Ознака: охридска архиепископија
Македонија 05.12.22 | 08:56

Проф.Велев: Разговорите за Охридската архиепископија ќе предизвикаат канонско црковни последици за МПЦ-ОА

За потребата да се прекине со преговарањето за историјата на Охридската архиепископија во Комисијата укажува и проф. д-р Илија Велев, медиевист и византолог. Притоа,...

Македонија 28.11.22 | 12:00

ДС: Да се преговара за тоа дали Охридската архепископија е македонска или бугарска е рамно на велепредавство

Демократскиот сојуз смета дека Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања, не е надлежна да разговара и преговара за историските аспекти...

Македонија 28.11.22 | 09:01

Не го утврдуваме статусот на МПЦ-ОА, туку нејзиното претставување во историјата, велат од Комисијата

Членовите на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна и експертска комисија за историски и образовни прашања преку соопштение до медиумите реагираат на,...

Македонија 27.11.22 | 21:02

Она што црквата го избори во православниот свет, СДСМ и ДУИ сакаат да го избришат преговарајќи за Охридската архиепископија

ВМРО-ДПМНЕ бара избори поради националното понижување кое што се случува секој ден, вели Николоски, осврнувајќи на последниот случај од пред неколку дена на мешовитата...

Македонија 16.08.22 | 14:06

Ja продаде ли Ѓоргиев и Охридската архиепископија како „бугарска“?

Јас не можам на мојата Влада да и предложам да прифати дека ние сме коминтерновска творба. Ова, парафразирано, само пред нецели две години, во екот на недоразбирањата...

Балкан 16.05.22 | 13:50

Соопштение на СПЦ по одлуката за одобрување на канонско единство со Охридската архиепископија

СПЦ  излезе со официјално соопштение за одобрувањето на канонското единство со МПЦ-ОА. Ви го пренесуваме во целост. „Откако го доби актот на Светиот архиерејски синод...

Балкан 16.05.22 | 12:57

СПЦ донесе одлука за канонско единство со Охридската архиепископија

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ  Македонска православна црква, односно „Охридска архиепископија“, пренесуваат српските медиуми. На овој...

Балкан 16.05.22 | 11:26

Грчки митрополит: Охридската Архиепископија станува призната црква

Вселенската Патријаршија како Мајка Црква, во 19 и 20 век, по создавањето и граничното одредување на националните држави на Балканот, со Патријаршиски и Синодални Томоси...

Балкан 14.05.22 | 19:57

Српски медиуми: СПЦ на утрешниот сабор ќе ја признае Охридската архиепископија?

Соборот на СПЦ  утре треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо досега...

Македонија 11.05.22 | 07:38

Петифер: Одлуката од Истанбул е донесена за да се спречат бугарските амбиции во Охрид

Во морето реакции по одлуката на Вселенската патријаршија за Македонската православна црква-Охридска архиепископија се издвојува видувањето на британскиот експерт...

Македонија 10.05.22 | 21:04

Реакција на бугарската црква по признавањето на МПЦ-ОА за канонска: Ова е навлегување во нашата црковна историја

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ја призна Македонската православна црква, но не и нејзиното име, вака пишуваат бугарските медиуми. Додаваат дека одлуката за признавање...

Македонија 10.05.22 | 18:33

РТВ Србија: Цариград ја призна „северномакедонската“ црква како „Охрид“ и како канонска, без името македонска

Вселенската патријаршија ја признава „северномакедонската“ црква како канонска, објави државната телевизија на Србија РТС. Во продолжение целата информација со...

Македонија 10.05.22 | 16:33

Митрополит Тимотеј: Охридска архиепископија не е понижувачко име, во себе содржи десетвековна историја

Ние се викаме Македонска православна црква, а го користиме древното име Охридска архиепископија и затоа велиме тие не признаа под еклисиолошко, односно црковно име....

Македонија 23.11.20 | 22:34

Димовски: А Софија да ја врати украдената круна на Охридската архиепископија

Во духот на пријателството што толку макотрпно го гради Владата со Бугарија, поранешниот пратеник Илија Димовски замолува Софија да го врати она што Бугарија ѝ го украла...