Ознака: новозаболени
Македонија 05.07.20 | 15:47

Тотален крах на Филипче и Комисијата за заразни болести: Седум починати и нови 115 случаи на Ковид- 19

Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8,...

Свет 05.07.20 | 08:36

СЗО: Светот бележи рекорден дневен скок на бројот на новозаразени од коронавирус

Светската здравствена организација соопшти дека во последните 24 часа во светот се регистрирани нови 212.326 случаи на коронавирус, што е рекордно дневно зголемување на...

Македонија 03.07.20 | 16:22

Бројката не стивнува: Седум починати и нови 165 случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1,...

Македонија 02.07.20 | 15:28

Каде е сега Филипче: 15 починати од ковид-19, 173 се нови случаи

Петнаесет лица починаа, а нови 173 се регистрирани како од ковид-19 изминатото деноноќие. Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи...

Македонија 25.06.20 | 14:10

Шестмина починаа, регистирани 153 нови случаи на заразени со ковид-19, оздравени се 75 пациенти

Шест пациенти починаа од компликации од ковид-19, регистирани се 153 нови слуачи, а 75 пациенти се излекувани во изминатото деноноќие, соопшти Министерството за здравство. Починати...

Македонија 24.06.20 | 13:46

Осум пациенти почина, 136 новозаболени од ковид-19, 43 се оздравени во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-80, Куманово-6, Штип-1,...

Македонија 22.06.20 | 15:04

Починаа девет пациенти, 90 новозаболени од 665 тестирања

Девет пациенти починаа како последица од компликации предизвикани од ковид-19, а Министерството за здравство регистира 90 новозаболени од 665 тестирања од кои во Скопје...

Балкан 21.06.20 | 20:00

Регистрирани нови 10 случаи на Ковид-19 во Грцијa

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 10 нови случаи на Ковид-19 со што бројката на заразени се зголеми на 3.266 лица. На Кипар, откако пет дена по ред немаше ниту...

Македонија 21.06.20 | 15:53

Петмина починаа, 101 новозаболен од ковид-19 од 776 тестирања, во Скопје 57 нови случаи

Пет пациенти починаа, регистирани се 101 новозаболен од 776 тестирања, а оздравеа 22 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Министерството за здравство информира...

Македонија 18.06.20 | 14:58

Шест лица починаа, нови 182 заболени со ковид-19, во Скопје 107

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-107, Куманово-14, Штип-4,...

Македонија 16.06.20 | 13:12

Осум починати, нови 134 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.173 тестирања, а регистрирани се 134 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. По градови, нови случаи има во: -Скопје...

Македонија 13.06.20 | 13:59

Најцрниот ден во корона кризата: Над 200 новозаразени, Филипче крахира, а Заев упорно бара избори

Денеска веројатно е и најцрниот ден во корона статистиката во Македонија. Според неофицијални информации, до кои дојде Нетпрес, бројот на новозаболени од Ковид 19 денеска...

Македонија 13.06.20 | 13:25

Еден починат и четири нови случаи на Ковид-19 во Охрид

Неделниот билтен што го објави Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот...

Здравје 12.06.20 | 09:30

Големиот број новозаболени од ковид-19 го одложи нормализирањето на работата на клиниките

Околу 70 проценти од активните случаи и новозаразените со коронавирусот се во рамките на познатите кластери, но има и нови, изјави вчера министерот за здравство Венко...

Македонија 11.06.20 | 13:01

Петмина починаа, потврдени 175 новозаболени од ковид-19 од кои 131 се од Скопје

Пет пациенти, тројца од Скопје, по еден од Гостивар и од Прилеп починаа од коронавирус во изминатото деноноќие, соопшти Министерството за здравство. Од МЗ информираат...

Македонија 10.06.20 | 13:36

Седум починати, 125 новозаболени од ковид-19 од кои 89 од Скопје

Седум лица починаа, а има 125 новозаболени од ковид-19 од кои 89 се од Скопје објави Венко Филипче, министер за здравство на Фејсбук. На Клиниката за инфективни болести и...

Здравје 09.06.20 | 19:30

Сите новозаразени во Кумановско се од едно семејство

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа регистрира 12 новозаразени со Ковид-19, од кои 11 се од липковското село Матејче, а еден е од Куманово, информираше...

Македонија 09.06.20 | 15:00

На Кардиологија почина пациент позитивен на ковид-19, регистирани се 87 нови случаи од 987 теста

На Клиниката за кардиологија почина пациент од Куманово на возраст од 74 години, хоспитализиран пред 2 дена и потврден позитивен на ковид-19, соопшти Министерството за...

Македонија 08.06.20 | 14:56

Нов црн рекорд: Позитивни се 18 отсто од вчера тестираните

Тројца починати и 127 новозаразени со коронавирус од кои 67 се од Скопје се регистирани во изминатото деноноќие, информира Министерството за здравство. Во последните...

Твитови 05.06.20 | 14:08

И пак во Чаир, деца возат точаци по улица, коли, некои луѓе се шеткаат…