Ознака: нон-пејпер
Македонија 18.09.21 | 18:02

Нема демант ниту реакција од Димитров дека тој е автор на нон пејперот со Бугарија

Вицепремиерот Никола Димитров два дена молчи откако потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски го обвини дека тој е автор на нон пејперот за решавање на спорот...

Балкан 14.09.21 | 20:50

Чиј е тогаш: Бугарија вели дека не автор на спорниот нон пејпер

Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека властите во земјата на никаков начин не учествувале во подготвувањето на нон-пејперот за решавање на спорот...

Македонија 14.09.21 | 10:38

СДСМ со лажни вести се обидува да ја дефокусира јавноста од одговорноста на Филипче за трагедијата во Тетово

Во однос на обвинувањата на СДСМ за тоа дека нон пејперот со Бугарија бил пишуван во ВМРО-ДПМНЕ, би го истакнале следното: Ваквите недоветни тактики на средношколецот...

Македонија 14.09.21 | 08:19

Владата и Пендаровски тврдат дека не постои т.н. нон-пејпер за преговорите со Бугарија

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, во врска со т.н. нон-пејпер за решавање на спорот меѓу двете земји, што вчера циркулираше во одредени медиуми, соопшти дека...

Македонија 13.09.21 | 18:35

Кабинетот на Пендаровски за нон-пејперот: Од Софија до Скопје не е доставен никаков документ

Во врска со таканаречениот нон-пејпер кој беше објавен денеска во медиумите, Кабинетот на претседателот Пендаровски информира дека со Република Бугарија со месеци...

Македонија 13.09.21 | 16:29

Пак нон-пејпер за спорот со Софија: Ќе бидеме и Македонци и Бугари?!

Македонската влада смета дека предлогот претставен од Португалија за спорот на Македонија и Бугарија овозможува решенија прифатливи за сите страни. Ова е наведено...

Балкан 27.06.21 | 14:42

Порашешниот претседател на Словенија за „нон пејперот“: Taков документ постои

Поранешниот претседаел на Словенија Милан Кучан запрашан за наводниот нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, поранешниот претседател на Словенија рече дека...

Балкан 04.06.21 | 13:36

ЕУ одби да ја открие содржината на „нон пејперот“ за промена на границите

По формално новинарско барање преку воспоставените правила за достап до информации за увид во содржината на словенечкиот нонпејпер кој ја разбрани балканската јавност...

Балкан 02.06.21 | 19:36

Нов нон-пејпер за ЕУ од Вишеградската група и Австрија Гласот на Западниот Балкан мора да се чуе!

Четирите држави на „Вишеградската група“ Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, како и Австрија, упатија нов нон-пејпер кој се однесува за Западен Балкан, на раководството...

Македонија 27.04.21 | 09:58

САД: Шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност...

Македонија 16.04.21 | 20:58

Фајон, Пицула и Заев креирале сличен нон-пејпер, како оној за кој лажат дека го напишал Јанша, му открил тој на Мицкоски

Претседателот Христијан Мицкоски во денешната „Само вистина“ откри дека денеска разговарал со словенечкиот премиер, кој негира дека е кретор на документот за промена...

Македонија 14.04.21 | 17:45

Нонпејперот за наводна поделба на Македонија беше објавен во медиуми под контрола на Заев

Словенечкиот пратеник и лидер на политичката партија СНС, Змаго Племенити повторно ја шокираше македонската јавност откако побара вето за Македонија поради политичкиот...

Македонија 22.12.20 | 18:37

Османи: Нема одговор на нашиот нон пејпер!

Софија се уште не одговорила на нон пејперот, но шефот на дипломатијата Бујар Османи најави дека разговорите со Бугарија ќе продолжат по празниците.. Комуникацијата...

Македонија 11.12.20 | 23:55

Цела Влада молчи што содржи нон пејперот кој Бучковски го предал на Софија

Премиерот во заминување Зоран Заев, Османи, Димитров и цела влада молчат и не даваат одговор што содржи нон пејперот кој што Бучковски го дал во Софија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ...

Македонија 12.11.20 | 15:55

Николоски: Не е возможно нон-пејперот да излезе во Австрија, а за преговорите тука да дознаваме од вести, бараме Национална стратегија

Владата на Зоран Заев го става прашањето со Бугарија под тепих, велеше дека сите проблеми се решени и договорот е совршен, како и клучното прашање зошто се пристапува...

Македонија 22.10.20 | 20:12

Милошоски: Османи има добиено нон пејпер под кои услови Бугарија би дозволила меѓувладина конференција без да ја блокира Македонија

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа посочи дека проблемот со Бугарија и најавеното вето од бугарска страна и смета дека ноември не е последниот...

Македонија 10.12.19 | 11:03

Прочитај ги препораките на Венецијанската комисија и францускиот нон пејпер, ќе ти биде подобро

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Алксандар Николоски реагира на забелешката на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи дека не бил среќен кога претседателот на...

Македонија 28.11.19 | 13:19

Европската комисија против францускиот „нон пејпер“, власта за да се додвори побрза да го прифати

Неизвесна е судбината на францускиот предлог за нова методологија за прием на нови членки на ЕУ откако новата претседателка на Комисијата Урсула фон дер Лајен изнезе...

Македонија 26.11.19 | 09:45

Тимоние ќе го образложи францускиот нон-пејпер пред Националниот совет за евроинтеграции

Националниот совет за евроинтеграции денеска ќе одржи седница на која тема ќе биде најавениот нов пристап кон проширувањето на Европската унија – идеи и предизвици. На...

Свет 19.11.19 | 20:21

Шест членки на ЕУ согласни за нова методологија, но Скопје и Тирана да добијат преговори во март

Во писмо до претседателот на Европската комисија министрите за надворешни на шест земји-членки на ЕУ се согласуваат дека методологијата на преговорите за членство...