Ознака: офсајд
Фудбал 21.12.22 | 08:11

Полуавтоматскиот офсајд од Катар ќе се применува во Италија

Полуавтоматскиот систем за откривање офсајд ќе се користи во Серија А од 27 јануари. Претседателот на Италијанската фудбалска федерација, Габриеле Гравина најави дека...

Фудбал 01.07.22 | 21:50

Сензори во топките со фреквенции од 500 Херци ќе ловат офсајд на СП во Катар

ФИФА ја потврди примената на полуавтоматизирана офсајд технологија за СП во Катар а постапката е претставена во четири чекори. Натпреварите  ќе ги снимаат 12 специјализирани...

Фудбал 29.05.22 | 14:34

На малкумина вчера им беше јасно зошто е поништен голот на Бензема

Карим Бензема синоќа постигне гол, но помошниот судија веднаш означи офсајд, кој мораше да биде проверен со ВАР технологија. Гледањето на видеото траеше неколку минути,...

Фудбал 16.10.21 | 10:05

УЕФА сака да го смени правилото за офсајд по голот на Мбапе

Килиан Мбапе беше еден од хероите на Франција, кој беше најзаслужен за трофејот во Лигата на нации. Неговиот гол против Шпанија во финалето беше доста контроверзен,...

Фудбал 13.10.21 | 08:12

Револуција во фудбалот: Oфсајдот ќе биде автоматизиран

Офсајдот ќе се сигнализира на автоматизиран начин во 2022 година за време на натпреварите на Светското фудбалско првенство во Катар, најави денеска Арсен Венгер, директорот за...

Фудбал 19.02.20 | 17:48

Венгер бара да не се суди офсајд ако делот од телото на играчот со кој може да се постигне гол е во линија со противничкиот играч

Арсен Венгер, поранешниот тренер на Арсенал и сега шеф на одделот за развој на глобалниот фудбал при ФИФА, предложи промена на правилото за офсајд дефиниција. – Постои...

Фудбал 04.12.19 | 13:06

УЕФА ќе ги менува правилата: Mал офсајд не е офсајд

Претседателот на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Александар Чеферин, зборуваше за системот ВАР на Европското првенство 2020 година и едвај забележителните офсајди. –...