Ознака: обединети нации
Македонија 25.09.19 | 20:07

Петте цели на Владата кои Заев ги презентираше на Самитот во Њујорк

Пет приоритетни цели за одржлив развој на Владата за периодот 2018-2020 година се без сиромаштија, квалитетно образование, пристојна работа и економски раст, климатска...

Македонија 25.09.19 | 11:11

Заев-Варадкар: Почнувањето преговори со ЕУ ќе биде придонес за Унијата

Почнувањето преговори за пристапување во ЕУ ќе биде придонес за самата унија и заеднички успех на соработката на земјата со Европската комисија, оцениле премиерот...

Македонија 25.09.19 | 09:33

Бугарија, Грција, Романија и Хрватска дадоа поддршка за Македонија и Албанија во Њујорк

Категорична поддршка на членството на Македонија и на Албанија во ЕУ искажале шефовите на дипломатиите на Бугарија Екатерина Захариева, на Грција Никос Дендијас, на...

Свет 25.09.19 | 08:15

Иднината им припаѓа на патриотите кои си ја сакаат државата

Американскиот претседател Доналд Трамп од говорницата на Обединети нации во Њујорк порача дека иднината им припаѓа на тие што си ја сакаат татковината и работат во...

Здравје 24.09.19 | 09:50

Филипче на Самитот за универзална здравствена покриеност на ГС на ОН во Њујорк

Универзалната здравствена покриеност е главна цел за здравствени реформи во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче во своето обраќање на Самитот...

Калеидоскоп 06.06.19 | 09:31

Старее светот, но и Македонија

Глобалните трендови покажуваат постојано стареење на населението во светски рамки. Во 2017 година во светот имало 962 милиони лица постари од 60 години, што, како што покажуваат...

Македонија 05.06.19 | 12:33

ОН: Жителите на Западен Балкан дишат најзагаден воздух во Европа

Загадувањето на воздухот секоја година предизвикува околу седум милиони прерани смртни случаи низ целиот свет, а жителите на Западен Балкан се изложени на концентрација...

Македонија 16.02.19 | 11:17

Обединети Нации го заменија ПЈРМ со Македонија

Обединетите нации ја заменија референцата „Поранешна југословенска република Македонија“, со името „Македонија“ во списокот на признати држави. Промената...

Македонија 14.02.19 | 19:13

Продолжуваат мерките за надворешна употреба на новото име

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го поздрави стапувањето во сила на Преспанскиот Договор – се продолжува со мерките за надворешна употреба на новото име. По...