Ознака: нобелова награда за мир
Свет 23.02.23 | 07:27

Нобеловата награда за мир има 305 кандидати

За овогодинешната Нобелова награда за мир се номинирани вкупно 305 кандидати, што е најмал број во последните четири години. Од номинациите што требаше да бидат поднесени...

Свет 07.10.22 | 12:30

Белоруски, руски и украински активисти за права добитници на Нобеловата награда за мир

Белорускиот активист Алес Бјалиатски, руската група за човекови права Меморијал и украинската организација Центар за граѓански слободи се добитници на Нобеловата...

Свет 10.12.21 | 16:50

Добитници на Нобеловата награда за мир: На светот му треба независно известување

Двајцата новинари, кои ја делеа овогодинешната Нобелова награда за мир, ги добија своите признанија денеска на церемонија во Норвешка, каде што изјавија дека на светот...

Свет 08.10.21 | 11:34

Новинарите Марија Реса и Дмитриј Муратов добитници на Нобелова награда за мир

Нобеловата награда за мир за 2021 година ја добија новинарите Марија Реса од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија. Од Шведската академија објавија дека Реса и Муратов...

Свет 03.02.20 | 12:49

Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

Двајца пратеници во шведскиот парламент ја номинираа младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг за Нобелова награда за мир за 2020 година, објави...

Македонија 11.10.19 | 14:33

Заев: Благодарен сум за номинацијата, но Нобеловата награда заслужено ја добива премиерот на Етиопија

Премиерот Зоран Заев преку „Фејсбук“ упати искрени и најсрдечни честитки за, како што вели, добивањето на најпрестижната награда, Нобеловата награда за мир, за премиерот...

Македонија 11.10.19 | 11:55

Заев остана без Нобеловата награда за мир

Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир. Лидерите на Етиопија...

Свет 11.10.19 | 09:44

Грета Тунберг најголем фаворит за 100-та Нобелова награда за мир

Грета Тунберг, 16-годишната активистка за климата, според букмејкерите е најголем фаворит за освојување на 100-та Нобелова награда за мир. Ако успее, таа ќе стане најмладиот...

Свет 07.10.19 | 14:44

В петок ќе биде познато кој ќе ја добие Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир ќе биде објавена во петок во Осло, а најголем фаворит е активистката против климатските промени Грета Тунберг. Шефот на Институтот за истражување...

Македонија 10.04.19 | 23:54

Прават пародија од Нобеловата награда за мир

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Карпош. Силјановска Давкова потенцираше...

Свет 18.03.19 | 14:36

Тинејџерката номинирана за Нобелова награда за мир: Нашата цивилизација е жртвувана за огромни пари

Шведската тинејџерка Грета Тунберг (16), иницијатор и организатор на младинскиот штрајк за климатски промени и номинирана за Нобеловата награда за мир, минатата година...

Свет 15.02.19 | 22:47

Трамп ќе му биде конкуренција на Заев – и тој номиниран за Нобелова награда за мир

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека јапонскиот премиер, Шинзо Абе го предложил за кандидат за Нобелобата награда за мир поради неговата работа на покренување...

Двоглед 14.02.19 | 10:35

ОФИЦИЈАЛНО: Заев добитник на Нобеловата награда за Мира

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев е овогодинешниот лауреат во премиерното доделување на Нобеловата награда за Мира, признание кое им се доделува на сите...

Балкан 12.02.19 | 09:24

Заев и Ципрас предложени за Нобелова награда и во Црна Гора

Претседателот на Социјалдемократската партија на Црна Гора, Ранко Кривокапиќ, упати до норвешкиот Нобелов институт формална номинација годинашната Нобелова награда...

Македонија 19.12.18 | 20:59

Цаноски: Ципрас со задоволство ја прифати номинацијата за Нобеловата награда за мир

Добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година Уидидед Бушамауи, придружувана од ректорот Нано Ружин и Сефер Цаноски, сопственикот на Универзитетот ФОН во Скопје...

Македонија 19.12.18 | 19:13

Грчева: Нобеловата номинација е виц

За мене целата церемонија околу нобеловата номинација е фарса и виц, смета претседателката на Глас за Македонија, Солза Грчева. Според неа ,„жената – нобеловка која...

Македонија 18.12.18 | 14:14

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир

Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција, се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот...

Колумни 18.12.18 | 12:52

Нобеловска номинација за ЕТНОЦИД

Гангстерите не се срамат од ништо, а етерот и хартијата трпат сѐ и сешто. Така и оваа ступидна ултрапропагандна прошетка од Скопје до Атина на мрачната екипа за „славно“,...

Македонија 18.12.18 | 08:32

Заев и Ципрас денеска ќе бидат предложени за Нобелова награда за мир

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска ќе бидат предложени за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се...

Македонија 17.12.18 | 15:01

Официјално: Номинација за Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе бодат предложени за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува...