Ознака: НП Маврово
Економија 28.12.19 | 09:45

Големи планови за најголемиот национален парк во Европа: Фотосафари во НП „Маврово“

Националниот парк „Маврово“ е најголемото заштитено подрачје по површина во Македонија и годинава одбележува седум децении од добивањето на тој статус. Првиот човек...

Калеидоскоп 19.07.19 | 11:56

Фотографирани кафеави мечиња во НП Маврово

Фото од кафеави мечиња е направена во Националниот парк „Марово“, со помош на фотозамки во рамките на проектот за закрепнување на Балканскиот Рис кој се реализира...

Црна хроника 31.05.19 | 12:37

Украдени камерите за следење на рисот во Маврово

Непознати сторители украле две видео камери со кои се следи движењето на животните и рисот во националниот парк „Маврово”. Според СВР Тетово кражбата вчера ја пријавил...

Калеидоскоп 02.04.19 | 12:27

Рис, срна, дива мачка – Што сè уловија „фото замките“ во НП Маврово

Националниот парк Маврово на својот Фејсбук профил објави 40-тина фотографии од животните кои поставените фото – замки ги уловиле во шумите на паркот. Дива мачка,...