Ознака: охридски маратон
Македонија 12.09.22 | 15:13

„Македонија вечна“, „Никогаш Cеверна“, „Илинден“: Еве како учесниците на работилницата на УНДП го пречекаа Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски и покрај тоа што јавно се откажа од покровителство на Охридскиот пливачки маратон, поканет или не, се појави на истиот. При тоа од неговиот...

Македонија 10.09.22 | 21:45

Градоначалникот на Охрид се чуди што бара Пендаровски на Охридски маратон

Охридски пливачки маратон заврши, а ќе остане запишано како едно од најиеизвесните изданија. Прво претседателот на државата кој е покровител информираше дека поради...

Останати спортови 10.09.22 | 18:39

Мицкоски: Охридскиот маратон е сочуван и ќе продолжи да трае

Кирил Пецаков ја одржа традицијата и покрај тоа што власта и Пендаровски направија сè за таа да престане, напиша Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил. Охридскиот...

Останати спортови 10.09.22 | 17:14

Аргентинецот Матијас Дијас Хернандес победник на 35 Охридски пливачки маратон

Аргентинецот Матијас Дијас Хернандес е победник на Охридскиот пливачки маратон што се одржа денеска патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до градското пристаниште. Трката...

Останати спортови 10.09.22 | 12:17

Лицемерие или лапсус: Откако го остави да пропадне, Пендароски се прогласи за покровител на маратонот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид присуствува на 35. Охридски пливачки маратон што се одржува под негово покровителство, пишува на официјалната страна...

Останати спортови 19.08.22 | 11:58

Охридскиот пливачки маратон ќе се одржи на 10 или 11 септември, АМС и Општината ќе обезбедат пари

Ќе има и ќе најдеме начин да го организираме Охридскиот пливачки маратон, порача градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков на денешната заедничка прес-конференција со...

Останати спортови 18.08.22 | 12:56

Маленко: Еден денар, еден долар, едно евро не се исплатени од државата

Поранешниот претседател на Пливачката федерација излезе со соопштение за последните случувања поврзани со неодржувањето на Охридскиот пливачки маратон. Тој укажува...

Останати спортови 18.08.22 | 12:35

Пецаков: Maратон годинава ќе има, од следната Општина Охрид ја презема организацијата

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков на прес конференција објави дека најстарата спортска манифестација е спасена. Тој објасни дека Охридски маратон годинава сепак...

Останати спортови 18.08.22 | 10:55

Охридскиот градоначалник ќе го спасува маратонот

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков денеска ќе одржи координативен состанок поради откажувањето на Охридскиот пливачки маратон. Тој вчера, по објавувањето...

Останати спортови 02.08.22 | 10:00

Илинденскиот пливачки маратон по 43. пат во водите на Охридското Езеро

Во водите на Охридското Езеро денеска во организација на пливачкиот клуб „Охридски бранови“, а под покровителство на Општина Охрид, по 43. пат ќе се одржи Илинденскиот...

Останати спортови 21.08.21 | 17:52

Французин најдобар на „Охридски маратон“, Поп Ацев – третопласиран!

Францускиот пливач Аксел Ремон заврши како првопласиран на денешниот 50. јубилеен Охридски маратон, откако патената долга 25 километри ја мина за време од 5:10.31 часа. Тоа...