Ознака: О2 иницијатива
Скопје 16.04.22 | 10:59

Кој ќе ги обештети граѓаните кои се изнадишаа азбестни влакна додека гореше „Треска“?

Сите ние што бевме надвор додека гореа азбестни кровови во Треска бевме изложени на азбестни влакна кои педизвикуваат бројни респираторни проблеми, се канцерогени...

Македонија 29.11.21 | 08:40

„О2 иницијатива“: Амандманот против загадувачкото греење во болниците не помина, владата да го врати на гласање во Собрание!

Пред два дена во Собранието не се усвои амандманот за промена на загадувачкиот начин на загревање на здравствените установи во најзагадените градови во земјава. „О2...

Скопје 18.11.21 | 08:17

O2 иницијатива ги испорача првите барања до новите советници на Град Скопје

Иницијативата О2 уште вчера ги испорача првите барања до градските советници. Невладината организација бара од сите 45 советници на град Скопје уште на првата седница...

Скопје 20.03.21 | 10:12

Заев и Нуредини: Процесот за прогласување на Водно за заштитено подрачје сѐ уште отворен за предлози

Одлуката за прогласување на Водно за заштитено подрачје сѐ уште не е утврдена во нејзината конечна верзија и процесот е отворен за сите сугестии и предлози во насока...

Македонија 03.03.21 | 20:47

Оние кои беа гласни во минатото како опозиција против законот за легализација, сега бараа да важи уште пет години

Нечујно и прикриено со театарот за гласање на доверба од страна на Зоран Заев, денеска со 60 гласа „за“ во Собранието беше изгласан предлогот за продолжување на законот...

Македонија 22.01.21 | 15:57

О2 Иницијатива: Надминати праговите на аерозагадување во Кавадарци, Куманово и Битола, зошто нема мерки?

Иако последниве два дена аерозагадувањето во Кавадарци, Куманово и Битола ги надмина праговите за алармирање на по кој треба да се активираат посебни мерки, Министерството...

Скопје 28.12.20 | 15:24

О2 Иницијатива до општината Карпош: За чии пари вие тоа расправате на тајни седници? Буџетите да не сте ги добиле во наследство?

Иницијативата 02 реагира дека 51-седница на Советот на која Општина Карпош треба да ги донесе програмите и буџетот за 2021 година не била најавена ниту на интернет страницата...

Скопје 16.11.20 | 21:31

Кој каде стигне фрла ѓубре

Ќе преземат ли надлежните институции нешто, ќе пуштат ли инспектори, патроли на редари, ќе ги разлетаат ли дроновите за да ги документираат прекршителите или ќе остават...

Македонија 11.11.20 | 13:16

Во Собранието формирана парламентарна група за борба против загадувањето

На иницијатива и во организација на граѓанското здружение „О2 Иницијатива“, формирана е интерпартиската парламентарна група, која ќе има за цел заштита на природата...

Скопје 29.06.20 | 13:11

Нема ни гасовод, ни шума, остана само горкото чувство на прелажаните граѓани

Нема гасовод, ни шума, остана само горкото чувство на прелажаните граѓани. Ова е констатацијата на 02 Иницијатива од каде сметаат дека Водно е на прагот да падне како...

Македонија 21.01.20 | 12:32

Апел од „О2“ до пратениците да изгласаат забрана за увоз на отпад кој се согорува

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпад, со која нема да се дозволува...

Скопје 29.11.19 | 08:30

Марш за чист воздух, ако не се исполнат барањата – бојкот на изборите

Денеска во 17 часот пред Министерството за животна средина е закажан Маршот за чист воздух. Маршот ќе продолжи пред Собрание и Влада. Ние, обединети граѓански активисти...

Скопје 08.11.19 | 22:42

О2 Иницијатива: Очекуваме највисока казна за Екоцентар 97, една за хаваријата, втора за непријавување и непостапување според протокол и кривична пријава!

О2 Иницијатива на социјалните мрежи повика на казна за Екоцентар 97 поради излевањето на опасните хемикалии во Охис. 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил...

Култура 17.10.19 | 12:37

„О2 иницијатива“ со порака до џифонци: Бидете гласни против загадувањето

Седмото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе биде затворено вечерва во 19 часот во киното „Милениум“. Низ повеќе видеа ќе биде прикажано што...

Скопје 28.08.19 | 11:03

Скопје е концентрационен камп

Градов СМРДИ од изгорени ТОКСИЧНИ, КАНЦЕРОГЕНИ материјали. Како да е малку жештината и мирисот од асфалтот и ѓубрето кое корне, овој добро познат мирис кој преку ЦЕЛА...

Скопје 08.05.19 | 17:20

Изборите поминаа, замина Папата, дрвјата останаа заробени

Избори поминаа, Папата замина, ама заробените дрвја си останаа заробени. Предизборни изјави од типот „ја примивме пораката од граѓаните“, се покажaa празни, пишуваат...

Скопје 11.02.19 | 23:07

О2 иницијатива: Далеку позагадени сме сега отколку во 2010, 2012, 2013 година

02 Иницјативата која се бори за заштита и одбрана на природата и обезбедување на чиста и здрава животна средина објави колку бил загаден јануарии низ годиниве наназад....