Ознака: новозаразени
Македонија 25.11.20 | 20:41

„Сè е под контрола“ на Филипче денеска изгледа вака: 39 починати, 1288 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања за Ковид-19, при што се регистрирани 1.288 нови случаи на заразени со коронавирусот....

Македонија 21.11.20 | 19:32

Тешко ѝ на државата во која Филипче лекува, а Стојанче брани: 25 пациенти починаа од ковид-19, 1.182 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31,...

Македонија 12.11.20 | 20:46

Во моментите на радост, стигна нов црн биланс: 26 починати лица и нови 1.295 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-539, Куманово-55,  Дебар-3,...

Свет 06.11.20 | 22:15

СЗО: Рекорден дневен број на новозаразени во светот, 581.000

Во последните 24 часа во светот се потврдени 581.000 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена...

Македонија 06.11.20 | 19:14

Починаа 12 лица меѓу нив и двајца на 44-годишна возраст, 1.128 новозаразени од ковид-19 од 3.082 теста

Дванаесет лица починаа како резултат на компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа, а меѓу нив и двајца на 44-годишна возраст. Починати се четворица пациенти од Скопје...

Балкан 05.11.20 | 08:58

Бугарија повторно бележи рекорден број новозаразени

Во последните 24 часа во Бугарија се регистрирани 4.054 нови случаи на Ковид-19, што е за 13 повеќе од претходниот ден. Тоа е најголема дневна бројка од почетокот на епидемијата. Во...

Македонија 30.10.20 | 20:13

934 заразени, петмина починати – Maкедонија надмина 30 илјади заболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420, Куманово-35, Дебар-5,...

Свет 28.10.20 | 15:02

Рекорден дневен број новозаразени во Шведска од почетокот на пандемијата

Во последните 24 часа во Шведска се регистрирани 1.980 нови позитивни случаи на корона вирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата. Здравствените експерти, сепак,...

Македонија 27.10.20 | 18:42

Нови 15 починати лица и 628 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13,...

Балкан 24.10.20 | 15:23

Црн рекорд во Србија, за 24 часа 757 новоинфицирани и тројца починати

Бројот на нови случаи на коронавирус во Србија во последните 24 часа е 757, додека три лица починаа. Тестирани се 6.882 лица. Според последните податоци на Министерството...

Свет 21.10.20 | 16:39

Ден со рекорден пораст на нови случаи на Ковид-19 во Полска

Во последните 24 часа во Полска се регистрирани 1.040 нови случаи на корона вирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Вкупниот број заразени лица...

Македонија 19.10.20 | 15:42

12 лица починаа, меѓу нив и 41-годишен пациент, 161 се новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-11, Штип-2,...

Македонија 16.10.20 | 19:35

Петочен биланс: Шестмина починати, нови 438 заболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-200, Куманово-21, Дебар-1,...

Скопје 14.10.20 | 20:38

249 од новозаболените се во Скопје, намногу активни во Аеродром

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на Ковид-19, од кои 249 во Скопје. Активни случаи...

Македонија 14.10.20 | 19:59

445 нови случаи во Македонија, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2,441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13,...

Македонија 14.10.20 | 13:09

За 87 отсто е зголемена бројката на новозаразени со ковид-19 за разлика од минатата недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 5 до 11 октомври  тестирани се вкупно 13.028...

Македонија 13.10.20 | 14:03

Тројца починати, 80 новозаразени со ковид-19 од 680 тестирања, 54 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-54, Куманово-1, Тетово-3,...

Скопје 12.10.20 | 17:40

Од денешните 177 новозаразени со ковид-19, 96 се од Скопје

Од денешните 177 новозаразени со ковид-19 од 778 тестирања, дури 96 се од Скопје. Останатите случаи се од Куманово-5, Штип-7, Прилеп-1, Тетово-19, Велес-2, Битола-1, Кавадарци-1, Гостивар-6,...

Македонија 12.10.20 | 17:19

Петмина починаа, 177 нови случаи на ковид-19 од 778 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-96, Куманово-5, Штип-7, Прилеп-1,...

Скопје 09.10.20 | 15:43

Најголем број новозаразени во Скопје, активни најмногу во Аеродром, Карпош и Центар

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 386 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје се 178. Оздравени се 61 пациент во последните...