Ознака: охис
Скопје 09.11.19 | 16:02

Макрадули тврди дека е саниран инцидентот во „Охис”, за последиците нема одговорност!

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска преку својот Фејсбук профил информираше дека инцидентот во фабриката „Охис”...

Скопје 09.11.19 | 15:38

Се чекаат резултатите за тоа колку била опасна излеаната течност во “Охис“

Се уште се чекаат резултатите од лабараториските испитувања кои треба да покажат колку била опасна течноста што се излеа во Охис.. Контаминираната вода уште синоќа...

Скопје 09.11.19 | 15:16

Трајановски: Вчера Шилегов доведе во опасност човечки животи

Град Скопје и Дирекцијата за Заштита и спасување ( ДЗС) вчера затаија при хаваријата која се случи во Охис. Додека бев градоначалник во противпожарната бригада започнавме...

Скопје 08.11.19 | 22:42

О2 Иницијатива: Очекуваме највисока казна за Екоцентар 97, една за хаваријата, втора за непријавување и непостапување според протокол и кривична пријава!

О2 Иницијатива на социјалните мрежи повика на казна за Екоцентар 97 поради излевањето на опасните хемикалии во Охис. 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил...

Скопје 08.11.19 | 21:25

Министерство за животна средина: Состојбата во ОХИС е целосно под контрола

Министерството за животна средина и просторно планирање согласно последните информации добиени од надлежните инспекциски служби, ја информира јавноста дека состојбата...

Скопје 08.11.19 | 20:56

Директорот на фирмата која го врши препакувањето: Заврши сè, не е опасно

Oтпадот кој денеска истече во ОХИС е веќе собран, нема опасност и нема повредени, рече во изјава за ТВ „24“ Владо Момировски, директорот на „Еко центар 97“, фирмата која...

Скопје 08.11.19 | 18:38

Лабораторијата на МВР зема проба која ќе биде лабораториски испитана, по хаваријата во „ОХИС“

Државни инспектори од Државниот инспекторат за животна средина координирано со овластените инспектори за животна средина на општина Кисела Вода и Градот Скопје и...

Скопје 08.11.19 | 18:25

Не е загрозена почвата бидејќи излевањето се случувало во када, во кругот на „ОХИС“, велат од Животна средина

Не е загрозена почвата бидејќи излевањето се случувало во танкваната, еден вид када, во кругот на фабриката. Сега се собира водата во посебни садови. Станува збор за...

Скопје 08.11.19 | 17:24

АРМ влезе во „ОХИС“

Припадници на АРМ пред малку влегоа во кругот на Фабриката „Охис“ во Скопје. Како што јавува „Сител“, токсична материја метил акрилат се излеала внатре во фабриката...

Скопје 08.11.19 | 16:35

Детали за несреќата во „Охис“: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на фабриката...

Скопје 08.11.19 | 16:28

Хаварија во „Охис“, истекува токсична материја!

Во фабриката Охис во моментов истекува високо токсична и опасна материја, матенол, објави „Досие.мк“. Според инфорамциите на порталот, при преточување на цистерна...

Економија 22.10.19 | 20:25

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување на 60 милиони денари од Буџетот за 2019 година за чистење на индустрискиот токсичен отпад (линдан)...

Скопје 16.10.19 | 13:53

Објавен тендер: Кој ќе го чисти канцерогениот линдан во ОХИС?

Меѓународен тендер за избор на технологија за отстранување на линданот и неговите изомери од кругот на фабриката ОХИС во Скопје е објавен вчера и се очекува да биде...

Економија 10.09.19 | 08:09

Факти за големиот криминал во продажбата на ОХИС

Поранешните вработени во ОХИС и денеска ќе излезат да ги бараат своите работнички права и заостанатите плати. Протестот ќе започне во 8 часот пред зградата на Сојузот...

Економија 03.09.19 | 20:06

Заев: Сo ребалансот на Буџетот нема предвидено пари за исплата на неисплатените плати на поранешните вработени во ОХИС

На денешната прес конференција за ребалансот на Буџетот, премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека нема предвидено пари за исплата на неисплатените...

Економија 23.08.19 | 10:31

Поранешни вработени од ОХИС уште ги бараат платите

Поранешни вработени во скопската фабрика „Охис“, која е во стечај, денеска повторно протестираат низ улиците во Скопје. Протестираат пред Парламентот по што, според...

Економија 25.06.19 | 22:55

Стечајната постапка за ОХИС е завршена, се разгледуваат законските можности за барањата на поранешните вработени

Вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска оствари средба со поранешните вработени од ОХИС кои штрајкуваа...

Економија 09.06.19 | 10:22

Сит на гладен не верува – ниту Анѓушев е султан за да дели пари ниту Заев го рестартира „Охис“ како што вети

Работниците на Охис се без работа – поминаа 3 години од ветувањата на Заев за рестартирање на фабриката, потсети на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Скопје 27.12.18 | 15:13

О2 коалиција: За линданот на Пеленица се знае уште од 2008 година, кој ќе одговара за непреземање мерки?

За депонијата со отровот линдан кај Пеленица, Драчево, се знае уште од 2008 година, а ние за ова ги предупредивме сите надлежни органи уште лани. Дури годинава Министерството...

Македонија 20.12.18 | 15:16

Министерството за образование ги забрани екскурзиите во Пеленица

Министерството за животна средина и просторно планирање испратило допис до Министерството за образование и наука да не се организираат екскурзии во Пеленица, Драчево,...