Ознака: Нуредини
Економија 23.12.21 | 15:09

Нуредини: Нема легализација на дивоградбите во зоните на строга заштита и активно управување

Со Предлог-законот за регулирање на статусот на бесправно изградени објекти, Владата предвидува дека нема да бидат легализирани сите видови на дивоградби изградени...

Македонија 14.09.21 | 11:22

Нуредини: Животната средина во фокусот на разговорите со француските сенатори

Визијата на државата за заштита на животната средина во постигнувањето на зелената ЕУ агенда, напредокот во усогласувањето на националното законодавство во областа...

Македонија 09.09.21 | 23:07

Д-р Гзим Нуредини од Ковид центарот во Тетово: Имаме двајца починати цивили и 12 починати пациенти

Д-р Гзим Нуредини, кординатор во ковид центарот во Тетово, во емисијата 24 анализа истакна дека повредените во пожарот се во стабилна состојба, тие се позитивни ковид...

Македонија 28.08.21 | 16:56

39-годишна жена од Тетово е најновата жртва од корона вирус

Иако за момент помисливме дека ситуацијата барем за нијанса е подобра, сепак морам да констатирма дека се уште нема никаква промена во однос и наболничките прегледи,...

Македонија 25.08.21 | 11:50

Д-р Нуредини: За 24 часа имаме починати шест лица од кои најмладиот е на 21 година

Дваесет и едногодишно момче е меѓу шестмината пациенти кои починаа од КОВИД во тетовската болница изминатите 24 часа. Како што вели координатор во КОВИД центарот, Гзим...

Економија 17.06.21 | 10:30

Животната средина не препознава граници, а предизвиците со кои се соочуваме во Зелениот договор и во Европа се подеднакво релевантни и во Западниот Балкан

Во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт” и Еко-свест се одржа дискусија на тема „Праведна или брза енергетска транзиција”. Министерот Нуредини истакна дека...

Скопје 08.06.21 | 10:52

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини во посета на Општина Чаир

Градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу денеска беше домаќин на министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини. Средбата се одржа непосредно...

Економија 04.06.21 | 22:21

Нуредини: Ако се точни обвинувањата за увезениот мазут, тоа е криминал и ќе има одговорност

Министетството за животна средина никогаш нема дадено дозвола за увоз на индустриски отпадни горива. Ако биле увезени вакви горива во нашата земја под лажна претстава...

Економија 04.06.21 | 21:32

Нуредини за статусот на Охрид од УНЕСКО: Не треба да дозволиме да се најдеме на листата на загрозено богатство

Слушнавме уште еден аларм, треба да сфатиме дека ова е сериозно предупредување и ние како централна и локална власт мора да направиме се што е потребно за да го заштитиме...