Ознака: нук
Економија 09.06.21 | 09:19

НУК: Владата вети 9,9 милиони евра за угостителите, а ќе исплати само 5,77 – во чии џебови се пренасочени парите?

Со одлуката на Владата финансиски да поддржи само 2.204 компании од угостителската дејност, коишто беа затворени од 6 до 27 април Владата извиси повеќе од 4.000 угостителски...

Калеидоскоп 07.06.21 | 11:31

И покрај сите нелогичности и пропусти: Во првиот викенд се организирале 100-тина свадби

Независната угостителска комора информира дека во првиот викенд, откако Владата по повеќе од 14 месеци дозволи да се организираат прослави со посебни протоколи, се организирани...

Економија 06.06.21 | 16:50

Викендов закажани 100 свадби, а угостителите немаа каде да ги пријавуваат

Независната угостителска комора (НУК) за сите угостители изготви посебен регистер, на кој угостителите можат бесплатно да се регистрираат и да пријават прослави, соопштуваат...

Економија 06.06.21 | 12:41

НУК направи посебен регистар за угостителите за организирање прослави

Додека Владата и другите институции не изнајдат или објават дополнителни законски решенија или промена на протоколите за прослави и свадби, Независната угостителска...

Македонија 04.06.21 | 09:49

НУК и ЗУПМ „Музика сега“ побараа од Владата укинување на дел од точките од протоколите за организирање свадби

Музичарите и музичките работници преку Здружението за унапредување на правата на музичарите (ЗУПМ) „Музика сега“ побараа од Владата укинување на точките од протоколите...

Економија 01.06.21 | 09:39

НУК: Хаос ќе биде со свадбите, во кафулињата секој ден „свадба“ ќе има

Дозвалата за организација на прослави, веселби и свадби согласно протоколи, наместо да влијае позитивно, ќе предизвика хаос во работењето и новото секојдневие, велат...

Економија 28.05.21 | 10:31

НУК бара разрешување на Љупчо Јаневски: Во Комитетот да членуваат вистински угостители и да му се смени името

Кој, со кого и на кој начин договарал формирање Комитет за туризам, кои се тие што одлучиле да ги игнорираат реалните и вистински угостители и зошто ни е одземено договореното...

Економија 17.05.21 | 12:10

Работна средба на гувернерката со претставници на Независната угостителска комора

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка одржаа конструктивна работна средба со претставници на Независната угостителска комора (НУК),...

Економија 14.05.21 | 09:06

Да се врати музиката, на маса да седат по шест лица – дел од предлозите кои НУК ги испрати до Комисијата за заразни болести

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола за работа...

Економија 10.05.21 | 08:33

НУК: Половина од угостителите ќе извисат од финансиска поддршка со 6-тиот сет мерки

Половина од угостителите кои беа затворени со одлука на Владата, донесена на ден 05.04.2021 година и им беше забрането да работат со гости, сепак ќе извисат од финансиска...

Економија 26.04.21 | 08:52

Угостиелите бараат од НБРМ начин да им се отпишат долговите од каматите

Реализацијата на шестиот пакет економски мерки за неповратна финансиска помош и поддршка на угостителската индустрија ќе им овозможи делумно на угостителите да ги...

Економија 22.04.21 | 10:09

НУК направи пресметка: Еве кои угостители колку треба да добијат од шестиот пакет мерки

Со новиот пристап за надомест на штетите и загубите како резултат на носењето рестриктивни мерки со кои се забранува или ограничува работењето на угостителските објекти,...

Економија 30.01.21 | 13:45

Угостителите бараат пет работи од министерот Битиќи

Тројцата претставници на Независната угостителска комора (НУК) кои денеска во 14:00 часот треба да одржат работна средба со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир...

Економија 30.01.21 | 08:04

Угостителите на средба со вицепремиерот Битиќи

Претставници на угостителите денеска треба да имаат средба со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи. На средбата, како што најави Независната угостителска...

Економија 28.01.21 | 17:45

Средбата со претставници на НУК не е откажана, велат од Владата

Од Владата демантираат дека бараната средба на Независната угостителска комора (НУК) со владини претставници е откажана. На барањето на Независната угостителска комора...

Економија 21.01.21 | 09:07

Од денеска рестораните и кафулињата ќе работат до 21 часот

Од денеска рестораните и кафулињата наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Работното време се продолжува по препорака на Комисијата за заразни болести, а откако предлогот...

Економија 20.01.21 | 09:30

НУК на Владата ѝ дава рок до 25 јануари да ги усвои нивните барања

На Владата ѝ даваме рок до 25 јануари да ги усвои сите наши барања и да донесе одлуки со кои ќе креира посебни економски мерки за директна помош и поддршка на угостителската...

Економија 15.01.21 | 09:02

Неуставно е скратеното работно време на кафаните и кафулињата, велат од НУК

Независната угостителска комора бара унифицирани протоколи и препораки за работа во услови на пандемија, но не се согласува со ограничувањето на работното време. Во...

Економија 03.01.21 | 10:14

НУК: Не постои дејност која може да опстане со месеци соочена со ограничено работење на 30 и 50% од своите капацитети

Од Независната угостителска комора јавно излегоа со соопштение во кое реагираат дека во ниту еден момент не се консултирани за евентуалните нови мерки за финансиска...

Економија 02.01.21 | 10:07

Угостителска комора: Сите угостители нема рамноправно да ја осетат новата даночна стапка во угостителството

Откако Владата донесе одлука за храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња да се даночат по нова повластена стапка од 10%, наместо од 18% како што беше досега,...