Ознака: Охридско лето
Култура 28.07.21 | 09:29

Вечерва најубавото од фолклорот од Македонија и Хрватска, на Античкиот театар во Охрид концерт на „Танец“ и „Ладо“

„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли...

Култура 26.07.21 | 17:12

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва на „Охридско лето“

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Во црквата „Света Софија“ од 21 часот ќе настапат...

Култура 23.07.21 | 10:06

Концерт на пијанистот Дарко Костовски во „Св. Софија“

Во црквата „Св. Софија“ во Охрид вечерва во 21 часот концерт ќе одржи пијанистот Дарко Костовски. Концертот се одржува во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Костовски...

Култура 21.07.21 | 11:43

Kонцерт на виолончелистот Кирил Родин и пијанистката Жени Захариева вечерва на “Охридско лето“

Десеттиот ден од фестивалската програма на „Охридско лето“ нуди уште едно музичко доживување, со концертот на рускиот виончелист Кирил Родин и бугарската пијанистка...

Култура 20.07.21 | 09:45

Српското народно позориште од Нови Сад со претставата „Кој ја уби Џенис Џоплин“ на „Охридско лето“

Драмската програма на Фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашната театарска претстава „Која ја уби Џенис Џоплин“ во изведба на актерската екипа на Српското...

Култура 18.07.21 | 13:46

„Вечер на ЕУ’’ на „Охридско лето“ со словенечките уметници Ирена Графенауер и Мате Бекавац

Амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската унија, денеска ќе биде домаќин на „Вечерта на ЕУ’’ на фестивалот „Охридско лето“ која ќе ја одбележи настапот...

Култура 17.07.21 | 13:00

„Годови“ – „Охридско лето“ во медиумскиот простор на Македонската телевизија 1961-2020

Во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе биде презентиран проектот „Годови“, осмислен како спој на телевизиски сегменти што се регистрирани од камерите...

Култура 16.07.21 | 13:06

„History of Мother Fuckers“ вечерва на „Охридско лето“

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва од 21 часот на сцената „Долни Сарај“ со театарската претстава „History of Мother Fuckers“ според „Кориолан“...

Култура 14.07.21 | 10:41

Охридскиот народен театар со „Крик за љубов“ вечерва на „Охридско лето“

Народниот театар од Охрид вечер ќе настапи на „Охридско лето“ со претставата „Крик за љубов“ – комедија на карактери и љубовна приказна со романтичен крај. Текстот...

Култура 13.07.21 | 19:06

Холандското дуо Роланд-Богдановиќ вечерва на „Охридско лето“

По вчерашното грандиозно отворање на фестивалот „Охридско лето“,вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток во 21 часот концерт  ќе одржи холандското дуо  Даниел...

Култура 13.07.21 | 13:37

Уметниците се чувари на убавината: Спектакуларно отворање на „Охридско лето“ со „Големиот Чајковски“

Со гала балетскиот концерт „Големиот Чајковски“ уметниците од Националната опера и балет на Македонија, синоќа го отворија 61. издание на Фестивалот „Охридско лето“. На...

Култура 13.07.21 | 11:35

Kонцерт на дуото Даниел Роланд и Маја Богдановиќ вечерва на „Охридско лето“

По синоќешното свечено отворање и спектаклот што го донесоа уметниците од Националната опера и балет, музичката фестивалска програма на „Охридско лето“ продолжува...

Култура 12.07.21 | 22:00

Доаѓајте со респект во Охрид, Охрид не е забавен парк, порача министерката за култура Ирена Стефоска на отворањето на „Охридско лето“

Доаѓајте со респект во Охрид, Охрид не е забавен парк. Ниту Охрид без „Охридско лето“ ниту „Охридско лето“ без Охрид. Магијата е взаемна како што е магичен и целиот...

Култура 12.07.21 | 15:59

Вечерва се отвора 61-то издание на „Охридско лето“

По неизвесната ноќ, поради невремето што го зафати Охрид и одложената генерална проба која траеше по полноќ, сè е подготвено за вечерашното отворање на 61 издание на...

Култура 07.07.21 | 13:44

61. издание на „Охридско лето“: Претстојните 40 дена возбуда ќе донесат повеќе од 500 уметници од 18 држави

Се е подготвено за престојните 40 дена возбуда што пред бројната фестивалска публика ќе ја донесат повеќе од 500 уметници од 18 држави од Европа и целиот свет, прославени...

Култура 04.06.21 | 14:48

Годинава на Охридско лето 34 концерти и шест театарски претстави

Повеќе од 500 уметници од 18 земји ќе учестуваат на годинешното 61. издание на најреномираната и најголемата музичко- сценска манифестација во земјата, Фестивалот „Охридско...

Култура 30.08.20 | 10:00

Со претставата „Бог на масакарот“ на Турскиот театар завршува Охридско лето

Со претставата „Бог на масакарот“ во изведба на НУ „Турски театар“ од Скопје се спушта завесата на годинешното јубилејно 60-то по ред издание на Фестивалот „Охридско...

Култура 28.08.20 | 09:44

Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Белград вечерва на „Охридско лето“ со традиционални напеви, црковни и духовни песни

Во рамки на музичкиот дел од програмата на „Охридско лето“ вечерва е резервирана за настапот на уметниците од Вокалниот ансамбл „Ноктурно“ од Србија. Ансамблот „Ноктурно“...

Култура 26.08.20 | 08:41

Оперски арии во изведба на уметнички од Албанија и премиера на претставата „Полковникот птица“ на Гостиварскиот театар

Фестивалската програма на „Охридско лето“ за денеска предвидува две содржини, концерт на уметничките од Албанија Викена Каменица – мецо сопран во пијано придружба...

Култура 14.08.20 | 22:33

Презентирана монографија за 60 години „Охридско лето“

„Охридско лето“ е нашиот музичко-сценски бисер, Фестивалот по кој не препознаваат во светот. Тој е симбол на македонската државност и културата во неа. А Охрид има посебно...