Ознака: новозаразени
Балкан 26.07.22 | 20:39

Повеќе од 6.000 новозаразени во Србија, починаа шест лица

Најновиот корона пресек во Србија покажува дека 6.100 луѓе се заразени со коронавирусот во последните 24 часа. Тестирани се 16.655 лица, а шестмина починале. На респиратор...

Здравје 16.05.22 | 13:56

Сали: Се додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат

Се додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати. Состојбата е стабилна,...

Здравје 13.04.22 | 16:01

185 новозаразени со ковид од 2.216 тестови, нема пријавено починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 2.216 тестови, а регистрирани се 185 нови...

Здравје 31.03.22 | 18:51

Само еден починат од ковид во последните 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.225 тестови, а регистрирани се 262 нови случаи со КОВИД-19, еден починат и 326 оздравени...

Здравје 20.03.22 | 19:14

Уште 8 лица починаа од корона, 7 од нив биле со коморбидитети

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.133 тестови, а регистрирани се 214 нови...

Македонија 12.02.22 | 21:47

Ковид биланс: 53-годишен охриѓанец е најмладиот од 31 починат

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.342 тестови, а регистрирани се 1.222...

Здравје 04.02.22 | 12:31

Рекорден број новозаразени со ковид во Русија и Украина

Русија и Украина денеска пријавија рекорден број заразени со ковид-19 што се смета дека е поради сојот омикрон кој е многу позаразен. Во Русија, новите дневни случаи скокнаа...

Македонија 27.01.22 | 09:42

За еден ден над 2000 лица се позитивни, власта е неспособна да се справи

Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни, велат преку партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта не знае како да се справува...

Балкан 25.01.22 | 15:57

Ден со рекорден број новозаразени во Србија од почеток на пандемијата – 19.901 позитивни

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 19.901 случај на инфекција со корона вирус, што е највисок број на заболени за еден ден од почетокот на пандемијата. Досега најголем...

Здравје 23.01.22 | 20:53

Црн ден за 20 семејства – најмладиот починат имал 43 години, три лица биле вакцинирани

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Здравје 21.01.22 | 19:22

Повторно над 2.000 заразени: Битката со Ковид-19 ја загубија 11 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071...

Македонија 11.01.22 | 16:44

Секој четврти е позитивен: Денеска рекордни 1.964 нови случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 7.724 тестови, а регистрирани се 1.964...

Балкан 08.01.22 | 19:16

Србија: Повеќе од 7.000 новозаразени, 23 починати лица

Од последиците на вирусот починале 23 лица. На респиратори се 83 пациенти. Како што беше најавено, веднаш по новогодишните празници, бројот на заболени во Србија почна...

Македонија 31.12.21 | 14:49

Годината ја завршуваме со 7960 починати од ковид, 7 во последниот ден, и мерки полабави од лани

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542...

Македонија 20.11.21 | 18:54

Денеска 12 починати, најмладиот имал 33 години

Во последните 24 часа како последица од компликации од ковид-19 починале 11 пациенти, но и уште едно лице кое подоцна било заведено во регистерот на умрени лица. Најмладиот...

Свет 17.11.21 | 10:59

Германија со рекорден број на новозаразени

Во Германија повторно е достигнат рекорд по бројот заразени дневно со 52.826 нови случаи, а починаа 294 пациенти. Според податоците на институтот „Роберт Кох“ тоа се 13.150...

Македонија 13.11.21 | 17:20

Десет лица починати во болница и три дома – регистирани 528 нови случаи

Направени се 4.323 тестирања, а регистрирани се 528 нови случаи на КОВИД-19. Скопје – 200, Битола – 53, Прилеп – 42, Кавадарци – 34, Велес – 24, Кочани – 22, Штип – 19, Куманово – 18,...

Македонија 10.11.21 | 17:14

Нови 656 случаи: Со денешните 13, бројот на починати од ковид 19 се искачи на 7.276

Во последните 24 часа од направени 3.597 тестирања регистрирани се 656 нови случаи на Ковид-19. Оздравени се 273 пациенти, а починаа 13 лица, соопшти Министерството за здравство. Од...

Здравје 02.11.21 | 13:07

Минатата недела се пријавени 38 реинфекции со ковид-10, што е зголемување од 5,6 отсто во однос на претходната недела, покажува извештајот на ИЈЗ

За 11,4 отсто во однос на минатата недела е зголемен бројот на новозразени со ковид-19 кај лицата меѓу 20 и 29 години, покажува последниот извештај на Институтот за јавно...

Здравје 18.10.21 | 17:26

За 24 часа починале 19 лица од ковид-19, дополнително се регистрирани уште петмина, 107 се новозаразени

Денес се регистрирани 107 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 197.197 Оздравени се 247 пациенти...