Ознака: обложувалници
Економија 09.06.21 | 09:50

АСОМ: Неработна недела за обложувалниците значи отпуштање на 30% од вработените и намaлени приходи во буџетот

По вчерашната прес конференција во Владата во врска со предлог измените на Законот за работни односи со кои се предвидува денот недела да биде неработен ден за повеќе...

Македонија 11.05.21 | 15:12

Вработени во спортски обложувалници: Издржуваме фамилии, плаќаме кредити и бараме само да работиме

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска со прелог измените на Законот...

Економија 12.04.21 | 17:20

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата – без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска...

Економија 12.04.21 | 13:13

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата – без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска...

Македонија 09.04.21 | 13:52

ДКСК: Обложувачниците – перални на пари

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) правејќи проверки на имотно-правна состојба на избрани и именувани функционери и вистинитоста на доставените податоци,...

Фудбал 05.04.21 | 16:29

Нема веќе дремење во обложувалници: Oд среда уплата само на шалтер

Согласно одлуката на Владата донесена на денешната седница, во перидот од 7 до 20 април уплатно-исплатните места односно деловните објекти на спортските обложувалници...

Естрада 02.04.21 | 12:03

Пола естрада дел од истрага за милионски измами со обложување, велат: Луѓето сами си се виновни што веруваат

Откако во полициската акција „Вектор“ во Република Српска уапсени се девет лица за кои постои сомнение дека преку лажни профили на социјалните измамиле стотици лица,...

Фудбал 30.03.21 | 14:59

Плаќале за „сигурици“: Македонци наседнале на дојави за наместени натпревари

Министерството за внатрешни работи на Република Српска уапси осум лица во рамки на акцијата „Вектор“, насочена кон откривање интернет-измами и изнуда на стотици илјади...

Музика 15.03.21 | 14:38

Ѓон Муамерај фаворит за победа на „Евровизија“, Македонија со помалку од 1% според обложувалниците

Ѓон Муамерај, со сценско име Солзите на Ѓон (Gjon’s Tears), кој во Ротесрдам ќе ги брани боите на Швајцарија, е фаворит на овогодинешната „Евровизија“. Песната „Tout l’Univers“...

Економија 13.02.21 | 10:18

Високи 10% е уделот на спортските обложувалници во вкупно собраниот данок на личен доход во државата

Уделот на спортските обложувалници во земјава во вкупно собраниот данок на личен доход во државната каса изнесува речиси 10%. Високите 10% се заради фактот што данокот...

Економија 24.01.21 | 13:44

Заев ќе остави нови 8.000 луѓе без работа со дислокација на обложувалниците

Нови 8.000 граѓани ќе останат на улица поради нов предлог закон на игри на среќа. Со истиот тој предлог закон се отвора широко вратата на сива економија. По објавата на...

Македонија 18.12.20 | 10:49

Нема служење на пијалоци во обложувалниците по 18 часот

Асоцијацијата на спортски обложувалници информира дека откако Владата ги усвои препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе новите мерки за заштита од...

Црна хроника 26.10.20 | 17:27

Од обложувалница на Бит Пазар одземен сефот со пари

На 26.10.2020 во 03.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар, насилно било влезено во спортска обложувалница и бил одземен сеф со пари. Се работи...

Останати спортови 22.10.20 | 12:45

Обложувалниците ќе работат, но нема да нудат угостителски услуги по 23 часот

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) информира дека согласно со новите мерки за заштита од КОВИД-19 и ограничување на работното време на угостителските објекти,...

Останати спортови 03.09.20 | 11:43

Домашните обложувалници не сакаат странска конкуренција

Асоцијацијата на спортски обложувалници реагира на обложувањето на нашите грашани на странски сајтови посочувајќи дека тоа е противзаконско, а покрај тоа и несигурно. -И...

Останати спортови 17.05.20 | 17:33

Откако им се дозволи на домашните обложувалници, МФ ќе ги штити од странски припредувачи на игри на среќа

  Министерството за финансии треба да понуди решенија за справување со нелегалното приредување игри на среќа од страна на странски приредувачи на интернет на територијата...

Македонија 13.05.20 | 22:43

Османи: Од Министерството за финансии инсистираа да се отворат обложувалниците

Отворањето на обложувалниците е на инсистирање од Министерството за финансии, откри вечерва во „Клик плус“ на ТВ21 вицепремиерот Бујар Османи, кој како претставник...

Скопје 12.05.20 | 19:09

Од утре ќе бидат отворени трговските центри, обложувалниците, авто школи и терени за спорт

Владата го донесе планот за попуштање на рестриктивните мерки како процес кој ќе се одвива во три фази согласно развојот на епидемиолошката состојба. Првата фаза е...

Македонија 12.05.20 | 18:50

Обложувалниците ќе се отворат, но без „дремење“ внатре

Министерот за здравство Венко Филипче, најави дека оваа недела ќе се отворат обложувалниците. Вест која сигурно ги израдува љубителите на обложувањето кои ова задоволство...

Македонија 12.05.20 | 12:59

Предлагаме отворање на моловите и обложувалниците оваа недела, а од другата кафулињата, рече Филипче

Министерот за здравство на денешната прес конференција рече дека предлог новите мерки од Комисијата за заразни болести денеска ќе бидат доставени до Владата. И вчера...