Ознака: односи
Свет 21.03.22 | 15:54

Односите меѓу Москва и Вашингтон се близу до раскинување

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го повикало американскиот амбасадор Џон Саливан за да му каже дека забелешките на американскиот претседател...

Свет 08.12.21 | 12:51

Кулеба: Украина е цврсто посветена на барање политички и дипломатски решенија за руско-украинскиот конфликт

Уверени сме дека во вчерашниот повик Владимир Путин слушна некои многу јасни и силни сигнали поврзани со руската ескалација долж границата со Украина и во регионот....

Македонија 20.05.21 | 14:33

Додека Русија најавува санкции, Османи со став: Се надеваме дека протерувањето на рускиот дипломат нема да влијае на нашите односи

Се надеваме дека нашата одлука за прогласување на еден руски дипломат за пресона нон грата, нема да влијае врз односите меѓу  Македонија и Русија – изјави денеска...

Балкан 02.02.21 | 11:18

Ангелов: Тешко е да се препознае напредок во бугарско-македонските односи

Соседските односи меѓу Бугарија и Македонија одбележаа невиден напредок по потпишувањето на Договорот за добрососедство и имаше низа заеднички настани на лидерите...

Свет 11.09.20 | 21:57

Трамп објави „мировен договор“ меѓу Бахреин и Израел

Израел и државата од Заливот, Бахреин, постигнаа значаен договор за целосно нормализирање на нивните односи, најави американскиот претседател Доналд Трамп, пренесува БиБиСи. Втората...

Балкан 22.07.20 | 15:05

Заострени грчко – турските односи

Издадената турска навигациска информација (NAVTEX) за сеизмички истражувања во морскиот дел југоисточно од грчкиот остров Кастелоризо ги заостри односите меѓу Грција...

Свет 13.07.20 | 21:00

Меркел: Германско-кинеските односи нема да запрат и покрај проблемот со Хонг Конг

Германската канцеларка Ангела Маркел изјави во понеделникот дека нема никакви причини да се запрат дипломатските односи со Кина иако законот за национална безбедност,...

Балкан 19.10.19 | 09:15

Рама ќе се сретне со Курти: Албанија и Косово имаат потреба од нов поттик во односите

Албанскиот премиер Еди Рама во наредните денови ќе се сретне со Албин Курти, победникот на предвремените парламентарни избори во Косово, одржани на 6 октомври. Одговарајќи...