Ознака: новозаболени
Здравје 27.07.21 | 14:58

Нови 39 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се регистрирани нови 39 случаи на Ковид-19, од направени 3.839 тестирања. Оздравени се 12 пациенти, а нема починати пациенти, информира Министерството...

Здравје 26.07.21 | 14:53

Десет нови случаи со Ковид-19, 16 оздравени, двајца починати, по еден од Тетово и Гостивар

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.473 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи со Ковид-19, од кои седум во Скопје...

Балкан 25.07.21 | 15:15

Се испозаразиле на одмор: Во Србија најголем број новозаболени се вратените од летување

Министерот за здравство, Златибор Лончар денеска изјави дека во Србија се вакцинирани 48,49 отсто од граѓаните, што не е доволно и дека сите позитивни на коронавирус се...

Македонија 24.07.21 | 13:41

Бројката расте: 37 нови случаи најмногу во Тетово и Скопје

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови...

Здравје 03.07.21 | 15:04

Шест новозаболени од Ковид-19, нема починати, активни 153 случаи

Во последните 24 часа се направени 3.028 тестирање, а регистрирани се шест нови случаи на КОВИД-19, по два во Скопје, Битола и Кичево – по 2. Не се регистрирани починати, ниту...

Македонија 26.04.21 | 14:03

Денеска ќе има помалку од сто новозаболени од ковид-19, рече Филипче

Бројот на новозаболени од Ковид-19 се намалува, трендот е дефинитивно таков, епидемиолошката крива е во опаѓање. Денеска има и помалку од 100 новодијагностицирани случаи....

Здравје 06.04.21 | 18:10

Уште еден црн вторник, починаа 45 лица од ковид-19, меѓу нив и 32-годишен пациент

Вкупно 45 пациенти починаа од компликации од ковид-19 во последното деноноќие, соопшти Министерството за здравство, а меѓу нив најмлад е пациент од Скопје на 32 години. Во...

Македонија 26.03.21 | 17:28

Денеска рекорден број починати: 33 лица ја загубија битката со Ковид-19, 1.422 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 618 -Куманово 94 -Прилеп 89 -Велес 76 -Тетово 63 -Гостивар 54 -Кавадарци...

Македонија 20.03.21 | 17:07

1.299 нови случаи и 24 починати лица, меѓу кои и 35-годишен пациент

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, а регистрирани се 1.299 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје – 672, Прилеп...

Македонија 24.02.21 | 17:04

Короната одзеде уште 13 животи – од почетокот на пандемијата во Македонија починале 3098 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на коронавирусот. Пријавени се вкупно 13...

Македонија 20.02.21 | 15:31

Уште 10 починати пациенти и новорегистрирани 449 случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, при што се регистрирани 449 нови случаи на Ковид-19. Во исто време регистрирани се 227 оздравени пациенти, а починале 10 лица,...

Македонија 19.02.21 | 15:30

Починаа 19 лица од ковид-19, од нив шестмина починале во ноември и декември, регистрирани 415 нови случаи

Вкупно 19 лица починаа како резултат на компликации од ковид-19, а меѓу нив пријавени се шест пациенти кои починале во тек на месеците ноември-декември, соопшти Министерството...

Македонија 13.01.21 | 17:07

Починаа десет пациенти од ковид-19, регистирани 477 новозаболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1,...

Македонија 23.12.20 | 16:22

Нови 14 починати пациенти, регистрирани 627 нови случаи

Четиринаесет лица починаа по компликации од ковид-19, а регистрирани се 627 новозаболени од 2.510 тестирања, вели Министерството за здравство. Починати се четири пациенти...

Македонија 03.12.20 | 17:13

Филипче и сѐ е под контрола: 40% новозаразени и 22 починати од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 1.342 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 479 случаи во Скопје, 84...

Македонија 01.12.20 | 19:52

29 починати во болниците, 1069 позитивни – сè е под контрола, само неодговорноста на Филипче е вон контрола

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 489 -Куманово 60 -Дебар 3 -Штип 42 -Прилеп 81 -Тетово 36 -Струга 36 -Велес...

Македонија 22.11.20 | 20:48

И покрај кризната состојба, хаосот на Филипче продолжува, скоро секој втор испитан е позитивен на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10,...

Македонија 19.11.20 | 17:46

Кога Филипче тврди дека сè е под контрола: 1198 новозаболени, 26 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-572, Куманово-41, Дебар-1,...

Македонија 15.11.20 | 17:45

24 починати, од кои најмладиот на 41 година, нови 990 случаи на ковид-19

Од 2.655 направени тестирања во изминатите 24 часа се регистрирани нови 990 случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од нив, 378 се во Скопје, Куманово-48, Дебар-6,...

Здравје 28.10.20 | 20:16

Бројки за тревога: Рекордни 870 заразени со корона, 14 лица починаа

Министерството за здравство (МЗ) вечерва информираше дека во последните 24 часа се потврдени 870 новозаразени со Ковид-19, односно, регистрирани се 422 случаи во Скопје, 64...