Ознака: одбојкарска репрезентација на македонија
Останати спортови 06.06.21 | 23:29

Данска подобра од Македонија во Струмица

Репрезентацијата на Данска е победник во годинашното издание на одбојкарската Европската сребрена лига. Данците вечерва во Струмица во финалето ја совладаа македонската...

Останати спортови 30.05.21 | 18:20

Македонските одбојкари со максимални три победи се враќаат од Данска

Македонската одбојкарска репрезентација со максимални три победи го заврши вториот турнир од Европската сребрена лига. Попладнево во Шлагелсе, Македонците беа поуспешни...

Останати спортови 29.05.21 | 21:28

Одбојкарите го совладаа Израел

Македонскиот одбојкари ја забележаа втората победа на турнирот во Шлагелсе од Европската сребрена лига, триумфирајќи попладнево со 3:1 над Израел. Во неизвесен натпревар...

Останати спортови 14.05.21 | 22:39

Втор пораз на македонските одбојкари на гостувањето во Србија

Македонските одбојкари со два порази го завршија пријателскиот двомеч на гостински терен против Србија, откако вечерва загубија со идентични 3:1, како и на вчерашната...

Останати спортови 07.02.20 | 18:33

Ќе не израдуваат ли со ново ЕП: Одбојкарите ги дознаа противниците во квалификациите

Македонската одбојкарска репрезентација ги доби ривалите во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. Жрепката што се одржа попладнево во Луксембург, ги...

Останати спортови 30.09.19 | 23:04

Ѓорѓиев: Нова идеја – Европско првенство 2023 Македонија!

Пласирањето на 17 место дебитантското учество на Европското првенство во Словенија, ја доведе македонската одбојкарска репрезентација две места погоре на европската...

Останати спортови 29.09.19 | 21:56

Љафтов: Србија ја освои титулата, но ние ги освоивме срцата

Македонија првпат за беше учесник на Европско првенство, оствари две победи во групната фаза и испиша историја, а северниот сосед Србија го крена шампионскиот пехар....

Останати спортови 19.09.19 | 07:37

Турција загуби од Финска, Македонија остана без осминафинале

Македонската репрезентација нема да игра во осминафиналто на Европското првнство во одбојка, откако синоќа Финска ја совлада Турција со 3-2 (25-20, 15-25, 18-25, 25-23, 15-12). На Македонија...

Останати спортови 18.09.19 | 11:09

Одбојкарите пред осминафинале: Цела Македонија вечерва ќе навива за Турција

Македонската одбојкарска репрезнтација е на чекор до осминафиналето на Европското првенство, а единствениот услов кој треба да се исполни за нашите репрезентативци...

Останати спортови 18.09.19 | 11:07

Тренингот ќе почека, Столе ги бодри одбојкарите

Македонија е горда на одбојкарската селекција на Македонија, која за два дена направи два историски подвизи. Така се чувствува и капитенот на европскиот ракометен шампион...

Останати спортови 18.09.19 | 09:13

Ѓорѓиев: За мојата земја, за мојот народ, за Македонија – газиииии!

По величествениот триумф од 3-1 над домаќинот Словенија, капитенот на одбојкарската репрезентација на Македонија, Никола Ѓорѓиев, испрати порака на социјалните мрежи. За...

Македонија 17.09.19 | 22:51

Мицкоски со честитки до нашите одбојкари: Македонија е горда на вас

Честитки за јуначката победа на Македонските одбојкари. Црвено жолтата се брани со мотивираност, енергија, посветеност, чест и име. Македонија е горда на вас. Во тешкото...

Останати спортови 17.09.19 | 21:26

Имаме срце како планина, местото ни е меѓу најдобрите 16 во Европа

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓорѓиев, задоволен после победата над Словенците го издвоил големото срце на тимот како главен фактор за триумфот. Видовте ли...

Останати спортови 17.09.19 | 20:28

Тие што критикуваа, сега нека се јават да ги пофалат одбојкарите

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Матијашевиќ остана скромен како и секогаш, пофалбите за големата победа над Словенија насочувајќи ги...

Останати спортови 17.09.19 | 20:13

Брзо дојде и втората победа на одбојкарите, Maкедонија со шанси за осминафинале

По вчерашната прва историска победа на одбојкарската репрезентација на Македонија на ЕП, попладнево нашиот тим оствари уште еден триумф и тоа над домаќинот Словенија...

Останати спортови 17.09.19 | 19:01

Словенците надиграни, Македонија има 2-0 во сетови

Македонската одбојкарска репрезентација игра одлично и ги доби првите два сета во мечот против Словенија на ЕП. Нашата репрезентација има мали шанси за место меѓу шеснаесетте...

Останати спортови 17.09.19 | 08:31

Љафтов: Вредиме, а критичарите што сакаат нека зборуваат

Македонските одбојкари дојде до првата победа на Европското првенство и тоа во пресметката со Белорусија која ја добивме со 3-1 во сетови. Сите овие низа порази што ги...

Останати спортови 16.09.19 | 23:42

Ѓоргиев: Покажавме дека имаме сила, срце планина на сите момци

Денешниот ден е ден за историја на македонската одбојка откако македонската одбојкарска репрезентација ја зебележа првата победа на Европско првенство. Триумфот беше...

Останати спортови 16.09.19 | 23:31

Прва историска победа на македонските одбојкари на ЕП во Словенија

Македонската одбојкарска репрезентација на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја оствари првата историска победа на Европските првенства откако со 3-1 (23-25, 25-19, 29-27,...

Останати спортови 13.09.19 | 20:10

Матијашевиќ: Не сме луди да кажеме дека одиме на победа против Русија

Со сличен став како и оној на одбојкарите, селекторот на Македонија, Никола Матијашевиќ беше разочаран од играта во третито сет (во поразот од Турија) но и покрај се побара...