Ознака: ОБСЕ/ОДИХР
Балкан 06.12.19 | 20:46

Албанија го презеде претседавањето со ОБСЕ

Албанија денеска и официјално го презеде претседавањето со ОБСЕ за 2020 година. Од Братислава, премиерот и воедно министер за Европа и надворешни работи Еди Рама, ова...

Македонија 19.11.19 | 16:26

Фер избори клучни за европската перспектива на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средби со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија Клеменс Која и амбасадорот на Финска, Кимо Лахдевирта, на кои...

Македонија 30.09.19 | 17:44

Пендаровски и Заниер разговараа за унапредувањето на меѓуетничките односи

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, Ламберто Заниер со кого разговараше за ангажманот и поддршката...

Македонија 26.09.19 | 16:31

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиуми загрижен поради притисокот врз новинарот Александар Митовски

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиуми Харлем Десир изрази загриженост за постапката која беше најавена против уредникот на Инфомакс Александар Митовски....

Балкан 01.07.19 | 22:56

ОБСЕ со негативна оценка за изборите во Албанија: Гласачите беа под притисок и не гласаа слободно

Шефицата на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, Едру Гловер, попладнево ги претстави првичните оценки за вчерашните локални избори, при тоа неколкупати повторувајќи...

Македонија 24.06.19 | 17:16

ОБСЕ научно ќе докажува дали има етничка пристрасност на судиите во Македонија

Очигледно во јавноста има одредено чувство кај етничките заедници дека имаме етничка пристрасност, односно наклонетост при носење на судските одлуки во зависност...

Македонија 18.06.19 | 10:27

Претседавачот на ОБСЕ, шефот на словачката дипломатија Лајчак во посета на земјава

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак денеска и утре престојува во посета на Северна Македонија. За...

Македонија 06.05.19 | 18:57

Меѓународни набљудувачи: Нашата мисија можеше да воочи купување гласови

Вториот круг на претседателските избори беше добро спроведен и помина во мирна и спокојна атмосфера. Сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка,...

Македонија 06.05.19 | 08:39

Меѓународните набљудувачи ќе ги објават првичните наоди и заклучоци од изборите

Меѓународните набљудувачи кои вчера го следеа првиот круг од претседателските избори денеска на прес-конференција во Скопје ќе ги соопштат првичните наоди и заклучоци. Првичните...

Македонија 05.05.19 | 13:37

Јонкер: Ценсузот е важен за изборите да бидат валидни

Од ОБСЕ сме свесни за цензусот од 40 отсто што треба да се исполни за овие избори да бидат валидни. За таа цел ОДИХР повеќепати во минатото даде препорака овој цензус да...

Вести 20.04.19 | 13:25

Меѓународната набљудувачка мисија за изборите ОБСЕ/ОДИХР ќе има 240 набљудувачи

Меѓународната набљудувачка мисија за изборите ОБСЕ/ОДИХР вкупно ќе вклучува 240 набљудувачи. Tие ќе бидат распоредени рамномерно насекаде низ државата, со цел да се овозможи...

Македонија 07.04.19 | 12:19

ОБСЕ: Силјановска се соочи со негативни родови стереотипи на социјалните медиуми за нејзиниот изглед

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР која ја набљудува изборната кампања за претседателските избори во својот периодичен извештај за периодот од 11 март до втори април наведува дека...

Македонија 12.03.19 | 15:50

ОБСЕ/ОДИХР ќе ги покрива претседателските избори со 279 набљудувачи

ОБСЕ/ОДИХР ќе ги покрива претстојните претседателски избори со вкупно 279 набљудувачи, соопшти денеска на прес-конференција шефот на набљудувачката мисија Корин Јонкер. Набљудувачката...

Македонија 23.02.19 | 12:38

Македонија се соочува со епидемија од непотизам, политичко насилство, прогон

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев имаше обраќање пред парламентарците на парламентарното собрание на ОБСЕ за време на зимската сесија во Виена, како и посебно...

Македонија 12.02.19 | 11:25

Ќе имаме слободни, фер и веродостојни претседателски избори

Досегашната неутралност и придонесот што Мисијата на ОБСЕ во земјата го даде во надминувањето на бројните предизвици изминатиов период, особено во делот на изборните...