Ознака: нотр дам
Свет 09.10.21 | 20:25

Уапсен пилот кој сакал да сруши авион во Нотр Дам во Париз

Француската полиција уапсила пилот, кој најавувал дека со авион „цесна“ ќе удри во катедралата Нотр Дам. Според весникот „Паризиен“, при опретресот на неговиот дом,...

Свет 15.04.21 | 09:17

Катедралата Нотр Дам ќе биде отворена за посетители во 2024 година

Катедралата Нотр Дам во Париз, која пред две години беше сериозно оштетена во пожар, повторно ќе биде отворена за посетителите во 2024 година. Француската министерка за...

Свет 30.10.20 | 09:36

Снимен моментот кога полицијата го застрелува напаѓачот во Ница

Очевидец успеа да сними видео во кое се гледа моментот кога француската полиција пука во црква во Ница, каде човек од Тунис брутално нападна три лица. Полицијата соопшти...

Свет 04.08.20 | 09:20

Ќе се чистат цевка по цевка цели 4 години: Започна обновата на оргулите во Нотр Дам

Во познатата црква Нотр Дам во Париз, вчера почна потфатот за подготовките за обновување и реставрација на симфониските оргули, кои меѓу другото, беа оштетени во пожарот...

Калеидоскоп 10.07.20 | 13:01

Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена во изворниот облик

Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена во потполност во склад со нејзиниот изглед пред разорниот пожар минатата година, одлучи францускиот претседател Емануел Макрон...

Свет 10.07.20 | 08:39

Mакрон сака Нотр Дам да го добие автентичниот изглед

ранцускиот претседател Емануел Макрон смета дека зашилената кула на катедралата Нотр Дам, што изгоре во пожар во април 2019 година и другите оштетени делови на познатата...

Култура 10.06.20 | 09:18

Продолжи реставрацијата на Норт Дам

Работите за реновирање на катедралата Нотр Дам во Париз, која беше оштетена во пожарот минатата година, продолжуваат. Работниците ќе работат на отстранување на 200 тони...

Свет 15.04.20 | 11:17

Ѕвоната на Нотр Дам ќе заѕвонат на годишнината од пожарот

Големата камбанарија во јужната кула на катедралата Нотр Дам во Париз, ќе се огласи денеска во 20:00 часот, во знак на потсетување на големиот пожар што избувна пред точно...

Свет 10.04.20 | 13:14

Нотр Дам повторно во функција со служба за Велики петок

Во Катедралата Нотр Дам, која пред една година беше оштетена во пожар, парискиот надбискуп Мишел Упети ќе ја предводи службата по повод Велики петок според грегоријанскиот...

Свет 25.09.19 | 10:00

Ветување е ветување: Милијардерот Арно даде 200 милиони евра за обнова на Нотр Дам

Францускиот бизнисмен и милијардер Бернар Арно вчера го потпиша договорот со кој го официјализира ветувањето дека ќе даде 200 милиони евра за обнова на париската катедрала...

Свет 27.08.19 | 09:39

Бразил: Maкрон не успеа да изгасне една црква од светско наследство, а ни дели лекции нас

Бразил ја отфрли помошта што ја понудија земјите од Г7 за борба против пожарите во Амазонија, изјави висок официјален претставник на Бразил, притоа повикувајќи го францускиот...

Свет 25.07.19 | 10:06

На Нотр Дам му се заканува уривање поради големите горештини

Главниот архитект на историските споменици на Франција, Филип Вилнев, предупреди дека Нотр Дам може да се урне поради ненормалната топлина што ја погоди оваа земја. Беше...

Свет 11.06.19 | 17:09

Прва миса во Нотр Дам по пожарот

В сабота првпат ќе се одржи богослужба во катедралата Нотр Дам во Париз по катастрофалниот пожар кој ја зафати пред два месеца. Мисата ќе биде отслужена од архиепископот...

Свет 08.06.19 | 20:19

Сводот на Нотр Дам може целосно да се урне, предупредува архитектот кој раководи со реконструкцијата

И по 55 дена од катастрифалниот пожар меѓу 60 и 150 работници секојдневно ги расчистуваат урнатините и се обидуваат да ја стабилизираат структурата на катедралата. Главниот...

Свет 16.05.19 | 10:55

Сите ветија, а малкумина дадоа пари за Нотр Дам

Поголемиот дел од парите ветени за обновување на катедралата Нотр Дам допрва треба да се уплатат, изјави надбискупот на Париз Мишел Опети. Износот од милијарда евра,...

Балкан 22.04.19 | 14:46

Mилион евра од Србија за Нотр Дам

Српската влада донираше милион евра за реконструкција на Нотр Дам, по пожарот што ја зафати катедралата во Париз. Владата на Србија денеска изјави дека овој потег го...

Свет 20.04.19 | 14:37

„Жолтите елеци“ порачаа: Нотр Дам не е единствениот проблем во земјата

Француските „жолти елеци“ денеска протестираа за да ја потсетат државата дека обновата на катедралата Нотр Дам не е единствениот проблем којшто треба да биде решен. Како...

Свет 20.04.19 | 13:39

Најмалите жители на катедралата Нотр Дам, го преживеале пожарот

Најмалите жители на Нотр Дам го преживеаја катастрофалниот пожар што го уништи најголемиот дел од покривот на катедралата. Околу 200.000 пчели што живееле на покривот...

Свет 20.04.19 | 08:53

Отворена истрага за „организирана измама“ за собирање донации за Нотр Дам

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното обвинителство...

Свет 18.04.19 | 20:43

Откриена причината за пожарот во Нотр Дам

Краток спој најверојатно е причина за пожарот во катедралата Нотд Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција. Тој напоменува дека...