Ознака: нотр дам
Балкан 18.04.19 | 10:28

Албанија издвои 100.000 евра за обновата на Нотр Дам

И албанската Влада стана дел од донаторите за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз, која се запали пред три дена. За таа цел донесена е одлука да се доделат средства...

Свет 18.04.19 | 10:02

Се огласија ѕвоната на катедралите ширум Франција

Ѕвоната од катедралите ширум Франција се огласија синоќа во чест на изгорената црква Нотр Дам во Париз. Тие се слушале од базиликата Сакр Кер во Париз па се до Стразбур...

Свет 17.04.19 | 22:19

Шведската тинејџерка со молба до светските лидери: Спасете го светот како што сакате да ја спасите катедралата Нотр Дам

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која ги поттикна протестите на младите против глобалното загревање, ги повика европските лидери да дејствуваат и да ја зачуваат...

Калеидоскоп 17.04.19 | 19:06

По пожарот во Нотр Дам, зголемена продажбата на книгата „Богородичната црква во Париз“

По страшниот пожар кој речиси целосно ја уништи познатата катедрала Нотр Дам во Париз, светот се уште е во неверување, дека речиси целосно се уништи едно такво парче...

Македонија 17.04.19 | 15:33

Бошњаковски: Франција нека каже како да ѝ помогнеме

Портпаролот Миле Бошњаковски на прес-конференцијата во Владата изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција за санирање на штетите...

Калеидоскоп 16.04.19 | 22:05

Цел свет ги бара, фотографирани се еден час пред пожарот во Нотр Дам

Непоредно пред избивање на пожарот во париската катедрала Нотр Дам снимена е фотографија која ги запали социјалните мрежи. Имено еден час пред разорниот пожар да ја...

Свет 16.04.19 | 20:11

Шокантни детали за пожарот: Противпожарниот аларм се вклучил два пати, но веќе било доцна!

Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив работеле...

Македонија 16.04.19 | 18:28

Македонија ќе и понуди помош на Франција за реставрација на Нотр Дам

Владата го задолжи Министерството за надворешни работи да стапи во контакт со француското Министерство за надворешни работи за координација во врска со помошта на...

Свет 16.04.19 | 18:13

Светот во дилема: Кој е човекот кој се шета додека Катедралата гори?

Целокупната светска јавност е во шок и денеска жали за изгорената катедрала “Нотр Дам”во Париз која вчера беше зафатена од голем пожар. На социјалните мрежи се појави...

Свет 16.04.19 | 14:53

Зошто толку тешко одеше гаснењето на пожарот во Нотр Дам?

Со векови старите дрвени греди на покривот, каменот од надворешната страна од катедралата и готската архитектура значително го отежнувале гаснењето на пожарот во Нотр...

Свет 16.04.19 | 12:56

Крстот во Нотр Дам стои исправен по пожарот

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. Пожарот кој со тага го...

Свет 16.04.19 | 12:48

Позната причината за пожарот во Нотр Дам

Пожарот кој вчеравечер избувна во париската катедрала Нотр Дам е несреќен случај, соопшти францускиот обвинител Реми Хеитз, задолжен за истрагата. Обвинителот потенцира...

Свет 16.04.19 | 10:26

Сцени како од „Пеколот“ на Данте: Први фотографии од уништениот Норт Дам

Пламенот кој се разгоре во раните вечерни часови бргу се рашири па прво изгоре кулата која потоа се сруши, а набргу и целиот покрив. Цел свет синоќа гледаше со неверување...

Свет 16.04.19 | 10:04

Уште еден француски милијардер донира средства за обнова на Нотр Дам

Францускиот милијардер Бернар Арно, кој го контролира луксузниот конгломерат ЛВМХ, денеска соопшти дека неговото семејство и компанијата ќе донираат 200 милиони евра...

Свет 16.04.19 | 09:47

Поглед од горе на пожарот во Нотр Дам

Снимките на полицискиот дрон над Нотр Дам ја покажуваат вистинската големина на катастрофалниот пожар, кој ја проголта најпознатата париска катедрала. Usage d’un drone...

Свет 16.04.19 | 09:38

Изгаснат е пожарот во Богородичната црква, милјардерот Франсоа-Анри Пино ќе донира 100 милиони евра за катедралата

Пожарот во Богородичната црква во Париз е ставен под контрола околу три часот наутро и веќе нема опасност од негово ширење, иако огнот сѐ уште тлее на некои места. Претседателот...

Свет 15.04.19 | 23:38

Нотр Дам „спасен од тотално уништување“, пожарникар сериозно повреден

Двете предни кули на Нотр Дам се спасени, соопшти противпожарната служба. Еден пожарникар е сериозно повреден во пожарот што за неколку часа ја голтна Богородичината...

Свет 15.04.19 | 23:25

Добра вест во трагедијата: Сите уметнички дела се спасени, Круната од трње, светите реликвии

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: Добра вест:...

Македонија 15.04.19 | 23:07

Она што го оставила историјата, го уништила сегашноста, иднината никогаш не ќе може да го надомести

Во моментов во Париз гори едно од најголемите цивилизациски обележја на Француската држава, црквата Нотр Дам, на која и се заканува целосно уништување. Изразувам длабоко...

Македонија 15.04.19 | 22:15

Никола Димитров: Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен

Колку е тажно да ја гледате катедралата Нотр Дам во пламен!, напиша на Твитер министерoт за надворешни работи Никола Димитров, изразувајќи солидарност со жителите на...