Ознака: нон-пејпер
Балкан 04.06.21 | 13:36

ЕУ одби да ја открие содржината на „нон пејперот“ за промена на границите

По формално новинарско барање преку воспоставените правила за достап до информации за увид во содржината на словенечкиот нонпејпер кој ја разбрани балканската јавност...

Балкан 02.06.21 | 19:36

Нов нон-пејпер за ЕУ од Вишеградската група и Австрија Гласот на Западниот Балкан мора да се чуе!

Четирите држави на „Вишеградската група“ Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, како и Австрија, упатија нов нон-пејпер кој се однесува за Западен Балкан, на раководството...

Македонија 27.04.21 | 09:58

САД: Шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност...

Македонија 16.04.21 | 20:58

Фајон, Пицула и Заев креирале сличен нон-пејпер, како оној за кој лажат дека го напишал Јанша, му открил тој на Мицкоски

Претседателот Христијан Мицкоски во денешната „Само вистина“ откри дека денеска разговарал со словенечкиот премиер, кој негира дека е кретор на документот за промена...

Македонија 14.04.21 | 17:45

Нонпејперот за наводна поделба на Македонија беше објавен во медиуми под контрола на Заев

Словенечкиот пратеник и лидер на политичката партија СНС, Змаго Племенити повторно ја шокираше македонската јавност откако побара вето за Македонија поради политичкиот...

Македонија 22.12.20 | 18:37

Османи: Нема одговор на нашиот нон пејпер!

Софија се уште не одговорила на нон пејперот, но шефот на дипломатијата Бујар Османи најави дека разговорите со Бугарија ќе продолжат по празниците.. Комуникацијата...

Македонија 11.12.20 | 23:55

Цела Влада молчи што содржи нон пејперот кој Бучковски го предал на Софија

Премиерот во заминување Зоран Заев, Османи, Димитров и цела влада молчат и не даваат одговор што содржи нон пејперот кој што Бучковски го дал во Софија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ...

Македонија 12.11.20 | 15:55

Николоски: Не е возможно нон-пејперот да излезе во Австрија, а за преговорите тука да дознаваме од вести, бараме Национална стратегија

Владата на Зоран Заев го става прашањето со Бугарија под тепих, велеше дека сите проблеми се решени и договорот е совршен, како и клучното прашање зошто се пристапува...

Македонија 22.10.20 | 20:12

Милошоски: Османи има добиено нон пејпер под кои услови Бугарија би дозволила меѓувладина конференција без да ја блокира Македонија

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа посочи дека проблемот со Бугарија и најавеното вето од бугарска страна и смета дека ноември не е последниот...

Македонија 10.12.19 | 11:03

Прочитај ги препораките на Венецијанската комисија и францускиот нон пејпер, ќе ти биде подобро

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Алксандар Николоски реагира на забелешката на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи дека не бил среќен кога претседателот на...

Македонија 28.11.19 | 13:19

Европската комисија против францускиот „нон пејпер“, власта за да се додвори побрза да го прифати

Неизвесна е судбината на францускиот предлог за нова методологија за прием на нови членки на ЕУ откако новата претседателка на Комисијата Урсула фон дер Лајен изнезе...

Македонија 26.11.19 | 09:45

Тимоние ќе го образложи францускиот нон-пејпер пред Националниот совет за евроинтеграции

Националниот совет за евроинтеграции денеска ќе одржи седница на која тема ќе биде најавениот нов пристап кон проширувањето на Европската унија – идеи и предизвици. На...

Свет 19.11.19 | 20:21

Шест членки на ЕУ согласни за нова методологија, но Скопје и Тирана да добијат преговори во март

Во писмо до претседателот на Европската комисија министрите за надворешни на шест земји-членки на ЕУ се согласуваат дека методологијата на преговорите за членство...

Македонија 19.11.19 | 18:35

Неиспорачувањето на реформите и групата со Албанија не донесе во ситуација да исчекуваме дали и какви договори ќе има во ЕУ

Три години Македонија не започнува со преговори, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето реформи во Македонија и втората група на проблемите е ставањето...

Македонија 19.11.19 | 11:00

Моншален: Процесот на проширување на ЕУ каков што е сега не функционира

Француската министерка за Европа, Амели де Моншален, пред почетокот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ го бранеше ставот на Париз за реформа на преговарачкиот...

Балкан 19.11.19 | 09:28

Јоксимовиќ: Францускиот „нон-пејпер“ не се однесува на Србија

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека извештајот на Европската комисија за спроведување на акционите планови за преговарачките...

Македонија 19.11.19 | 09:24

Францускиот „нон пејпер“ ќе се применува само врз Македонија и Албанија

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека извештајот на Европската комисија за спроведување на акционите планови за преговарачките...

Македонија 18.11.19 | 21:06

Арта Точи: Нон пејперот е шанса да се освестат политичарите и да се врати вниманието кон државата

Според пратеничката од Алијансата за Албанците, Арта Точи, нон пејперот е шанса да се освестат политичарите и да се врати вниманието кон самата држава. И самиот нон пејпер...

Македонија 18.11.19 | 17:24

Новата методологија го раздвижува процесот и очекуваме одлука за почнување преговори, вели Османи

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување...

Македонија 18.11.19 | 16:39

Димитров: Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на анализи

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку...