Ознака: одобрување
Свет 15.03.21 | 10:49

ЕУ официјално ја отфрли вакцината „Спутник“ како непожелна, но зад кулисите ќе се преговара за нејзина употреба

Европската унија официјално ја отфрли глобалната кампања за снабдување со вакцината „Спутник“ , прогласувајќи ја за непожелна. Сепак, далеку од очите на јавноста,...

Свет 04.03.21 | 11:24

Европската агенција за лекови ја почна постапката за одобрување на руската вакцина „Спутник“

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна експертиза за руската вакцина против Ковид-19 „Спутник“. Ваквата процедура доаѓа откако во изминатиот период ЕМА доби обвинувања...

Свет 02.03.21 | 13:33

ЕК за руската и кинеската вакцина: Тоа што некоја вакцина не е одобрена во ЕУ не значи дека не е ефикасна

Европската Комисија порача дека процесот на одобрување на одредени вакцини во ЕУ не значи дека вакцините што се уште не се одобрени во Европа не се ефикасни. Тоа што...

Свет 01.03.21 | 10:07

Курц бара од Европската агенција за лекови побрзо одобрување на вакцините

Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро ја критикуваше Европската агенција за лекови (ЕМА), барајќи побрзо издавање на одобренија за вакцини против корона вирусot. Не...

Свет 29.01.21 | 17:23

Унгарија ја одобри кинеската вакцина против Ковид-19

Унгарија стана првата земја-членка на Европската Унија којашто ја одобри кинеската вакцина против Ковид-19 од производителот „Синофарм“. Мината недела, Унгарија стана...

Здравје 01.01.21 | 10:02

СЗО издаде итна дозвола за употреба на вакцината на Фајзер/БиоНтек

Светската здравствена организација (СЗО) го издаде првото одобрение за итни случаи од почетокот на пандемијата на Ковид-19 за вакцините на „Фајзер“ и „БионТек“ Ова...

Свет 14.12.20 | 16:33

„Модерна“ очекува од ЕУ да ја одобри нејзината вакцина следниот месец

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ очекува ЕУ да ја одобри нејзината вакцина против Ковид-19 кон средината на следниот месец. Како што соопшти шефот на...