Ознака: новаци
Македонија 04.01.22 | 15:51

Стевановски: Општина Новаци издвои три милиони денари за субвенции за термофасади

Како едно од предизборните ветувања кои ќе бидат исполнети во првите 90 дена на градоначалникот на Општина Новаци, Стевче Стевановски, денеска почна да тече тримесечниот...

Македонија 04.11.21 | 19:26

Градоначалникот Стевче Стевановски на терен, се чистеше депонијата во Новаци

Градоначалник на општина Новаци, Стевче Стевановски првата недела од својот мандат ја започна теренски со реализација на предизборните ветувања за чиста и здрава еколошка...

Македонија 17.10.21 | 14:11

Новаци, општина рекордер по излезност

Општина Новаци, како и на сите претходни изборни циклуси, така и сега руши рекорди по излезност на гласачите. Според податоците на ДИК, до 13 часот на ниво на цела држава,...

Македонија 01.10.21 | 17:17

Мицкоски: Да дадеме поддршка за Стевановски, за Новаци да биде поубаво место за живеење

На овие избори, одлуката како понатаму е ваша, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Дали ќе дозволите да продолжат на ист начин како досега, или ќе...

Музика 16.08.21 | 14:44

Градоначалникот на Новаци ги покани вакцинираните и прележаните на избор на летен фолк-хит

Градоначалникот Општина Новаци Љубе Кузмановски, кој заедно со општината е покровител на изборот за летен фолк-хит, завршниот настан од манифестацијата Културно-забавно...

Македонија 15.07.20 | 08:22

Почна изборниот процес во пелагониските општини Могила и Новаци

Во Пелагониските општини Могила и Новаци кои територијално припаѓаат на Изборната Единица 4, точно навреме почна изборниот процес. Претседателот на ОИК Могила Славко...

Економија 08.07.20 | 12:38

Отворени канцеларии за земјоделците во Новаци и Могила

Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со седиште во Битола, информира дека ги активира своите дисперзирани канцеларии во...

Македонија 17.06.20 | 23:56

Жител на Новаци се жали: Поради сонцето од Кутлеш ја изгубив работата

Дали партиската тупаница на власта во битолско Новаци во предизборие, започна да ја покажува својата сила? Така барем може да се рече според она што го снајде Јован Пецуровски...

Македонија 28.03.20 | 21:52

Ќе потроши: 400.000 евра: Во време на корона на градоначалникот на Новаци му дошло до реновирање на општинската зграда

Додека државата се бори со епидемијата на коронавирусот во ситуација на вонредна состојба градоначалникот на општина Новаци, Љубе Кузмановски ќе ја реновира општинската...

Црна хроника 25.06.19 | 16:45

Maлтретирано девојче во Новаци

Вчера во Полициското одделение Новаци, маж пријавил дека Т.Н.(55) од село Долно Чарлија ја допирал по телото неговата малолетна ќерка. Се преземаат мерки за целосно расчистување...

Македонија 05.04.19 | 19:39

Мицкоски: Ниту Шекспир не можел да напише трагедија каква што Заев може да смисли

Луѓето ги напуштаат родните огништа, со себе и семејството го носат, Македонија се празни, стотици илјади наши сограѓани ја напуштија земјата во потрага по подобар живот,...