Ознака: олигарси
Свет 23.05.22 | 11:21

Австрија го замрзна имотот на руските олигарси за вкупно 254 милиони евра

Австрија го замрзна имотот на руските олигарси во вкупна вредност од 254 милиони евра во врска со санкциите на Европската унија. Средствата се вложени на 97 банкарски...

Свет 22.04.22 | 16:21

Се истражува мистериозната смрт на двајца руски олигарси и нивните семејства кои биле пронајдени мртви во рок од неколку дена

Се истражува мистериозната смрт на двајца руски олигарси и нивните семејства кои биле пронајдени мртви во рок од неколку дена. Рускиот милионер Сергеј Протосења и неговото...

Свет 03.03.22 | 22:06

И најбогатиот Русин во немилост на САД и Британија: Санкционирани нова тура олигарси

Белата куќа најави нови санкции против руските олигарси, а како што пишува Си Ен Ен, тоа е нов обид на американскиот претседател Џо Бајден да го спречи рускиот колега...

Свет 03.03.22 | 17:29

Јапонија ќе го замрзне имотот на руските олигарси блиски до Путин

Јапонија ќе го замрзне имотот на руските олигарси блиски до претседателот Владимир Путин, додека Токио ги заострува санкциите поради руската инвазија на Украина, објави...

Свет 02.03.22 | 09:40

Малдивите и Црна Гора ќе ги вдомат јахтите на руските олигарси

Суперјахтите во сопственост на руски милијардери поврзани со претседателот Владимир Путин се во движење додека САД и нивните сојузници подготвуваат дополнителни...

Балкан 29.09.20 | 12:10

Многу Бугари имаат чувство дека живеат во мафијашка држава

Голем број Бугари сметаат дека живеат во мафијашка држава и ја обвинуваат ЕУ затоа што нејзините пари го стабилизираат корумпираниот режим, пишува Велт ам Зонтаг во...

Економија 14.04.20 | 22:27

Арсовска: Веднаш скокнаа на зборот oлигархија истите тие што ја приватизираа Македонија

Не им сметаше кога секое гранапче и мало фирмиче што едвај преживуваат, ги етикетираа како „големи газди“ за да ги линчуваат, а веднаш скокнаа на зборот ОЛИГАРХИЈА...

Балкан 23.03.20 | 18:31

Борисов до олигарсите: Продадете ги мерцедесите и дајте им плата на работниците!

Да си ги продадат мерцедесите и да им дадат плати на работниците. Тоа е изјавата на бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Тој истакнал дека наместо тоа, тие само бараат...

Економија 22.03.20 | 20:43

Јовановиќ: Не работниците, туку олигарсите, бизнисмените да го понесат товарот од кризата

Советникот на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ смета дека не работниците, туку олигарсите, бизнисмените да го понесат товарот...