Ознака: Њујорк тајмс
Македонија 06.05.21 | 09:27

„Њујорк тајмс“: И држави како Камбоџа и Монголија имаат поголем процент вакцинирани лица од Македонија

Според анализата на „Њујорк тајмс“ за тоа која земја колку вакцини поседува и колкав е бројот на вакцинирани, Македонија убедливо е закована на дното. Весникот ги споредува...

Македонија 23.04.21 | 18:32

Мицкоски: „Њујорк тајмс“ објавува дека Македонија е најлоша во Европа и меѓу најлошите во светот во справувањето со Корона кризата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на своот фејсбук профил напиша: The New York Times објавува дека Македонија е најлоша во Европа и меѓу најлошите во светот во справувањето...

Македонија 28.12.20 | 08:35

1903 „Њујорк тајмс“ објавува „убиен е македонскиот лидер Гоце Делчев“, 117 години подоцна Заев ја губи државата

Ако цената е себеодрекување, тогаш одговорот треба да е напуштање на договорот на Заев со источниот сосед и прекин на преговорите, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет 10.08.20 | 21:39

Генералниот директор на „Њујорк тајмс“ заминува со пакет акции вредни 37 милиони долари

Пакетот акции во сопственост на генералниот директор на американскиот весник „Њујорк тајмс“, Марк Томпсон, кој треба да замине од функција во септември, чини 37 милиони...

Македонија 12.06.20 | 23:12

„Њујорк Тајмс“ направи листа каде најбрзо се шири короната: Maкедонија во друштво на Хаити, Габон и Ел Салвадор

„Њујорк Тајмс“ објави мапа од сите земји во светот каде што е присутна заразата со коронавирусот, но со првична цел – да се издвојат државите кои во моментов доживуваат...

Свет 24.05.20 | 19:25

„Њујорк тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од ковид-19

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги испиша имињата на илјада луѓе кои починаа од коронавирусот, со цел да се укаже дека бројот на починати луѓе од ковид-19 во САД...

Култура 25.01.20 | 09:57

Како „Медена земја“ ги смени правилата на игра на Оскарите

Македонскиот филм е првиот што е номиниран и за најдобар документарец и за најдобар меѓународен филм, пишува „Њујорк тајмс“. Трката за Оскар е во полн ек и сите очи...

Свет 10.01.20 | 11:39

„Њујорк тајмс“ објави снимка како Иран го соборува украинскиот авион

„Њујорк тајмс“ објави видеоснимка на која, како што се наведува, се гледа иранска ракета која го соборува украинскиот авион со 176 патници и членови на екипажот. Американскиот...

Балкан 02.01.20 | 08:53

„Њујорк тајмс“: Балканот не е подготвен за голем земјотрес

Од Букурешт до Софија и на Балканот, голем број влади не успеаја да ги решат ризиците од згради што лесно може да се урнат при земјотрес, пишува во текстот„Лекции од...

Култура 05.12.19 | 09:28

„Њуjорк тајмс“ го вброи „Медена земја“ меѓу најдобрите филмови на годината

Весникот „Њујорк тајмс“ го вброи македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов меѓу најдобрите филмови на годината. Зачнат...

Македонија 20.11.19 | 09:01

Премиерот во заминување Зоран Заев за „Њујорк тајмс“: Се кршам однатре, преплашен сум

„Се кршам одвнатре“, вели Заев во разговорот за американскиот весник Њујорк тајмс, а пренесува Дојче веле. До пред само два месеци, лидерот на малата балканска нација...

Македонија 06.11.19 | 19:18

Анализа на „Њујорк тајмс“: Владата на Заев е падната

По изјавите на францускиот претседател Макрон во врска со добивањето датум за македонија, еден од највлијателните американски медиуми во анализа за однесувањето на...

Македонија 18.05.19 | 23:21

Њујорк тајмс: Светот има новоименувана земја, Македонија, посетете ја

Светот има новоименувана земја, Македонија, што е добра вест за регионалните односи и за туристите кои во голем број доаѓаат да го посетат југоисточниот дел...