Ознака: нови мерки
Македонија 17.11.21 | 10:41

Комисијата за заразни болести бара задолжителна вакцинација за јавната администрација

Комисијата за заразни болести предлага до Владата сите вработени во јавниот сектор и во локалната самоуправа задолжителнка вакцинација против ковид-19. Вработените...

Здравје 12.11.21 | 12:29

Филипче: Комисијата за заразни болести не препорача нови рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не препорача нови рестриктивни мерки, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Здравствениот систем сега е оптоварен...

Здравје 10.11.21 | 12:47

Филипче смета дека не се потребни нови мерки во пресрет на новиот бран со ковид-19, Комисијата за заразни болести има состанок во петок

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека нема потреба од воведување мерки во пресрет на новиот бран на ковид-19 во Македонија. Комисијата за заразни болести...

Балкан 06.11.21 | 18:24

Во Словенија нови мерки – нема дружење со други семејства

Словенечката Влада, во обид да го ограничи брзиот раст на епидемијата, ноќеска усвои голем број нови рестриктивни мерки, но не се одлучи за заклучување, како што препорачаа...

Скопје 17.09.21 | 16:58

Од први октомври нема влегување во ресторан и кафуле со една доза вакцина

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе биде валиден само со целосна вакцинација, а не како досега и со една доза од вакцините против Ковид-19, најави министерот...

Македонија 15.09.21 | 19:01

Филипче најави нови мерки

Вирусот во моментов има широка инфекција, во постојана координација и комуникација сме и со епидемиолозите, остануваме да ја следиме ситуацијата и доколку е потребно...

Сервиси 01.09.21 | 09:39

Новите мерки предизвикаа хаос на Богородица, утрово колони возила заглавени, не можат да излезат од Македонија

Новата мерка која започна да важи од денеска 1 септември направи вистински хаос и метеж на граничниот премин „Богородица“. Имено за влез и за излез од земјава од денеска...

Македонија 18.08.21 | 08:01

Од денеска, со ковид сертификат во обложувалница, на кафе, и во мол

Од денеска, за влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на посетители, како и за настани од секаков вид е задолжително поседување,...

Економија 01.06.21 | 09:39

НУК: Хаос ќе биде со свадбите, во кафулињата секој ден „свадба“ ќе има

Дозвалата за организација на прослави, веселби и свадби согласно протоколи, наместо да влијае позитивно, ќе предизвика хаос во работењето и новото секојдневие, велат...

Македонија 01.06.21 | 08:19

Од денеска нема маски на отворено и можеме да одиме на свадби и натпревари

 Од денеска граѓаните ќе можат да се движат без маски на отворено, ќе се дозволи организирање свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100...

Македонија 05.04.21 | 15:01

Се затвораат кафеаните, теретаните, обложувалниците во следните две недели

Премиерот Зоран Заев истакна дека на денешната владина седница се донесени дополнители мерки против Ковид-19, бидејќи податоците покажале дека британскиот сој во земјава...

Македонија 30.03.21 | 17:18

Нема потреба од нови мерки – сите ќе умрете

Според анализите на епидемилозите, нема потреба од воведување на нови дополнителни рестирктивни мерки, односно истите не би дале резултат со оглед на тоа што се наоѓаме...

Свет 23.03.21 | 23:00

Норвешка воведува нови мерки против ковид-19

Норвешка воведува нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучително и забрана за јавно служење алкохол и ќе го одложи воведувањето на планот за повторно...

Свет 23.12.20 | 11:09

Во Чешка над 10.000 новозаразени за еден ден, се разгледуваат нови мерки

Во Чешка во последните 24 часа се потврдени 10.821 нов случај на вирусот Ковид-19, што е прв ден со над 10.000 инфекции од 6 ноември, соопшти Министерството за здравство. Владата...

Македонија 03.11.20 | 14:53

Да нема шетање без потреба по 21 часот, од тогаш е забрането групирање, а затвораат и угостителските објекти

Владата на денешната седница донесе одлука за нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, соопшти преку „Фејсбук“ премиерот Зоран Заев. Се скратува работното...

Свет 25.10.20 | 16:03

Од полноќ до пет наутро полициски час во Рим, Италија ги затвори кината, базените, ски-центрите

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денес потпиша нов пакет антикорона мерки, меѓу кои е и ограничувањето на работното време на кафулињата и рестораните до 18 часот....

Калеидоскоп 17.09.20 | 14:50

Австрија најавува нови забрани по зголемувањето на случаите со Ковид-19

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, во четвртокот објави дека земјата ќе воведе нови мерки во обид да го спречи ширењето на коронавирусот во услови кога земјата...

Балкан 17.08.20 | 12:16

Грција го ограничува работното време на баровите и ноќните клубови, а маската е задолжителна

Грција денеска воведува нови, дополнителни рестриктивни мерки, меѓу кои и ограничено работно време на угостителските објекти, кафулињата, ноќните клубови. Мерките...

Балкан 23.06.20 | 14:36

Србија воведе нови мерки во страв да не се врати епидемијата

Од денеска во Србија задолжителна е употребата на заштитни маски во превозот на патници, објави Владата на Србија по седницата на Кризниот штаб. Од денеска, задолжителна...

Свет 02.10.19 | 14:22

ЕК одлучи: Апаратите за домаќинство мора да траат најмалку 10 години без поправки

Со новите мерки донесени од Европската комисија за еко-дизајн на електрични уреди, кои ќе стапат во сила во 2021 година, е предвидено компаниите за бела техника да ги направат...