджат на лето. Тој оваа недела им се придружува на организаторите во...

Спорт 07.09.20 | 11:14

Олимписките игри во Токио ќе се одржат „со или без Ковид-19“

Претседателот на Координативната комисија на Меѓународниот олимписки комитет за Олимписките игри во Токио, Џон Коутс во понеделникот потврди дека Олимпијадата „ќе...

Останати спортови 05.09.20 | 22:50

Минхен 1972 како опомена: Палестинци влегоа во Олимпиското село и убија израелски спортисти

На денешен ден 1972 години се случи една од најголемите спортски трагедии. На Олимписките игри во Минхен палестинската терористичка органзација Црн септември“ уби 11...

Останати спортови 12.02.20 | 11:16

Вака изгледа Олимпискиот факел за игрите во Токио

Јошиока вели дека почнал со работа на дизајнот на факелот веднаш штом Токио ја добил организацијата на Игрите, пред да биде распишан конкурсот. Олимпискиот оган кон...

Останати спортови 09.12.19 | 12:45

Невиден преседан: Русија исфрлена од Олимписките игри

Извршниот комитет на Светската антидопинг агенција (ВАДА) ги прифати препораките на комитетот за усогласеност и ја отстрани Русија четири години од сите поголеми натпреварувања,...