Ознака: новозаразени
Здравје 18.07.21 | 14:14

Нема починати, регистирани 21 новозаразени со ковид-19, активни се 265 случаи

Нема починати пациенти од компликации од ковид-19 во последните 24 часа, информира министертвото за здравство. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните...

Здравје 17.07.21 | 15:04

И денеска нема починати, 19 позитивни, од кои 8 во Скопје

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.667 тестирања, а регистрирани се 19 нови...

Здравје 15.07.21 | 13:35

Нови 26 лица заразени со ковид-19, нема починати, активни се 225 случаи

Нема починати, а нови 26 лица се заразени со ковид-19 во последните 24 часа, информира Министерството за здравство. Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во...

Македонија 13.07.21 | 13:10

Mицковски: Приметувате како бројките полека растат?

Приметувате како бројките полека растат, ќе рече некој смешно, ама секој пат беше така, полека, па одеднаш експоненцијално, коментира активистот Ивор Мицковски, додавајќи...

Здравје 08.07.21 | 13:34

Во Тетово 11, во Скопје 8 новозаразени со Ковид -19, нема починати

Нема починати од ковид-19 во изминатото деноноќие, а Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа...

Здравје 06.07.21 | 13:23

Нема починати од ковид-19, регистрирани се 16 новозаразени

Нема починати пациенти од ковид-19 во изминатото деноноќие, а Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.873 тестирање, а регистрирани...

Здравје 02.07.21 | 15:47

Од ковид-19 почина 43-годишен жител на Македонски Брод, 11 новозаразени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.723 тестирање, а регистрирани се 11 нови...

Свет 25.06.21 | 10:07

Во Бразил рекорден број на новозаразени од коронавирус во еден ден

Во Бразил беше постигнат рекорд со над 115.000 случаи на заразени со коронавирус во еден ден, соопштија здравствените власти. Според Министерството за здравство, во Бразил...

Македонија 03.06.21 | 15:00

Шестмина починати во изминатото деноноќие, нови 19 случаи на ковид-19

Деветнаесет нови случаи на Ковид-19 регистрира Институтот за јавно здравје во последните 24 часа од направени 2.456 тестирања. Од нив, во Скопје – пет, во Куманово – три,...

Македонија 24.05.21 | 17:35

Во Дојран и Демир Капија нема ниту еден случај на заразен со коронавирус

Дојран и Демир Капија се единствените градови во земјата, во кои во моментот не е регистриран ниту еден активен случај на заразен со коронавирус. Едноцифрен е бројот...

Здравје 20.05.21 | 14:58

Двајца починале дома, 14 во болница: 50 новозаразени од ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 50 нови...

Македонија 19.05.21 | 07:39

Стивнува ли конечно короната?

Барем една доза вакцина досега примиле 40 отсто од населението над 70 години во земјава и 33 отсто кои се на возраст над 65 години. Аплицирани се 207 219 дози, а ревакцина примиле...

Македонија 18.05.21 | 16:36

Битката ја изгубиле двајца пациенти, а 83 се заразиле во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 40, Прилеп – 8, Куманово и Охрид – по 6, Тетово и Радовиш – по 5, Битола...

Здравје 10.05.21 | 15:33

Уште 16 луѓе починаа од коронавирус, 25 новозаразени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови...

Здравје 08.05.21 | 15:39

Починаа 12 лица од ковид-19, меѓу нив и 37-годишен пациент од Крушево, 198 новозаразени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови...

Свет 08.05.21 | 14:53

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе од ковид-19 и над 400 илјади новозаразени

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе, а државата регистираше над 400 илјади новозаразени од ковид-19, покажуваат официјалните податоци од здравствените власти. Досега...

Здравје 06.05.21 | 16:53

24 починати во болнички, а две лица во домашни услови – смртноста сè уште е висока

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26 починати лица, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Здравје 27.04.21 | 18:52

Седум лица починале дома, вкупно 28 – 450 нови случаи од 2874 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 146, Куманово – 52, Битола – 42, Прилеп и Охрид – по 18, Тетово и Кочани...

Здравје 26.04.21 | 15:42

Починаа 37 лица, 86 новозаболени од ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи...

Здравје 25.04.21 | 15:48

Денеска 27 починати и 314 нови случаи на ковид

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.362 тестирања, а регистрирани се 314 нови...