Ознака: олимписки игри 2021
Останати спортови 08.08.21 | 11:11

Олимписко злато за српските ватерполисти

Ватерполо репрезентацијата на Србија по втор пат во историјата на Олимпијадите го освои златниот медал. Србите на крајот на последниот натпреварувачки ден иа Игрите...

Останати спортови 08.08.21 | 08:53

Американците со најмногу медали на Олимписките игри во Токио

Спортистите на САД обезбедија победа во пласманот на медалисти на Олимпијадата во Токио. На последниот ден од Игрите, 39-от златен медал на САД му го донесоа американските...

Останати спортови 07.08.21 | 18:09

Табела на медали: Кина во тесно водство пред САД по освоени златни одличја

Претпоследниот натпреварувачки ден на Олимписките игри во Токио донесе распределба на 36 комплети медали.   Табела на медали З     С     Б    Вк  Кина           ...

Останати спортови 06.08.21 | 19:32

Кина со најмногу златни медали, а САД води во вкупните пресметки

Пред завршниот викенд на Олимписките игри во Токио спортистите од Кина и натаму се најуспешни со 36 освоени златни медали.   Табела на медали: З      С      Б     Вк. Кина ...

Останати спортови 06.08.21 | 18:42

Македонската двојка Начевски – Николов ќе го суди машкото ракометно финале

Откако го судеа финалето на Европското првенство во 2020 година, македонските арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија уште едно големо признание да ја делат судиската...

Останати спортови 06.08.21 | 16:44

МОК исфрли двајца функционери на Белорусија од Олимпиското село

Меѓународниот олимписки комитет ја укина акредитацијата на двајца белоруски олимписки функционери кои беа вмешани во обидот да ја принудат спринтерката Кристина...

Останати спортови 01.08.21 | 15:44

Со личен рекорд Стојоски до 38-мо место на 400 метри

На деветиот натпреврувачки ден на ЛОИ во Токио го бележиме настапот на настапи македонскиот атлетичар Јован Стојоски. Стојоски настапи во квалификациите на 400 метри...

Останати спортови 01.08.21 | 15:03

Падна првиот светски рекорд во атлетика на Игрите во Токио

Венецуелката Јулимар Рохас го постави првиот светски рекорд во една атлетска дисциплина на Олимписките игри во Токио. Таа попладнево во трискок прескокна 15 метри и...

Останати спортови 28.07.21 | 23:59

Дарко Костовски ги раскажа почетоците на олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски

По освоениот сребрен медал на Дејан Георгиевски во натпреварите во теквондо на Олимписките игри во Токио, неговиот тренер, Дарко Костовски ја раскажа приказната за...

Останати спортови 28.07.21 | 21:29

Американците со најмногу медали, Јапонците со најмногу злато

Домаќинот на Летните Олимписки игри во Токио го задржа првото место на табелата на освоени медали со 13 златни одличја, едно повеќе од Кина и две од Соединетите Американски...

Останати спортови 28.07.21 | 20:32

Ѓоковиќ мораше да зема кислород за време на мечот поради жешкото време

Првиот рекет во светот се пласираше во четвртфиналето на Олимписките игри во Токио без некои поголеми проблеми. Ѓоковиќ во осминафиналето беше подобар од Шпанецот...

Останати спортови 28.07.21 | 17:47

Во Токио нов највисок дневен број на заразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Претходниот рекорд беше забележан вчера, кога беа утврдени 2.848 случаи на коронавирус и покрај вонредната состојба во Токио и околните провинции, воведена поради спречување...

Останати спортови 26.07.21 | 22:21

Олимписко запросување – на колена пред аргентинската мечувалка

Аргентинската мечувалка Мариа Белен Перез засекогаш ќе ги памети Олимписките игри во Токио, но не по освоен медал, туку по запросувањето. По настапот, додека даваше...

Останати спортови 26.07.21 | 21:39

МОК најде оправдание за олимписката делегација – трошоците за членовите на семејствата на челниците ги плаќа ИОК

Откако во јавноста се појави документ од кој се гледа дека претседателот на МОК, Даниел Димевски бара приоритетна вакцинација за одреден број на луѓе меѓу кои и неговата...

Останати спортови 25.07.21 | 13:26

Корејска ТВ се извини за срамното претставување на дел од земјите на ЛОИ во Токио

Јужнокорејската телевизија МБЦ упати извинување до својата јавност, а и до дел од земјите учеснички, поради срамното претставување за време на отворањето, откако оваа...

Останати спортови 25.07.21 | 12:29

Кина се врати на првото место на листата на медали

Кинеските Ши Тингмао и Ванг Хан освоија злато во синхронизирано скокање од отскочна штица со резултат 326,40 поени. Втори беа Мелиса Цитрини-Болие и Џенифер Абл од Канада...

Останати спортови 25.07.21 | 11:31

Прво злато за Американците на Олимписките игри

Пливачот Чејс Келиш им го донесе првиот златен медал на САД на Олимписките игри во Токио. Келиш доминантно стигна до олимпиското злато на 400 метри мешано со време од...

Останати спортови 25.07.21 | 11:24

Австралиската женска штафета на 4х100 слободно, со светски рекорд дојде до златото

Австралиската женска штафета на 4х100 метри слободно дојде до златото со поставување на нов светски рекорд. Австралијанките испливаа со време од 3:29,69, го урнаа сопствениот...

Останати спортови 25.07.21 | 11:14

Момче од 18 години сензационално освои злато во пливање

Ахмед Хафнауи ја креираше една од најголемите пливачки сензации во поновата историја на Олимпискитеи игри откако освои златен медал на 400 метари слободно. Неверојатниот...

Останати спортови 25.07.21 | 11:05

Алжирецот кој одби да се бори со Израелец повеќе никогаш нема да може да учествува на Олимписки игри

Меѓународниот олимписки комитет најави дека алжирскиот џудист Фети Ноурине повеќе никогаш нема да има права за учество на Олимписки игри. Ноурине одби броба против...