Ознака: охис
Црна хроника 21.08.21 | 09:25

Кривично ќе се гони 36-годишникот кој го предизвика пожарот во „Охис“

Триесет и шестгодишен жител на Кавадарци доби кривична пријава поради предизвикување на големиот пожар во кругот на поранешната фабрика „Охис“ во Скопје. Пријавениот...

Црна хроника 07.08.21 | 10:52

Заварувал ограда: Се знае кој го подметнал пожарот во Охис

Во врска со пожарот за кој на 05.08.2021 околу 16.30 часот беше пријавено дека настана во кругот на фабрика на ул.„Борис Трајковски“ во Скопје, во кој беа опожарени покривот...

Скопје 06.08.21 | 14:27

МЖСПП: Нема опасност по здравјето и животната средина од опожарената сува трева до малата депонија со линдан

Нема опасност по здравјето и животната средина од опожарената сува трева до малата депонија со линдан во кругот на ОХИС, соопшти Министерството за животна средина и...

Скопје 05.08.21 | 20:44

Во „Охис“ гореле три различни жаришта

Не постои опасност за жителите на општината Кисела Вода, ниту за Градот Скопје, бидејќи пожарот е локализиран. Најголем дел од хемикалиите веќе се отстранети од „ОХИС“...

Скопје 05.08.21 | 18:59

Угаснат огнот во „Охис“: Хоспитализиран еден пожарникар, надлежните тврдат дека опасноста помина

Пожарот во скопската фабрика „Охис“ е изгаснат, информираше преку „Фејсбук“ градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски. Од запалена сува трева огнот го зафати...

Скопје 05.08.21 | 18:15

Нови детали за пожарот во „Охис“, Брза помош на местото на настанот

Неколку возила на Итната медицинска помош поминаа во двата правци и кон „Охис“ и кон Центар, откако попладнево избувна пожар во округот на скопската фабрика, кој сè...

Скопје 05.08.21 | 17:38

Неподнослива смрдеа се шири од огнот кај „Охис“, колона возила по пренасочениот сообраќај

Неподнослива смрдеа се шири од пожарот кој попладнево избувна во округот на фабриката „Охис“. Засега не е познато што гори или како избувнал пожарот. Од безбедносни...

Скопје 13.07.21 | 13:13

Започна чистењето на линданот од малата депонија во „ОХИС“, ќе се носи во Франција и во Холандија

Во кругот на поранешната фабрика „ОХИС“ денеска започна чистењето на малата депонија контаминирана со линдан и неговите изомери. Нема да има третирање на отпадот...

Македонија 09.07.21 | 15:43

Следната недела ќе се чисти линданот во Охис

Од наредната недела почнува чистењето на токсичниот линдан, кој со децении е депониран во дворот на фабриката Охис. Рокот за негова дислокација, истекува до крајот на...

Скопје 14.04.21 | 12:10

Започнува чистењето на линданот од малата депонија во Охис

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денес го потпишa  Решението за одобрување на  Планот за ремедијација на локалитетот на ОХИС АД Скопје,...

Скопје 13.04.21 | 20:56

Грчката „Полиеко“ ќе го чисти линданот во Охис

На денешната седница Владата донесе Решение за одобрување на план за ремедијација на локацијата во АД „ОХИС“- Скопје и со заклучок на Владата, Министерството за животна...

Скопје 20.02.21 | 11:45

ДИЖС: Успешно отстранети опасните хемикалии од кругот на ОХИС

Вчера во кругот на ОХИС, се изврши утовар на опасен хемиски отпад, односно, 4,6 тони иницијатори, хемикалии со познат состав, и 5,2 тони хемикалии со непознат состав во камиони...

Економија 23.12.20 | 17:46

Грци ќе ја чистат малата депонија со линдан во ОХИС

Грчката компанија „Полиеко“ е ангажирана да ја исчисти малата депонија со линдан во кругот на ОХИС и опасниот отпад да го изнесе надвор од земјата. Ова вчера го обелодени...

Скопје 08.10.20 | 12:26

Отровниот винил-хлорид од ОХИС однесен во Германија

Отровниот течен материјал винил-хлорид е конечно дислоциран од кругот на ОХИС. Пренесен е во Германија каде ќе биде уништен. Како што соопштија од Министерството за...

Скопје 14.09.20 | 16:14

Опасниот товар од ОХИС, преточен во нова цистерна и подготвен за транспорт

Преточување во нова цистерна на винилхлорид мономерот кој што се наоѓа во кругот на поранешниот индустриски комплекс ОХИС безбедно е завршено, соопшти Министерството...

Скопје 06.08.20 | 13:48

Хемикалија каква што експлодира во Бејрут ќе се дислоцира од ОХИС

Министерството за животна средина и простоено планирање ги демантира информациите кои деновиве беа објавени на социјалните мрежи во врска со опасноста од цистерната...

Скопје 06.08.20 | 13:44

Винил хлорид мономерот што е складиран во ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата, велат од Министерството за животна средина

Винил хлорид мономерот ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови потребни за безбедна работа со оваа хемикалија, тврдат...

Скопје 29.01.20 | 14:25

Првата тура опасен историски отпад од „Охис“ пристигнат во Базел

Според податоците добиени од „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје, на 14 јануари годинава се направи првиот извоз на отпадни хемикалии согласно проектот „Отстранување, дислоцирање,...

Економија 25.01.20 | 22:20

Несоодветно се третира и чува живата во ОХИС

Несоодветно се третира и чува живата во ОХИС, се наведува и во документот за инвентаризација на живата во животната средина од Канцеларијата за отпорни органски загадувачи...

Македонија 05.12.19 | 15:43

Огласените количини опасен отпад во ОХИС стари над 20 години

Компанијата „Екоцентар 97” ДООЕЛ Скопје денеска преку соопштение појаснува дека за проектот „Безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони...