Ознака: Њујорк тајмс
Свет 10.01.20 | 11:39

„Њујорк тајмс“ објави снимка како Иран го соборува украинскиот авион

„Њујорк тајмс“ објави видеоснимка на која, како што се наведува, се гледа иранска ракета која го соборува украинскиот авион со 176 патници и членови на екипажот. Американскиот...

Балкан 02.01.20 | 08:53

„Њујорк тајмс“: Балканот не е подготвен за голем земјотрес

Од Букурешт до Софија и на Балканот, голем број влади не успеаја да ги решат ризиците од згради што лесно може да се урнат при земјотрес, пишува во текстот„Лекции од...

Култура 05.12.19 | 09:28

„Њуjорк тајмс“ го вброи „Медена земја“ меѓу најдобрите филмови на годината

Весникот „Њујорк тајмс“ го вброи македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов меѓу најдобрите филмови на годината. Зачнат...

Македонија 20.11.19 | 09:01

Премиерот во заминување Зоран Заев за „Њујорк тајмс“: Се кршам однатре, преплашен сум

„Се кршам одвнатре“, вели Заев во разговорот за американскиот весник Њујорк тајмс, а пренесува Дојче веле. До пред само два месеци, лидерот на малата балканска нација...

Македонија 06.11.19 | 19:18

Анализа на „Њујорк тајмс“: Владата на Заев е падната

По изјавите на францускиот претседател Макрон во врска со добивањето датум за македонија, еден од највлијателните американски медиуми во анализа за однесувањето на...

Македонија 18.05.19 | 23:21

Њујорк тајмс: Светот има новоименувана земја, Северна Македонија, посетете ја

Светот има новоименувана земја, Северна Македонија, што е добра вест за регионалните односи и за туристите кои во голем број доаѓаат да го посетат југоисточниот дел...