Ознака: оксфордска вакцина
Свет 08.02.21 | 09:22

Јужноафриканската Република нема да почне да имунизира со оксфордската вакцина

Јужноафриканската Република привремено ги прекина плановите на здравствените работници од првите редови во борбата против коронавирусот да им дава од вакцината изработена...

Здравје 03.12.20 | 10:27

Директорот на „Фајзер“: До крајот на 2021 година ќе има повеќе вакцини од потребното

Генералниот директор на компанијата „Фајзер“ Алберт Бурла апелираше на владите низ светот да не ги отвораат економиите премногу брзо поради оптимизмот од потенцијални...

Здравје 24.11.20 | 09:02

Оксфордската вакцина ќе биде достапна за сите – ќе чини меѓу три и четири долари

Вакцината против коронавирусот, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „Астра Зенека“, ќе биде за целиот свет, бидејќи ќе чини само помеѓу три и четири...

Македонија 23.11.20 | 23:59

Д-р Грозданова: Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 за само 20% од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина против ковид-19, која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот, а реално е да се очекува тоа да се случи во првите...

Здравје 30.10.20 | 14:45

Оксфордската вакцина против корона не е штетна, а ќе ги штити и постарите – ДОКАЖАНО

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека вакцината против корона не е...

Здравје 21.10.20 | 19:55

Почина волонтер кој ја примил оксфордската вакцина

Бразилската здравствена служба „Авсиса“ објави дека волонтер кој примил вакцина за коронавирус, која ја развија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, почина...

Здравје 10.10.20 | 12:19

Првите дози на оксфордската вакцина може да се појават до крајот на декември

Можно е првите дози на оксфордската вакцина против Kовид-19 да пристигнат веќе на крајот на декември. Како што објавија некои британски медиуми, многу веројатно вакцинацијата...