Ознака: новогодишна прослава
Скопје 04.01.22 | 08:31

Град Скопје: Изведувачите, озвучувањето и осветлувањето не беа ангажирани од наша страна

Концептот на прослава на Нова година со македонски изведувачи се покажа како успешен. Овој концепт ќе биде дел од следните новогодишни прослави, со целодневна програма...

Македонија 01.01.22 | 12:35

Во прекрасна атмосфера и расположение и со многу туристи Охрид ја пречека Новата година

Неколку илјади граѓани на Охрид како и гости кои решија новогодишните празници да ги минат во нашето најпознато туристичко место, синоќа со забава на Градскиот плоштад...

Свет 01.01.22 | 12:22

Светот втора година по ред ја дочека Новата година со ковид мерки и огномети

Втора година по ред светот влезе во Новата година со ограничени или откажани прослави поради пандемијата на корона вирусот, но со надеж дека 2022 година ќе биде подобра. Во...

Калеидоскоп 31.12.21 | 09:15

Бигорски манастир: Нова година – што всушност празнуваме

Нова Година! Што, всушност, празнуваме на 31 декември / 1 јануари? И што значи тоа граѓанска, односно секуларна Нова Година? Тоа е моментот кога сите ние, сиот свет влегува...

Скопје 29.12.21 | 18:12

Скопјани ќе ја дочекаат Нова година на плоштад со ДНК, Нокаут и Наум Петрески

Градот Скопје ја објави програмата за новогодишната ноќ, што ќе се одбележи на плоштадот „Македонија“. Според објавеното, дочекот на Новата година ќе започне уште...

Калеидоскоп 22.12.21 | 12:21

Почнува со забава, завршува со искачување на Пелистер: Десетдневна новогодишна програма со артисти и музичари од Битола

Годинава Битола новогодишните празници ќе ги одбележи со „Зимска приказна“, десетдневен настан на кој ќе се презентираат сите битолски музички и сценски артисти со...

Свет 22.12.21 | 09:17

Градоначалникот на Лондон ја откажа новогодишната прослава поради раширениот омикрон

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан објави дека ја откажува планираната новогодишна прослава во британската престолнина поради драстичното зголемување на бројот...

Свет 18.12.21 | 23:46

Париз ја откажа новогодишната прослава

Пaриз го откажа новогодишниот огномет и другите новогодишни настани, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на варијантата омикрон на коронавирусот. Францускиот...

Скопје 11.11.21 | 14:24

Арсовска: Прославата на Нова година скопјани нема да ги чини 240.000 евра, но градот нема да биде тажен

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, порача дека раскинувањето на договорот за новогодишно уредување потпишан непосредно пред промена на градската администрација...

Скопје 06.12.18 | 14:37

Утре ќе светне елката во Скопје

Со осветлувањето на Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“ закажано за утревечер во 19 часот, ќе се отвори и Винтерленд – новогодишната населба што...