Ознака: одбележување
Македонија 10.10.21 | 09:46

Вечерва почнува одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното востание против фашизмот

Во Прилеп вечерва почнува одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното востание и 80-годишнината од овој настан кога во 1941 година беше означен почетокот на народно-ослободителната...

Свет 06.08.21 | 10:05

Јапонија одбележува 76 години од нападот со атомска бомба врз Хирошима

Јапонија денеска одбележува годишнина од атомскиот напад врз Хирошима, што се случи на 6 август 1945 година. Годинашната комеморација е засенета со одлуката на Меѓународниот...

Македонија 02.08.21 | 09:30

Делегации на СДСМ ќе го одбележат големиот државен празник, 2 Август, Денот на Републиката

Во чест на големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, делегации на СДСМ денеска, (02.08.2021) ќе положат цвеќе и ќе оддадаат почит на загинатите борци на неколку...

Скопје 26.07.21 | 12:17

Почит и свежо цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот

Делегации од кабинетот на претседателот на државата премиерот Зоран Заев, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и странски делегации по повод 58-годишнината од катастрофалниот...

Скопје 26.07.21 | 10:13

Пендаровски: Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од урнатините

58 години по катастрофалниот скопски земјотрес, се сеќаваме на над 1000 наши сограѓани кои го изгубија животот, но и на солидарноста што ја покажа светот кон нас, објави...

Скопје 26.07.21 | 09:46

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070 лица загинаа, а 3.000 беа повредени. Во 10 часот...

Скопје 24.07.21 | 09:18

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под кои 1.070...

Македонија 23.03.21 | 22:35

Оваа година се одбележува 30 години од независноста на Македонија, Владата почнува со подготовки

Владата на денешната седница донесе одлука да отпочнат подготовки за спроведување серија активности по повод 30-годишнината од независноста на Република Македонија. Во...

Музика 08.12.20 | 13:59

Четириесет години од смртта на Џон Ленон: Ова се неговите најпознати композиции

Пред точно 40 години, на 8 декември 1980 година, заврши животот на Џон Ленон. Во тоа време, поранешниот член на „Битлс“ беше убиен на негови 41 година од Марк Дејвид Чепмен,...

Македонија 20.10.20 | 23:14

Ковачев: Да си го одбележувате 11 октомври некој друг ден

Европратениот Андреј Ковачев во дебатниот магазин „Клик Плус“ на „ТВ 21“ изјави дека 11. Октомври треба да го одбележуваме на друг ден. Да се обединиме како најблиски...

Калеидоскоп 15.10.20 | 13:55

Маратонци утре ќе трчаат до Крушево во чест на Тоше Проески

Крушево утре ќе го одбележи денот на загинување на големата македонска и балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески, кој пред 13 години загина во сообраќајна несреќа кај...

Македонија 11.10.20 | 09:22

Активности за одбележување на „11 Октомври“

Под слоганот „Честит 11 Октомври! Секогаш слободни!“  со повеќе свечености ширум Македонија ќе биде одбележан на 11 Октомври – Денот на народното востание на македонскиот...

Свет 11.09.20 | 11:57

Се навршуваат 19 години од уривањето на кулите близначки во Њујорк

На денешен ден во 2001 година членови на Ал Каеда киднапираа четири американски авиони и извршија истовремен напад врз неколку цели во САД. Два од авионите удрија во кулите...

Македонија 26.08.20 | 20:01

Со ниту едно македонско знаме одбележана 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза

Свечената академија по повод 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза, кој денеска се одржа на плоштадот Македонија, преплавена со албанска орнаментика и знамиња,...

Македонија 26.08.20 | 13:23

Џафери: Мајка Тереза е симболот на бескрајната хуманост, на грижата и сочувството

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во обраќањето на манифестацијата „Денови на Света Мајка Тереза“, што се одржа на плоштадот Македонија по повод 110 годишнината...

Скопје 25.07.20 | 13:47

Oдбележувањето на 57-годишнината на скопскиот земјотрес под строги протоколи

Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под кои 1.070...

Скопје 24.07.20 | 10:57

И во услови на пандемија, Скопје одбележува 57 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Оваа...

Свет 08.05.20 | 11:35

Европа скромно ќе го одбележи Денот на победата

Оваа година Европа скромно ќе ја одбележи 75-годишнината од крајот на Втората светска војна, бидејќи во повеќето земји на сила се рестриктивни мерки поради новиот коронавирус. Настаните...

Македонија 04.05.20 | 14:21

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за...

Култура 20.01.20 | 09:56

Водици во Битуше-културно наследство од особено значење

Автентичноста на празнувањето Водици во Битуше е изразена преку висок степен на присутност на изворното негување на верувањата, сродството, традиционалните носии,...