Ознака: обединети нации
Свет 20.07.21 | 11:20

ОН загрижени поради аферата со шпионскиот софтвер „Пегаз“

Откритијата во врска со очигледната употреба на софтверот „Пегаз“ за шпионирање на новинари, заштитници на човековите права, политичари и други во различни земји...

Свет 09.06.21 | 09:44

Советот за безбедност на ОН предложи втор мандат за Гутереш

Советот за безбедност на ОН усвои денеска резолуција со која препорачува актуелниот генералниот секретар на организацијата, Антонио Гутереш, да биде избран за втор...

Свет 25.03.21 | 10:36

Новиот пратеник на ОН бара заминување на странските сили и платениците од Либија

Новиот специјален пратеник на ОН за Либија, Јан Кубиш, ги повика странските сили и платениците да ја напуштат земјата разорена од војна, како што беше предвидено со минатогодишниот...

Свет 26.02.21 | 10:59

Обединетите Нации в понеделник ќе ги објават резултатите од истрагата за случајот Навални

Обединетите Нации (ООН) соопштија дека нивните истражувачи во понеделник ќе ги објават своите сознанија за случајот со рускиот опозициски лидер, Андреј Навални. Најавено...

Свет 23.01.21 | 10:52

ОН: Стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје

Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје (TPNW), јави...

Македонија 04.12.20 | 09:29

Пендаровски на сесија на ОН: Пандемијата бара системски одговор, заедно да работиме на издржливи здравствени системи

Пандемијата како системска закана бара системски одговор. Треба заедно да продолжиме да работиме во создавањето на издржливи, добро управувани, одговорни, отчетни...

Свет 26.09.20 | 12:53

Премиерот на Пакистан ги повика ОН на борба против исламофобијата

Пакистанскиот премиер Имран Кан го повика Генералното собрание на ОН да се бори против исламофобијата и го критикуваше францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“. Во...

Свет 24.09.20 | 12:14

Путин понуди бесплатна вакцинација на персоналот во ОН со руската вакцина

Во говорот пред Генералното собрание на Обединетите нации, претседателот на Русија, Владимир Путин, понуди бесплатна вакцинација за персоналот на ОН со вакцината „Спутник...

Свет 08.09.20 | 13:45

ОН ја повикуваат Русија да започне непристрасна истрага за Навални

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права, Мишел Башелет, во вторникот ги повика руските власти да спроведат „темелна, транспарентна, независна и непристрасна...

Свет 30.08.20 | 15:27

Либан до крајот на годинава може да остане без основна храна, предупредуваат ОН

Повеќе од половина од населението во Либан би можело да остане без основна храна до крајот на годинава, поради економската криза и по експлозијата во која беше уништен...

Македонија 26.03.20 | 14:36

ОН се подготвени да дадат поддршка на македонската Влада и на граѓаните

Техничкиот премиер Оливер Спасовски се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации во нашата држава. На средбата е разговарано за мерките...

Македонија 19.03.20 | 18:09

Обединети нации: Немаме издадено никаква проценка на владини мерки поврзани со пандемијата

Мисијата на Обединетите нации во Скопје го демантираа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој рече дека нашата земја е ставена во групата држави...

Македонија 30.09.19 | 18:42

Заев: Вечерата си ја плативме од приватен џеб

На денешната прес-конференција на Зоран Заев, новинарите ја искористија можноста да го прашаат премиерот Зоран Заев колку средства биле потрошени од страна на македонската...

Економија 26.09.19 | 16:38

Куновска до Заев: Одјавете ја државава од ОН дури сте таму, на еден трошок

Поранешната пратеничка од СДСМ, актерката Софија Куновска, реагира на наводите од порталот „Инбокс 7“ за скандал во кој фирма на семејството Заеви добила засега непозната...

Македонија 26.09.19 | 08:54

Заев во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи македонската делегација на 74-тото Генерално собрание на ОН во Њујорк, денеска треба да се сретне со генералниот секретар на Светката...

Македонија 25.09.19 | 20:37

Заев: Не постои земја која има проблем кон Македонија

Премиерот Зоран Заев е задоволен од изразената поддршката за остварување на евроинтегративните и евроатлантските процеси при одржаните средби со повеќе европски...

Македонија 25.09.19 | 20:07

Петте цели на Владата кои Заев ги презентираше на Самитот во Њујорк

Пет приоритетни цели за одржлив развој на Владата за периодот 2018-2020 година се без сиромаштија, квалитетно образование, пристојна работа и економски раст, климатска...

Македонија 25.09.19 | 11:11

Заев-Варадкар: Почнувањето преговори со ЕУ ќе биде придонес за Унијата

Почнувањето преговори за пристапување во ЕУ ќе биде придонес за самата унија и заеднички успех на соработката на земјата со Европската комисија, оцениле премиерот...

Македонија 25.09.19 | 09:33

Бугарија, Грција, Романија и Хрватска дадоа поддршка за Македонија и Албанија во Њујорк

Категорична поддршка на членството на Македонија и на Албанија во ЕУ искажале шефовите на дипломатиите на Бугарија Екатерина Захариева, на Грција Никос Дендијас, на...

Свет 25.09.19 | 08:15

Иднината им припаѓа на патриотите кои си ја сакаат државата

Американскиот претседател Доналд Трамп од говорницата на Обединети нации во Њујорк порача дека иднината им припаѓа на тие што си ја сакаат татковината и работат во...