Ознака: норвешка
Ракомет 19.12.21 | 19:34

Норвешка е светски шампион во ракомет

Норвешка е новиот светски првак во ракомет, откако денеска во финалето на Светското првенство во женска сениорска конкуренција во Шпанија, ја совлада Франција со 29:22...

Свет 14.12.21 | 12:38

Норвешка забрани служење алкохол во баровите за да го спречи ширењето на Омикрон сојот

По драстичното зголемување на бројот на заразени во земјата Норвешка ја забрани продажбата на алкохол во баровите и рестораните во обид да го спречи ширењето на Омикрон...

Свет 05.12.21 | 23:34

„Ковид жариште“ среде Европа: 120 заболени на корпоративен настан во норвешки ресторан

Околу 120 лица се позитивни на Ковид-19 откако биле во норвешки ресторан каде се одржувал корпоративен настан кој станал жариште на инфекцијата, јавува телевизијата „НРК“,...

Свет 01.12.21 | 15:27

Први два случаи на омикрон во Норвешка

Норвешка ги идентификуваше првите два случаи на омикрон, соопшти денеска надлежната служба на општината Ојгарден на западниот брег. Двајца заразени лица беа на патување...

Свет 01.12.21 | 09:38

Норвешка повторно воведува мерки против коронавирусот

Норвешките власти воведуваат нови мерки и препораки за борба против коронавирусот, јави ДПА. На граѓаните им се препорачува да носат маски при користење здравствени...

Свет 19.11.21 | 08:57

Норвешка прекинува со купување круни на девизниот пазар

Норвешката централна банка објави дека ќе ги намали дневните купувања на националната валута – круната на девизниот пазар на нула од сегашните 700 милиони круни (80 милиони...

Македонија 19.11.21 | 08:19

Има куќа, а Парламентот ѝ плаќа стан: Претседателката на норвешкиот парламент си поднесе оставка

Претседателката на норвешкиот парламент Ева Кристин Хансен поднесе вчера оставка на својата должност откако се откри дека Парламентот ѝ плаќа стан во Осло иако таа...

Македонија 05.11.21 | 10:44

Норвешка се нуди финансиски да поддржи создавање функционален систем за автоматско управување со судски предмети

Заменикот амбасадор на Норвешка во земјава, Геир Јохансен, на работен состанок во Судскиот совет, ја извести претседателката Павлина Црвенковска дека норвешката Влада...

Балкан 05.11.21 | 09:12

Пријателот на Заев, Курти купил во Норвешка стан од 400.000 евра?

Скандал до скандал за премиерот на Косово Албин Курти. Откако САД не му издаде виза се појавија информации дека тој планира да го напушти Косово. Весникот „Информер“...

Свет 18.10.21 | 20:16

Убиецот во Норвешка прво ги повредил жртвите со стрели, а потоа ги избол до смрт

Норвешката полиција соопшти дека данскиот државјанин, кој минатата недела уби пет лица, а повреди тројца, при нападот, покрај лак и стрела, користел и „убодно оружје“. Полицискиот...

Свет 14.10.21 | 23:43

Нападот со лак и стрела во Норвешка веројатно е терористички чин

Норвешката национална агенција за безбедност вели дека нападот со лак и стрела, во кој загинаа пет лица, веројатно е терористички акт. Агенцијата, позната под акронимот...

Свет 14.10.21 | 19:52

Ова е терористот од Норвешка, се нарекувал пророк

Агенцијата ПСТ соопшти денес дека синоќешниот напад во малиот норвешки град „во моментов се смета за терористички чин“. „Истрагата подетално ќе разјасни од што бил...

Свет 14.10.21 | 11:35

Убиецот со лак и стрела неодамна преминал во ислам и се радикализирал, соопшти норвешката полиција

Осомничениот за нападот со лак и стрела, 37-годишниот Данец, преминал во ислам, а полицијата пред убиствата, вчеравечер, беше во контакт со него поради загриженост за...

Свет 14.10.21 | 08:31

Пет лица се убиени во нападот со лак и стрела во Норвешка, напаѓачот е уапсен

Бројот на жртви во вчерашниот напад со лак и стрела во Норвешка достигна пет лица, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Маж со лак и стрела изврши напад...

Свет 13.10.21 | 22:31

Видео од нападот со лак и стрела во Норвешка – неофицијално има загинати

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала областа, пренесуваат медиумите. Како што...

Свет 13.10.21 | 21:58

Норвешка: Убиени неколку луѓе со лак и стрела, повеќемина ранети

Неколку луѓе загинаа денеска, а неколкумина се повредени во напад со лак и стрела во норвешкиот град Когсберг, објави локалната полиција. Напаѓачот е уапсен, додаде...

Свет 28.09.21 | 12:21

По олеснување на ковид-мерките, Норвешка означена како земја со висок ризик за патувања

Од Американскиот центар за контрола и превенција на болести велат дека Норвешка од вчера е ставена во категоријата земји со најголем ризик за патување (категорија 4). Таа...

Свет 27.09.21 | 09:34

Со тепачки, повредени и уапсени, Норвешка го прослави укинувањето на ковид-ограничувањата

Тепачки, повредени и уапсени. Вака заврши прославата на укинувањето на ковид-ограничувањата во Норвешка. Норвежаните го прославија крајот на мерките против коронавирусот...

Вести 25.09.21 | 13:13

Од денеска Норвешка ги укинува сите ковид-мерки

Од денеска Норвешка ги укинува сите ковид мерки, соопшти премиерката на таа земја Ерна Солберг на прес -конференција. Поминаа 561 ден откако ги воведовме најстрогите...

Свет 24.09.21 | 22:22

Нема повеќе задолжителна физичка дистанца, а ќе има полн капацитет на ресторани, стадиони, театри: Норвешка ги укинува сите Ковид ограничувања

Норвешка од утре целосно се отвора и ги укинува мерките воведени поради пандемијата на Ковид-19, кои ги ограничија социјалните контакти и блокираа голем дел од економијата. Ова...