Ознака: нов бран
Македонија 23.03.22 | 11:45

Сали: Стравот од нов бран секогаш постои

Ситуацијата со ковид инфекции е смирена и засега земјата е во зелена зона, но засега не треба да се носат избрзани одлуки, вели министерот за здравство Беким Сали за...

Балкан 13.11.21 | 12:19

Во Словенија е ангажрирана војската поради аларматниот број новозаразени со ковид-19

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 3.666 нови случаи на зараза со коронавирус, уште 19 лица починаа, а поради здравствената криза владата одлучи да ја вклучи...

Свет 04.11.21 | 09:48

Кина се соочува со најголема епидемија на Ковид-19 од почетокот на првиот брат во Вухан

Кина се бори со најголемата епидемија на Ковид-19 од почетокот на првиот бран на инфекција во Вухан во 2019 година. 19 кинески провинции пријавиле случаи на коронавирус...

Здравје 28.10.21 | 15:26

Д-р Даниловски: Доаѓа нов бран на ковид-19 во Македонија

Доаѓа нов бран во Македонија, зголемените бројки на заразени се почеток на есенско зимски бран, предупредува епидемиологот Драган Даниловски. Според него поради непочитување...

Балкан 07.09.21 | 21:38

Ќе има нови мерки: Србија надмина 5.000 заразени дневно

Во новиот корона-бран Србија денеска надмина 5.000 нови инфекции на дневно ниво, со 23 смртни случаи и зголемување на бројот на хоспитализирани лица во последните 24 часа. Поради...

Македонија 23.08.21 | 21:42

Пановски: Да не беше таа изјава, немаше да знаеме дека Владата не ги послушала препораките да нема свадби во затворен простор во текот на летото

Зошто по сето тоа процентите на новозаразени сега растат? Минатата година немаше забави и свадби во затворен простор, вели д-р Никола Пановски, микробиолог и поранешен...

Свет 13.07.21 | 12:49

Нов бран на коронавирусот ја зафаќа Европа, холандскиот премиер се извини за олабавување на мерките

Нов бран на коронавирусот ја зафаќа Европа, а најголем раст е регистриран во Англија, односно 34.471 новозаразени во еден ден. Во Шпанија се регистрирани 11.310 новозаразени,...

Економија 03.07.21 | 16:40

Ќе има нов бран отпуштања од октомври, најавува претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија

Ангел Димитров, претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија, очекува од октомври да има нов бран на отпуштања во македонското стопанство. Државната...

Здравје 01.07.21 | 17:19

Европа ја очекува нов бран ако не останеме дисциплинирани, предупредува СЗО

Нов бран случаи на коронавирус наскоро може да ја зафати Европа, предупреди Светската здравствена организација, нагласувајќи дека опаѓањето на бројот на инфекции во...

Свет 13.03.21 | 18:55

Германија очекува нов врв на инфекциите во средината на април

Здравствените власти на Германија упатија ново загрижувачко предупредување: инфекциите од корона вирусот повторно може да достигнат врвови забележани околу Божик...

Свет 27.09.20 | 16:22

Француските лекари предупредуваат дека новиот бран на корона вирусот ќе ја преплави Франција

Еден од водечките лекари во Франција предупреди дека земјата ќе се соочи со повеќемесечна епидемија на корона вирусот што ќе го преплави здравствениот систем ако нешто...

Свет 14.07.20 | 22:19

Во Германија се загрижени од доаѓањето на вториот бран на ковид-19

Поголемиот дел од Германците сè уште немале контакт со новиот коронавирус, според германскиот институт за контрола на болести, врз основа на резултатите од тестовите...

Здравје 26.06.20 | 14:51

Филипче: Не се планираат нови рестрикции

Дополнителна мерка во справувањето со пандемијата и зголемениот број на случаи со Ковид-19 е рестрикцијата во движењето и тоа е единственото нешто што би можело да се...

Балкан 25.06.20 | 11:23

Короната се распламти во регионот, најкритично е во Македонија

Короната се распламти во регионот. Освен Македонија каде изминатите две седмици бројката на новозаразени константно е трицифрена, и во Србија повторно дневниот број...

Свет 01.06.20 | 17:54

Директорот на СЗО за Европа: Втор и посмртоносен бран на ковид-19 е можен наесен

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге предупреди дека може да се случи втор, посмртоносен бран на Ковид-19 оваа есен, пренесе британски...

Свет 03.03.20 | 14:08

Орбан: Во ЕУ е забрането да се зборува вака, но ова е организирана инвазија, 95 отсто од мигрантите се воено способни мажи

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан, единствениот лидер во Европа кој подготвен да преземе какви било активности за да се спречи тековната мигрантска инвазија во Европа...