Ознака: ограда
Свет 10.06.22 | 20:01

Финска ќе гради нови, посилни огради на границата со Русија

Финска планира да изгради нови посилни огради на некои делови од границата со Русија, во очекување на „хибридни напади“ од Русија по кандидатурата на земјата за членство...

Црна хроника 23.03.22 | 14:30

Украдена железна ограда од мост

Четворица штипјани на возраст од 20 до 33 години ја извадиле и ја земале оградата на мостот на реката Крива Лакавица. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова информира...

Свет 20.11.21 | 22:20

Естонија поставува ограда на границите со Русија за да спречи „хибридна закана“

Вооружените сили на Естонија со помош на полицијата и граничната служба почнаа да градат привремени огради долж источните граници на земјата со Русија. Целта е да евие...

Балкан 15.09.21 | 14:01

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти на границата со Хрватска

Словенија ќе ја прошири оградата на границата со Хрватска, со цел да спречи илегална миграција, објави денеска министерот за внатрешни работи Алеш Хојс. За време на...

Свет 23.08.21 | 15:49

Полска гради преку 100 километри ограда висока 2,5 метри долж границата со Белорусија

Полска ќе изгради ограда висока 2,5 метри на границата со Белорусија, преку сто километри. Нова здрава ограда во висина од 2,5 метри ќе се појави на границата со Белорусија...

Балкан 21.08.21 | 10:20

За да спречи мигранти од Авганистан, Грција изгради уште 40 километри ограда на границата со Турција

Грција во петокот објави дека ја завршила изградбата на уште 40 километри ограда на границата со Турција и дека со работа е започнат нов систем за надзор, поради загриженоста...

Македонија 10.06.21 | 20:10

Дали Георгиевски ќе ги врати златните маски од Требеништа и охридските длаборези од Белград како што ја врати оградата?

Градоначалникот Георгиески на својата турнеја во Белград ја предаде историски вредната ограда од вилата „Билјана“, во време кога Охрид и граѓаните тонат во сериозни...

Балкан 10.06.21 | 11:20

Дел од оградата на српското собрание (1936-1956), која беше сочувана во вилата Билаана во Охрид, стигна во Белград

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делегација од Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање на дел...

Македонија 10.06.21 | 10:41

Ова е оградата што им ја вративме на Србите

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делагација од Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање...

Калеидоскоп 03.05.21 | 20:41

Паднала ограда од мост на реката Пена во Тетово

Падната една од оградите на последниот мост на река Пена во Тетово на булеварот „Видое Смилевски-Бато“ познат како Индустриска улица. Граѓани од блискиот станбен комплекс...

Свет 18.10.20 | 09:15

Мицотакис: Оградата на границата со Турција ќе биде готова до април

Новата ограда за спречување на мигранти на границата меѓу Грција и Турција ќе биде поставена до април, соопшти Кабинетот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Мицотакис...

Балкан 21.08.20 | 08:52

ЕУ за оградата на северната граница: Таа не е дел од некој договор со Србија

Европската унија негира дека изградбата на жичаната ограда на границата меѓу Србија и Македонија е дел од некој договор со Белград. Портпаролката на Европската...

Балкан 18.08.20 | 20:48

МВР потврди дека Србија поставува ограда на границата со Македонија

Поставувањето жичана ограда е на територијата на Република Србија, не и на територијата на нашата држава, информираа за МИА од МВР, откако беше објавено дека на границата...

Балкан 18.08.20 | 20:21

Стануваме кафез: Србија става жичена ограда на границата со Македонија

На границата на Србија со Македонија кај Прешево, почна поставување  жичена ограда, која би требало да оневозможи евентуални масовни илегални преминувања, објави Радио...

Балкан 22.08.19 | 13:25

Словенија поставува нова ограда на границата со Хрватска

Словенија почна со поставување дополнителна ограда на границата со Хрватска, во делот каде годинава е забележан зголемен број илегални преминувања. Според телевизијата...

Балкан 12.07.19 | 09:59

Словенија ќе постави 40 километри долга ограда на границата со Хрватска да се заштити од мигрантите

Словенечката Влада планира да постави дополнителни 40 километри противмигрантска ограда на границата со Хрватска, а за изработувач и поставувач на оградата е избрана...

Двоглед 22.02.19 | 18:09

Ќе се отстранува оградата од затворот Шутка

Премиерот Зоран Заев денес најави дека Владата донела одлука за отстранување на оградата во затворот Скопје, попознат и како „Шутка“. Според премиерот, овој гест се...

Двоглед 09.02.19 | 10:47

Заев на Белопета ќе му поклони дел од отстранетата ограда

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев најави дека на директорот на скопскиот џез фестивал Оливер Белопета ќе му подари дел од отстранетата ограда околу владата...

Твитови 08.02.19 | 09:56

Лет над кукавичкото гнездо

Ограда ваделе. Скорнете го тоа орелот од Топаана да ве видам ебаве. — Дуле Савић® (@Shushmula) February 7, 2019 Влегуваме во НАТО не ни треба ограда! pic.twitter.com/JCaDZhe3uU — Поречанец (@porecanec1)...

Македонија 07.02.19 | 14:37

Владата крие: Отстранувањето на оградата чини 7 милиони евра?

Фирмите „Серта“ и „Бапал“ се двата сервиси за хигиена што ги одржуваат објектите на државната управа, а истите денеска ја отстрануваат железната ограда пред Владата....