Ознака: нов клинички центар
Колумни 27.03.23 | 07:38

Новиот Клинички центар

Ристo Симеонов „Неделава ќе се финализира локацијата за изградба на новиот Клинички центар. Големи се шансите де биде во Општина Ѓорче Петров, бидејќи локацијата е...

Македонија 05.01.23 | 10:22

И без нов Клинички и без 20 милиони евра

Скопје веќе ќе имаше Клинички центар, кој требаше да почне со изградба во 2017 година, доколку Владата на СДС не го запре процесот за кој имаше проект и обезбедени средства,...

Македонија 13.10.22 | 11:03

Груевски: „Браво момци”! 8.5 милиони евра, кои за ништо ќе бидат оддлеани од буџетот, чини новата детска болница во Козле

„Браво момци”! „Ќе не биде”!, саркастично коментира поранешниот премиер Никола Груевски на веста дека Министерството за здравство треба да исплати 8,5 милиони евра...

Македонија 12.10.22 | 17:19

Тодоров го потпиша, Филипче го раскина, Сали ќе плаќа 8.5 милиони евра пенали за неизградениот Клинички

Дури 8,5 милиони евра треба да исплати Министерството за здравство поради раскинување на договорот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Тодоров го потпиша,...

Македонија 20.05.22 | 15:01

Сали: Новиот Клинички може да чини од 150 милиони до 1 милијарда евра

Новиот Клинички центар може да се гради со 150 милиони, со 500 милиони и до една милијарда евра, а за локацијата се уште има повеќе опции, изјави за ТВ Сител, министерот за...

Македонија 16.05.22 | 15:33

Сали: Во игра се три локации за новиот Клинички центар

Клиничкиот центар е проект за кој се зборува веќе 17 години. Од првата недела кога стапив на функцијата кажав дека едно од можните решенија за сите проблеми со кои се...

Македонија 16.05.22 | 13:43

Во игра се три локации за новиот клинички центар

Министерот за здравство Беким Сали денеска на прес конференција ја истакна поранешната касарна „Илинден“ како една од трите можни локации за изградба на нов клинички...

Македонија 23.12.21 | 22:20

Чибишев: Новиот клинички центар стана трагедија во македонското здравство

Во емисијата „Што не е јасно“ на Телевизија Алфа гостуваше доктор Андон Чибишев, каде што во однос на изградбата на нов клинички центар, Чибишев истакна дека него му...

Економија 11.06.21 | 17:56

Поевтино е да се гради нова зграда, отколку да се реновира, вели директорот на Новиот клинички центар во Белград, кој е во завршна фаза

Нов, ултра модерен, современ Клинички центар, единствен од таков вид на Балканот и трет по големина во светот се гради во срцето на Белград. 12 катната зграда, со панорамски...

Македонија 03.06.21 | 13:56

Зафировски: Србија покрај клиничкиот, прави и дисперзиран здравствен систем, само Филипче и Заев градат ист клинички за повеќе од половина милијарди евра

Владата на СДСМ, предводена од Зоран Заев и Венко Филипче е во нов поход по провизии. За новиот клинички центар што го планираат немаат проект, освен физибилити студија...

Македонија 02.06.21 | 09:50

Мицкоски за изградбата на клиничкиот центар: Слично е, ама разликата е речиси 400 милиони евра

Слично е, ама разликата е во цената, и тоа голема разлика од речиси 400 милиони евра. 4 години украден живот. Доста е!напиша на Фејсбук, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Македонија 01.06.21 | 14:10

Мицкоски: Има разлика меѓу клиничкиот во Скопје и Белград, во Србија се гради, а Филипче има само физибилити студија од 30 страни како покритие за кражба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција на тема нов клинички рече дека министерот за здравство, Венко Филипче е за едно во право...

Македонија 01.06.21 | 12:08

Единствената разлика во Клиничките центри е што Филипче и Заев сакаат да стават во џеб 400 милиони евра

Откако министерот за здравство Венко Филипче рече дека не може да се споредуваат клиничкиот центар кој ќе се гради во Србија, со оној што планираат да го градат тука,...

Македонија 01.06.21 | 11:21

Филипче: Не може да се споредат градбите за Клинички центар во Србија и кај нас

Не станува збор ниту за нова градба, ниту за капацитет каков што ние планираме да изградиме, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во врска со обвинувањата...

Македонија 01.06.21 | 10:47

Србија гради нов Клинички центар за 125 милиони евра, четири пати поевтин од проектот кој го туркаат Заев и Филипче

Најкорумпираната влада во Европа, предводена од Зоран Заев и неговиот министер за здравство, Венко Филипче сакаат да градат клинички центар што ќе чини повеќе од половина...

Македонија 31.05.21 | 20:06

Србија гради ист клинички центар: 1000 кревети за нив чинат 125 милиони евра, за Заев половина милијарда

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешниот Дневник на Сител телевизија истакна дека хибридниот режим на СДСМ и Заев ќе гради Клинички центар кој е...

Македонија 10.05.21 | 08:40

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче сака да земе заем од повеќе од пола милијарда евра, пари кои треба да ги враќаат граѓаните

За Филипче и Заев приоритет се провизиите, а не здравјето на граѓаните, велат од ВМРО-ДПМНЕ, според кои министерот и премиерот успеааја да направат ништо, освен да уништуваат...

Македонија 05.05.21 | 13:57

Мицкоски: Филипче ми призна дека проект за нов Клинички центар не постои

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски уште еднаш се осврна на најавите на власта за изградба на нов Клинички центар. Според него, таков проект не постои туку има само...

Македонија 01.05.21 | 17:06

Го испоганивте Курц, а единствено подмолно во проектот за нов клинички се провизиите што треба да ги земете

Мислев дека овој голем ден, христијански празник ќе помине во духот на помирувањето, честа и почитувањето, но за жал СДСМ и Зоран Заев се тука да нѐ потсетат дека за нив...

Економија 01.12.20 | 20:57

Владата го утврди предлог-законот за нов Универзитетски клинички центар

Владата на денешната седница го утврди предлог-законот за реализација на проектот за нов Универзитетски клинички центар. Според овој предлог-закон на Министерството...