Ознака: огнен ставрев
Македонија 06.03.20 | 18:05

Одбиен предлогот на Ставрев за дисциплинска против адвокатите Даути и Дангов

Адвокатот Мерџан Даути, кој ја застапува градежната инспекторка од Гази Баба, Елисавета Најдовска во предметот „ТНТ“, преку соопштение до јавноста се заблагодари...

Македонија 15.01.20 | 11:20

На Трајковски нема да му се суди одделно, ТНТ продолжува на 20 јануари

Судијата Огнен Ставрев не дозволи раздвојуваање на судската постапка за обвинетиот Тони Трајковски. По паузата од 20 минути Ставрев соопшти дека го одложува денешното...

Македонија 15.01.20 | 11:08

Почна ТНТ: Ставрев одлучува дали на Трајковски ќе му се суди одделно

Само што започна повтореното судење за случјот „ТНТ“, судијата Огнен Ставрев даде 20-минутна пауза. За време на паузата судечкиот совет треба да одлучи дали ќе се одвои...

Македонија 15.01.20 | 09:15

Законот наспроти амбицијата на Ставрев: ТНТ почнува денес од почеток

Случајот ТНТ и официјално почна од почеток иако е неизвесно на кој начин ќе почне судскиот процес ТНТ. Адвокати на обвинитите реагираат на бројни пропусти во досегашното...

Македонија 14.01.20 | 14:38

Бескрајна амбиција за Апелација – Ставрев закажа 10 рочишта за ТНТ до 27 јануари

Судењата за ТНТ се ставени на експресна лента. Судијата во процесот Огнен Ставрев во овој месец закажа дури десет рочишта за ТНТ и едно за Монструм и тоа со траење од...

Македонија 14.01.20 | 12:37

ТНТ ќе почне утре, судијата нареди Трајковски стражарно да се донесе во судот

Случајот ТНТ и официјално почна од почеток. Судијата Огнен Ставрев најави дека случајот се враќа од почеток со нови поротници. На денешното рочиште единствено не е присутен...

Македонија 14.01.20 | 09:55

Милошоски: Законот е прецизен дека Ставрев е одговорен за ТНТ, РСС да поведе постапка

Републичкиот судски совет треба да поведе постапка за нестручно работење на судијата Oгнен Ставрев, вели пратеникот Антонио Милошоски, коментирајќи ја неговата улога...

Македонија 10.01.20 | 12:14

„ТНТ“ по нарачка треба да експлодира меѓу многу пари и политички поени

Еден по еден судските предмети секојдневно се враќаат од почеток, само „ТНТ“ мора да заврши до 27 јануари. Предметот на СЈО, кој две години е во судска процедура, од неразбирливи...

Македонија 09.01.20 | 18:22

Пандов: Темелно и од корен ќе биде истресен секој еден што учествувал во овие политички монтирани процеси

Додека во Македонија народот во грч и со нетрпрние го очекува продолжувањето на судењето за „Рекет“, во кое Боки детално ќе ѝ појасни на македонската јавност која била...

Македонија 07.01.20 | 12:32

„ТНТ“ ќе го разнесе и правосудниот систем во Македонија

На последниот ден од минатата година беше објавено дека поради ефикасност на судењето и судење во разумен рок судијата Огнен Ставрев, претседател на судскиот совет,...

Македонија 07.01.20 | 11:57

До 27 јануари незаконски да заврши ,,ТНТ“ за Огнен Ставрев да го добие ветеното унапредување во Апелација

Дали наградата што му е ветена на судијата Огнен Ставрев ќе му пресуди на ТНТ, прашува адвокатот на ексградоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски Јoван Страшевски...

Македонија 23.12.19 | 20:17

Џолев си ја спасува главата: Побарал да им биде продолжен мандатот на поротниците во „ТНТ“, а ако баш не може, да бидат разрешени

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев побарал од Судскиот совет на судиите-поротници да им биде продолжен мандатот „од аспект на исклучителниот јавен интерес...

Македонија 23.12.19 | 10:13

Тони Трајковски претепан во болница, судијата Ставрев стражарно ќе го приведува

Обвинетиот Тони Трајковски, поранашен градоначалник на општина гази Баба, денеска не дојде на судењето за предметот “ТНТ”. Неговиот адвокат утрово го информирал судот...

Македонија 23.12.19 | 09:30

Испит за македонското судство: Ставрев подготвен да изврши упад во одбраната за да го оконча „ТНТ“?

Дали случајно или не седницата на која треба да се изгласаат судии за Апелацискиот суд, но Судскиот совет ја закажал за 25 декември, ден откако ѝ завршува мандатот на...

Македонија 22.12.19 | 20:04

Што му е на судијата Ставрев: Судењето за „Монструм“ ќе започне од почеток само за да има пресуда за „ТНТ“

Судењето за случајот „Монструм“ ќе започне од почеток поради истата причина поради која судењето за „ТНТ“ наводно мора да заврши до вторник – возраста на една...

Македонија 20.12.19 | 22:04

Ставрев го одложи „Монструм“, па 12 часа се изживуваше врз Јанакиески за дивоградбата на Цаноски

Доцна вечерва, по 20:30 часот, заврши маратонското рочиште за предметот ТНТ на СЈО, во кое на прашањата на адвокатите од 12 часот со паузи одговараше обвинетиот Миле Јанакиески. Бранителите...

Македонија 20.12.19 | 16:11

Како со 40 милиони да си купиш судија и премиер: Случајот „ТНТ“ ќе падне како круша на повисок суд

Законите постојат за да се почитуваат, барем во нормалните држави. Во Македонија, не баш – затоа што ако се почитуваат, тогаш не би било спорно дали дивоградбата на Фијат...

Македонија 19.12.19 | 10:28

Убијците од Смилковско може да здивнат: Скандалозно одложување на „Монструм“ за да му се даде приоритет на „ТНТ“

Денешното рочиште за случајот „Монструм“ е одложено доцна синоќа поради проценката на судијата Огнен Ставрев дека е поважно денес итно да продолжи судењето за предметот...

Македонија 19.12.19 | 08:19

По маратонското рочиште судијата Огнен Ставрев утрово закажа завршни зборови и пресуда за „ТНТ“

Веќе во 9.30 часот утрово е закажано сослушување на обвинетите, по што следуваат завшни зборови и пресуда за случајот „ТНТ“, за кој вчера доцна вечерта заврши главната...

Македонија 19.12.19 | 00:06

По цели 12 часа заврши маратонското рочиште за случајот „ТНТ“, утре во 9 часот завршни зборови и пресуда

По цели 12 часа заврши маратонското рочиште за случајот „ТНТ“, кое во Кривичниот суд започна утрово во 9 часот. И покрај обидите на одбраната да го одложи испитувањето...