Ознака: нова сезона
Култура 03.09.21 | 10:58

Нина Николиќ во МНТ почна да ја работи „Нема да биде крај на светот“

Македонската режисерка Нина Николиќ на сцената на Македонскиот народен театар (МНТ) почна да ја работи претстава „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ. Проектот...

Кошарка 29.09.20 | 09:54

Стартот на кошаркарската сезона одложен за седум дена

Новата натпреварувачка сезона 2020/2021 во Првата лига-мажи наместо на првобитниот планираниот термин 3. октомври, ќе почне седум дена подоцна, односно на 10. октомври.Ова...

Култура 01.09.20 | 13:43

Филхармонија ја почнува концертната сезона, по две децении добива шеф –диригент

По пауза од шест месеци поради коронавирусот, Филхармонија в четврток, со почеток во 20 часот, ќе ја почне новата концертна сезона со концерт симболично насловен „Звук...

Кошарка 20.08.20 | 14:40

Американец од Бешикташ е најновото засилување на МЗТ Скопје

Американскиот кошаркар Тодрик Гочер е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром. Според најавите од таборот на „сино-белите“, 27-годишниот Гочер е последниот играч...

Фудбал 14.07.20 | 14:25

Барселона го претстави новиот дрес за следната сезона

Барселона денеска на социјалните мрежи го претстави домашниот дрес за следната сезона. Жолт околувратник и тенки жолти линии се главната новост на дресот. Новиот дрес...

Ракомет 09.07.20 | 10:34

Металург на 20 јули почнува со подготовките за новата сезона

Дваесетти јули е датумот што тренерот на Металург, Зоран Кастратовиќ, го одреди за почеток на подготовките за новата ракометна сезона во која металурзите покрај што...

Останати спортови 05.07.20 | 09:44

Стартува новата сезона во Формула 1

Наместо во Мелбурн на 15 март, сезоната во формула 1 почнува оваа недела во Австрија во 15 часот. Пандемијата со корона вирус го одложи стартот на сезоната за речиси четири...

Останати спортови 03.07.20 | 21:10

Формула 1 се враќа викендов со трка во Австрија, Хамилтон најбрз на тренингот

Формула 1 се врати и резултатот е ист. Луис Хамилтон беше најбрз во првата слободна тренинг сесија пред Австриското Гран При во недела. 215 дена откако Британецот ја премина...

Култура 23.01.20 | 13:37

Генијалниот Вагнер вечерва во Филхармонија: Со „Ѕвездена музика“ почнува концертната сезона

Концертот  “Ѕвездена музика” вечерва (23.01.2020) со почеток во  20 часот ќе го означи почетокот на сезоната во Филхармонија. Диригент: Тимоти Редмонд (В. Британија), Солист:...

Култура 22.01.20 | 10:08

„Жена ми се вика Борис“ ја отвора сезоната на Театар Комедија

Со претставата „Жена ми се вика Борис” вечер од 20 часот почнува новата сезона на Театар Комедија. До крајот на меецов на репертоарот на театар Комедија се и претставите:...