Ознака: обдукција
Црна хроника 24.03.23 | 08:50

Резултатите од обдукцијата на шестгодишната Јана се очекуваат за десетина дена

ЈЗУ Клиничка болница-Битола ги извести обвинителството и полицијата со цел службено да постапат откако во болницата беше регистрирана смрт на шестгодишно девојче...

Балкан 06.03.23 | 21:48

Објавени резултатите од обдукцијата на телото на бебето пронајдено во замрзнувач

Во институтот на судска медицина во Србија, заврши обдукцијата на бебето чие тело на крајот на јануари годинава беше пронајдено во замрзнувач на куќа во Земун. Обдукцијата...

Црна хроника 11.01.23 | 19:00

Извршен увид за двојното убиство во Карпош, телата на жртвите на обдукција

Јавен обвинител од Основното јавно обвнителство Скопје извршил увид на лице место во стан на улица „Рузвелтова“ во скопската населба Карпош, каде, според првичните...

Црна хроника 02.09.22 | 19:25

Млад скопјанец пронајден мртов во домот на неговата мајка

Вчера во 14.23 часот во СВР Скопје било пријавено дека во домот на неговата мајка бил пронајден починат М.Д.(38) од Скопје. Смрт без видливи траги на насилство констатирал...

Црна хроника 14.06.22 | 19:11

Ќе се прави нова обдукција на момчето најдено во Струмичко

Причините за смртта на 26-годишното момче чие тело беше пронајдено минатата недела во близина на струмичко Ново Село се уште остануваат непознати. Од Јавното обвинителство...

Естрада 07.06.22 | 18:05

Објавени резултатите од обдукцијата, познато е како починал Видоје во рацете на љубовницата

Пристигнаа официјалните токсиколошки резултати од крвта на Видоје Ристовиќ кој почина пред две недели. Имено сопругот на водителката Николина Пишек кој починал на...

Ракомет 08.04.22 | 19:36

Во крвта на починатиот ракметар Денис Тот немало наркотични супстанци, покажала обдукцијата

Обдукцијата направена на починатиот хрватски ракометар на Бутел, Денис Тот, покажала дека немал никакви наркотични суспстанци во крвта, пренесуваат хрватските медиуми. Трагичната...

Црна хроника 08.04.22 | 15:10

Обдукција ќе покаже од што почина Денис Тот

Ракометарот на Бутел, хрватскиот интернационалец Денис Тот починал денеска претпладне на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ. Тој бил...

Балкан 14.02.22 | 23:54

Рацете му поцрнеа за неколку минути: Првпат наредив судска обдукција откако ненадејно ни почина 46-годишник, раскажува директортката Вукичевиќ

Првпат во 15 месеци наредив судска обдукција, вели за РТС директорката на ковид-болницата во Батајница, Србија, Татјана Аџиќ Вукичевиќ откако минатата недела 46-годишен...

Црна хроника 17.01.22 | 19:29

Жителите давале отпор: Наместо во Институтот, обдукцијата на трудницата во Црнилиште вршена во селото

Прилепското обвинителство, по наредба, денеска изврши ексхумација на телото на почината родилка со цел да се изврши обдукција и да се утврди која била причината за смртта...

Црна хроника 09.09.21 | 09:09

Досега се утврдени 15 жртви, а 14 тела се предадени за обдукција и идентификација

Обвинителите издадоа наредби за обдукција и идентификување на телата на 14 лица починати во пожарот, а се испитува и дали има и други починати лица, соопшти утрово Основното...

Фудбал 23.12.20 | 18:55

Пиел психотропни супстанци, но не и лекарства за срцевата болест: Објавен обдукцискиот наод на Марадона

Диего Марадона, кој почина на крајот од ноември од срцев удар, срадал од проблеми со срцето, црниот дроб и бубрезите, а наодите од извршната аутопсија покажуваат дека...

Црна хроника 19.11.20 | 15:42

Пронајден човечки труп, телото предадено на обдукција

Вчера околу 09.30 часот кај место викано „Чачарата“, атар на с.Очипала, делчевско, од страна на полициски службеници од Полициската станица Делчево бил пронајден човечки...

Црна хроника 06.10.20 | 10:36

Во згрижувачкиот дом почина 11-годишното дете од Охрид, кое родителите го оставија само со чаша млеко

Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, извршија увид во семејна единица во село Корешница,...

Здравје 30.06.20 | 20:54

Семејството на почината пациентка од ковид-19 барало да се направи обдукција, сакале сами да ја носат на патологија, па се случил инцидент во ГОБ „8 Септември“

Попладнево во ГОБ „8 Септември“ се случил инцидент со семејство на почината пациентка од ковид-19. Семејството побарало сами да го однесат телото на починатата на скопска...

Македонија 30.03.20 | 15:37

Кај ниту еден починат од коронавирус не е направена обдукција, вели директорот на Судска медицина

До сега на ниту едно од починатите лица од ковид-19 во нашата држава не е направена обдукција, бидејќи е утврдено дека се починати од инфекција од вирусот, вели во разговор...

Црна хроника 24.03.20 | 15:35

Корона вирусот може да преживее кај починатите и да се пренесе: Над двајцата починати од коронавирусот, не е извршена обдукција

Немало обдукција на телата на двајцата починати од корона вирус во Македонија, потврдија и од судска медицина за Канал 5. Доктор Станков од Судска медицина објаснува...

Црна хроника 17.03.20 | 15:48

Во Октиси пронајден мртов 83-годишен маж

Осумдесет и тригодишен жител на струшкото село Октиси е пронајден мртов во помошна просторија, соопшти СВР Охрид. Увид на местото на настанот извршиле увидна екипа...

Црна хроника 12.02.20 | 20:16

Безживотно тело пронајдено во сендвичара на улица „Дрeзденска“ во Тафталиџе

Безживотно машко тело е пронајдено кај поранешната сендвичарница „Густав“ на улица Дрезденска во скопската населба Тафталиџе. Неофицијално станува збор за сопственикот...

Црна хроника 01.01.20 | 16:58

Скопјанка почина на паркинг, се испитуваат причините за смртта

Вчера во 13.10 во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг помеѓу Поликлиника „Јане Сандански“ и црква „Св.Илија“, во патничко возило „хјундаи туксон“, со скопски...