Ознака: ОАЕ
Свет 31.08.20 | 11:14

Историско нормализирање на односите: Израелски комерцијален авион полета кон ОАЕ

Првиот комерцијален лет од Израел кон Обединетите Арапски Емирати, одржан денеска, треба да биде голем чекор во нормализација на односите меѓу двете земји по склучувањето...

Свет 29.08.20 | 18:36

Обединетите Арапски Емирати го укинаа бојкотот на Израел од 1972 година

Лидерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот на Абу Даби, Калифа Бин Зајед Ал Нахјан денеска издаде указ со кој формално се става крај на бојкотот на Израел од страна...

Свет 20.08.20 | 13:57

Иран заплени брод од ОАЕ и го приведе целиот екипаж

Брод кој припаѓал на Обединетите Арапски Емирати бил запленет од Иран, потврди во петокот Техеран, велејќи дека бродот ги повредил иранските територијални води на 17...

Македонија 01.06.19 | 22:04

Заев на ифтар кај шеикот Нахјан Бин Мубарак Ал Нахјан

Премиерот Зоран Заев му бил специјален гостин на ифтарската вечера на шеикот Нахјан Бин Мубарак Ал Нахјан, министер за култура, млади и социјален развој на Обединетите...