Ознака: нов сој
Свет 24.03.21 | 12:43

Откриен нов сој на коронавирусот во Индија

Индиското Министерство за здравство денес објави дека во таа земја е откриен нов вид на коронавирус, меѓу многу други видови што предизвикуваат загриженост, а се пронајдени...

Здравје 25.02.21 | 11:17

Позаразна и потешка: Се шири нова „ѓавоска“ мутација на коронавирусот од Калифорнија

Во Калифорнија се појави нов сој на коронавирусот, кој веќе се има раширено низ други американски сојузни држави, но е докажан и во Австралија, Данска и во Мексико. Првпат...

Македонија 15.02.21 | 13:45

Филипче: Ќе воведеме нови рестрикции ако почне засилено да се шири британскиот сој на ковид-19

Ако се зголеми бројот на инфицирани лица со новиот британски сој на ковид-19, постои можност да воведеме нови засилени рестриктивни мерки, рече министерот за здравство,...

Балкан 25.01.21 | 08:56

Во Словенија потврден британскиот сој на коронавирус

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, на вонредна прес-конференција, објави дека во земјата е потврден првиот случај на инфекција со британскиот вид на коронавирус. Станува...

Балкан 20.01.21 | 11:01

Во Грција потврдени вкупно 26 случаи на новиот сој на Ковид-19

Два нови случаи на новиот вид на Ковид-19, се откриени во Грција, според грчките медиуми, а потврдени се вкупно 26 случаи на мутираниот вид на коронавирусот откриен во Велика...

Свет 02.01.21 | 19:46

Со новиот сој на ковид-19 Британија бележи дневни рекорди

Велика Британија забележа најголем број новозаразени во еден ден од корона вирус, дури 57.000, а многумина тоа го припишуваат на заразата со новиот сој, кој посебно ровари...

Свет 20.12.20 | 22:05

Во Италија најдена новата мутација на коронавирусот

Случај на инфекција со новата варијација на коронавирусот е откриен во Италија, соопшти во неделата вечерта италијанското министерство за здравство, прецизирајќи...