Ознака: нова влада
Балкан 28.06.22 | 20:48

Завршија консултациите, Радев треба да го врачи мандатот за формирање Влада

Во Бугарија завршија консултациите на претседателот Румен Радев со политичките партии за формирање влада, по вчерашната оставка на премиерот Кирил Петков, откако неговата...

Македонија 17.01.22 | 13:52

Ковачевски: Задоволен сум од перфомансите и соработката на министрите од ДУИ, затоа ги предложив во новата влада

Новиот премиер Димитар Ковачевски, образложувајќи ја одлуката да ги именува досегашните министри од ДУИ повторно во Владата, рече дека тоа го сторил затоа што е задоволен...

Македонија 17.01.22 | 13:50

Ковачки: Новата влада е континуитет на криминалот, корупцијата и неспособноста

СДСМ и ДУИ изгласаа влада со само 62 пратеници, а недели наназад зборуваат како имаат стабилно мнозинство. Ова ли е тоа стабилно мнозинство? Мнозинството и владата повторно...

Македонија 17.01.22 | 13:44

Новата македонска влада во грчките медиуми: Фокусот на средбата Ковачевски – Петков

„Cеверна Македонија: Владата на Ковачевски доби доверба“; „Cеверна Македонија: Со 62 гласа „за“ беше избрана Владата на Ковачевски“; Cеверна Македонија: Владата на...

Македонија 17.01.22 | 00:11

Биографии на членовите на новата влада: Најмлада министерка е скафандер-пратеничката, највозрасен е Тупанчевски

Собранието со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани, вечерва пред полноќ ја избра новата Влада на премиерот Димитар Ковачевски. Владата на Ковачевски брои 21 член...

Македонија 16.01.22 | 23:45

Опозицијата гласаше против: Со 62 гласа пратениците од власта ја избра владата на Димитар Ковачевски

Со гласовите на 62 пратеници кои гласаа ЗА, 46 беа против, немаше воздржани, на половина час пред полноќ беше избрана новата влада, со која ќе раководи е лидерот на СДСМ...

Македонија 16.01.22 | 23:17

Митрески: Владата има легитимитет

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески на крајот од собраниската седница за избор на нова Влада им реплицираше на пратениците од опозицијата кои...

Македонија 16.01.22 | 18:09

Меџити нема да гласа за новата влада

Пратеникот од ДУИ Изет Меџити за „Слободен печат“ потврди дека нема да гласа за новата влада на Димитар Ковачевски. Претходно Меџити се спротивстави на изборот на...

Македонија 16.01.22 | 07:10

Втор ден од собраниската расправа, вечерва ќе се гласа за новата влада

Во собранието денеска на пладне треба да продолжи расправата за избор на нова влада. Ваквата собраниска расправа трае најмногу два дена, а за изборот на владиниот состав...

Македонија 15.01.22 | 19:34

Заврши расправата за избор на новата влада, седницата продолжува утре напладне

Во Собранието вечерва заврши расправата за избор на новата влада. Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поединечните предлог-имиња во новата влада се доказ дека СДСМ нема...

Македонија 15.01.22 | 19:29

Универзитетски професор му се поклони на човек кој бегал од часови и едвај завршил факултет – тоа е срам за фелата

Шеста година по ред започнуваме со истата мантра, истите ветувања, истите луѓе. А исти се, дури и надградени, четирите кризи, но и задолжувањата и криминалите. Сега истите...

Македонија 15.01.22 | 18:46

Мизрахи: Влада без идеја, поддржана од мнозинство прибавено со пазар и притисоци

Минатиот владин состав предводен од Заев остави пустош, ја разори државата по сите основи, политички, економски, културно, здравствено. Македонија се дави, политиките...

Македонија 15.01.22 | 08:38

Денеска почнува изборот на новата Влада, ќе има еден министер повеќе

За денеска со почеток во 11 часот е закажана седницата на која мандатарот Димитар Ковачевски во Собранието ќе ги презентира новиот состав на владата и нејзината програма. Собраниската...

Македонија 13.01.22 | 08:25

Новата влада ќе има 21 член – ова се министрите

Новата Влада што треба да ја предводи Димитар Ковачевски ќе брои 21 член. СДСМ и коалицијатата ќе имаат 12, ДУИ шест, а Алтернатива тројца министри. Новиот владин кабинет...

Македонија 11.01.22 | 12:21

Битиќи: Членовите на новата Влада на СДСМ ги одликува чесност, личен интегритет и мотивација за испорака на резултати

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи при гостувањето во „Утрински брифинг“ истакна дека основниот принцип членовите на новата влада предводена од СДСМ се чесноста...

Македонија 11.01.22 | 12:11

Шилегов не ги поддржал Спасовски и Николовски за министри во владата на Ковачевски

Дел актуелни министри ќе останат и во новата влада на Димитар Ковачевски, без да се направи сериозна анализа колку тие придонеле за поразот на СДСМ на локалните избори....

Македонија 11.01.22 | 11:06

Ковачевски денеска ќе го достави предлогот за нова Влада во Собранието

Денеска, во 12 часот, во Стар кабинет во Собранието, мандаторот за состав на новата влада на Република Македонија, Димитар Ковачевски, официјално ќе му ги достави...

Македонија 11.01.22 | 10:14

Мицкоски: Во новата влада се истите лица чии политики беа поразени!

Она што можам да го кажам е дека оваа влада го загуби кредибилитетот од народот уште на локалните избори кои што беа своевиден дебакл на сите политики на актуелната...

Македонија 11.01.22 | 09:51

„Проверените“ кадри на Заев незаменливи во новата надградена и проширена Влада

Мандатарот Димитар Ковачевски го соопшти составот на министри од СДСМ во идната влада. Кога ќе се погледнат имињата не може да не се забележи дека ова е „Заев 2“ влада...

Македонија 11.01.22 | 09:41

СДСМ: Нов и компетентен тим ја освежува владата

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски ги претстави кадровските решенија кои на негов предлог беа усвоени од страна на Централниот...