Ознака: Оксфорд
Свет 11.06.21 | 09:58

Портрет на Кралицата Елизабета отстранет од Оксфорд по барање на студентите

Портрет на се уште актуелната британска кралица Елизабета е отстранет од заедничката просторија на еден од колеџите на Универзитетот Оксфорд со образложение дека...

Македонија 21.05.21 | 16:31

Мицкоски: Порано репер беа Кембриџ и Оксфорд во образованието, сега заради губитничките политики на СДСМ и Заев репер е Велико Трново

Ако порано ни беа репер Кембриџ и Оксфорд во образованието, со СДСМ репер е Велико Трново вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за време на денешната...

Свет 14.02.21 | 22:43

Оксфорд и „АстраЗенека“ ќе ја тестираат вакцината врз деца

Стотици деца се регрутирани да ги пробаат вакцините „Оксфорд/АстраЗенека“ против корона вирусот. Вакцината, „ChAdOx1 nCoV-19“, во моментов се дава само на лица над 18 години,...

Свет 21.01.21 | 07:58

Oксфорд ќе развива вакцина и против новите мутации на корона вирусот

Научниците од Универзитетот во Оксфорд се подготвуваат што поскоро да произведат нови верзии на вакцината, кои ќе можат да се изборат со уште позаразните мутации на...

Вести 04.01.21 | 11:57

Пациент на дијализа е првиот Британец кој ја прими вакцината Оксфорд

Осумдесет и двегодишниот Брајан Пинкер, ја примил вакцината во универзитетската болница во Оксфорд во понеделникот утрото, според Британскиот национален здравствен...

Свет 30.12.20 | 09:36

Вакцината на Оксфорд АстраЗенека доби одобрение за употреба во Британија

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок рече дека е одобрена за употреба вакцината на Оксфорд/АстраЗенека. Дистрибуцијата ќе започне на 4 јануари „и навистина...

Здравје 23.11.20 | 08:58

Дебакл на оксфордската вакцина против корона: Само 70 проценти е ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-Би-Си. Би-Би-Си пишува...

Здравје 26.10.20 | 18:09

Научниците од Оксфорд уверуваат дека нивната корона вакцина штити и млади и стари

Вакцината против коронавирусот на универзитетот Оксфорд и компанијата АстраЗенека дава резултати кај постари и помлади лица покажаа најновите истражувања објавени...

Здравје 26.10.20 | 09:07

Вакцината од Оксфорд предизвикува имунолошки одговор

Кандидатот за вакцина против Ковид-19, развиен од Астра Зенека, развива соодветен имунолошки одговор кај постарата популација, објави во понеделникот Фајненшл тајмс...

Здравје 15.10.20 | 11:25

Универзитетот Оксфорд разви 5-минутен Ковид тест

Научниците од Одделот за физика на Универзитетот во Оксфорд создадоа екстремно брз тест за Ковид-19 на кој му требаат само пет минути за да обезбеди резултати, објави...

Здравје 12.09.20 | 16:33

Продолжува тестирањето на оксфордската вакцина по паузата поради безбедносни проблеми

Клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19 развиена од „Астра Занека“ и  Универзитетот Оксфорд продолжија во Обединетото Кралство по потврдата од страна на...

Здравје 12.09.20 | 16:20

Главоболка, умор, температура: Волонтер кој ја примил оксфордската вакцина ги откри несаканите ефекти

Испитувањето на вакцината што ја развива Универзитетот во Оксфорд беше прекинато поради појава на несакани ефекти кај еден од волонтерите – прво беше објавено дека...

Здравје 09.09.20 | 22:32

Оксфорд од следната недела ќе продолжи со тестирање на вакцината

Фармацевската компанија „АстраЗенека“ очекува да ги продолжи испитувањата за својата вакцина против коронавирусот следната недела, објави во средата „Фајненшл...

Свет 09.09.20 | 08:55

Оксфордската вакцина предизвикала болест кај еден од волонтерите: Стопирано нејзиното тестирање

Привремено е прекината финалната фаза од клиничкото испитување на т.н. оксфордска вакцина по неповолната реакцијата што е забележана кај еден од испитаник. Вакцината...

Здравје 07.09.20 | 15:09

Велика Британија ќе има вакцина против коронавирус до почетокот на следната година

Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, во понеделникот рече дека очекува вакцината против Ковид-19 развиена од Универзитетот Оксфорд и АстраЗенека „најверојатно“...

Здравје 18.08.20 | 12:26

Вакцината од Оксфорд почнува со третата фаза од испитувањето во Индија

Вакцината против коронавирус, развиена од „AstraZeneca“ и Универзитетот во Оксфорд, ќе ја започне третата фаза на испитување во Мумбаи, откри Институтот за серум во Индија...

Здравје 15.07.20 | 21:15

Податоците за „Оксфорд вакцината“ ќе се знаат во понеделник

Податоци за фазата еден за вакцината на Оксфорд пристигаат на 20 јули, се вели во извештај на медицинскиот весник „Лансет“ каде ќе бидат објавени податоците од првата...

Здравје 16.06.20 | 15:23

Дексаметазонот ја намалува смртноста од Ковид-19, покажало истражување на Оксфорд

Најновото истражување спроведено од универзитетот Оксфорд сугерира дека стероидниот лек „дексаметазон“, кој чини само 6 долари, ги намалува шансите за смртен исход...

Калеидоскоп 27.03.19 | 22:35

Љубовта кон математиката го однесе од „Песталоци“ до најдобар студент на Оксфорд

Стефан Петревски е младо дваесетгодишно момче на кое соништа му се остваруват. Тој не се разликува од своите врсници, сака се што сакаат и младите луѓе на негова возраст:...